ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ВІКАСОЛ-ДАРНИЦЯ
(VICASOL-DARNITSA)
Склад:
Діюча речовина: menadione; 1 мл розчину містить менадіону натрію бісульфіту (вікасолу) у перерахуванні на 100 % речовину 10 мг;
допоміжні речовини: натрію мета бісульфіт, 0,1М розчин хлористоводневої кислоти, вода для ін’єкцій.
Лікарська форма. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Вітамін К та іншігемостатичні засоби.
Код АТС В 02В А 02.
Клінічні характеристики.
Показання. Гіповітаміноз вітаміну Кпри обтураційній жовтяниці, синдромі мальабсорбції, целіакії, порушенні функцій тонкого кишечнику, підшлункової залози, резекції тонкої кишки, тривалій діареї, дизентерії, хворобі Крона, спру, виразковому коліті, парентеральному харчуванні, у новонароджених, що одержують незбагачені суміші, або тих, які знаходяться виключно на грудному вигодовуванні.
Кровотечі при виразках шлунка та дванадцяти палої кишки. Променева хвороба. Тромбоцит опенічнапурпура. Стійкі гемороїдальні (з розширених вен прямої кишки) і носові кровотечі. Кровотечі при туберкульозі легенів, септичних захворюваннях. Геморагічнийсиндром, пов’язаний з гіпопротромбінемією. Кровотечі після поранень, травм і хірургічних втручань. У складі комплексного лікування дисфункціональнихматкових кровотеч, не пов’язаних з органічною патологією, при менорагії. Порушення коагуляції внаслідок зниження вмісту чинників II, VII, IX, X, на фоні прийому похідних кумарину і індандіону, саліцилатів, деяких антибіотиків. Геморагічна хвороба у новонароджених (профілактика і лікування), в т. ч. у новонароджених високої групи ризику – що народилися від матерів, які отримували антикоагулянти.
Протипоказання.Гіпер чутливість до компонентів препарату. Гіперкоагуляція, тромбо-
емболія. Гемолітична хвороба новонароджених. Дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази, тяжка печінкова недостатність.
Спосіб застосування тадози.
Дорослим препарат вводять внутрішньом’язово. Разова доза – 10–15 мг, добова – 30 мг.
Дітям: новонародженим – до 4 мг/добу, до 1 року – 2–5 мг/добу, до 2 років – 6 мг/добу,3–4 років – 8 мг/добу, 5–9 років – 10 мг/добу, 10–14 років – 15 мг/добу.
Тривалість лікування – 3–4 дні, після 4-денної перерви курс при необхідності повторюють. При хірургічних втручаннях з можливою сильною паренхіматозною кровотечею призначають протягом 2–3 днів перед операцією.
Побічні реакції.
Алергічні реакції: гіперемія обличчя, шкірний висип (в т. ч. еритематозний, кропив’янка), свербіж шкіри, бронхоспазм.
З боку системи крові: гемолітична анемія, гемоліз у новонароджених дітей з природженим дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази.
Місцеві реакції: біль і набряк в місці введення, зміна кольору шкіри у вигляді плям при повторних ін’єкціях в одне і те ж місце.
З боку серцево-судинної системи: транзиторне зниження артеріального тиску, тахікардія,“слабке” наповнення пульсу.
Інші: гіпербілірубінемія, жовтяниця (в т. ч. ядерна жовтяниця у грудних дітей), запаморочення, “профузний” піт, зміна смакових відчуттів.
Передозування.Симптоми: гіпервітаміноз вітамінуК, що проявляється гіперпротромбінемією та гіпертромбінемією, гіпербілірубінемією; в поодиноких випадках у дітей розвивається токсикоз, що виявляється судомами.
Лікування. Відміняють препарат. Під контролем показників системи згортання крові призначають антикоагулянти.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Вікасол-Дарниця належить до препаратів ризику при вагітності. Його призначення можливе, якщо користь для матері перевищує ступінь ризику для плоду.
Особливості застосування.
При гемофілії іхворобі Верльгофа препарат неефективний. Профілактичне призначення вітаміну К вIII триместрі вагітності неефективно внаслідок низької проникності його крізь плаценту.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або іншими механізмами.
В період лікування препаратом можливе керування авто транспортом і заняття іншими потенційно небезпечними видами діяльності, які вимагають підвищеної концентрації уваги та швидкості психомоторних реакцій.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші форми взаємодій.
Послаблює ефект непрямих антикоагулянтів (в т. ч. похідних кумарину та індандіону). Не впливаєна антикоагулянт ну активність гепарину. Одночасне призначення з антибіотиками широкого спектра дії, хінідином, хініном, саліцилатами у високих дозах, сульфонамідами потребує збільшення дози вітаміну К. При одночасному призначенні з гемолітичними лікарськими засобами збільшується ризик прояву побічних ефектів.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Вітамін К існує в декількох формах. Основна форма вітаміну К – вітамін К 1 (філохінон) міститься врослинах, особливо зелених листових овочах. Іншою формою вітаміну К є вітамінК 2 (менахінон), який може всмоктуватися в обмеженій кількості. Його виробляють бактерії в нижній частині тонкої кишки і в товстій кишці. Вікасол-Дарниця є синтетичним аналогом водорозчинного вітаміну К і розглядається як вітамін К 3(менадіон), сприяє синтезу протромбіну і про конвертину, підвищує згортання крові за рахунок посилення синтезу II, VII, IX, X чинників згортання. Маєгемостатичну дію (при дефіциті вітаміну К виникає підвищена кровоточивість). Укрові протромбін (чинник II) у присутності тромбопластину і Ca2+, заучастю про конвертину (чинник VII), чинників IX (Кристмасс-чинника), X (чинникаСтюарта-Прауєра) переходить у тромбін, під впливом якого фібриноген перетворюється на фібрин, що складає основу згустка крові (тромбу). Вікасол-Дарниця як субстрат стимулює K-вітамінредуктазу, що активує вітамін К і забезпечує його участь в печінковому синтезі K-вітамін залежних плазмових чинників гемостазу.
Роль вітаміну Кв організмі людини і тварин не обмежується впливом на біосинтез про коагулянтів. Він впливає на біоенергетику і ряд процесів анаболізму. Він має значення дляобміну макроергічних сполук, для утворення АТФ. К-вітамінна недостатність призводить до дефіциту АТФ і зниження енергетичного забезпечення біосинтезу багатьох сполук. До числа останніх входять не тільки про коагулянти, а й іншібілки, що швидко ре синтезуються, включаючи ряд ферментів, не пов’язанихбезпосередньо з процесом згортання крові. При дефіциті вітаміну К ослаблений також біосинтез деяких біологічно активних речовин небілкової природи: серотоніну, гістаміну, ацетилхоліну.
Фармакокінетика.Післявнутрішньом’язового введення легко і швидко всмоктується в системний кровотік. Зв’язування з білками плазми має оборотний характер. Кров хворих з дуже низьким вмістом альбумінів слабко зв’язує вітамін К або зовсім його не зв’язує. Накопи чується головним чином в печінці, селезінці, міокарді. Найінтенсивніше процес перетворення відбувається в міокарді, скелетних м’язах, дещо повільніше– в нирках. Виводиться нирками та з жовчю практично виключно у вигляді метаболітів. Метаболіти вітаміну K (моно сульфат, фосфат ідиглюкуронід-2-метил-1,4-нафтохінон) виводяться з сечею – до 70 %. Високі концентрації вітаміну К в калі обумовлені тим, що він синтизуеться кишковою мікрофлорою.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: прозора, безбарвна або злегка жовтувата рідина.
Несумісність. Діюча речовина швидко розпадається під впливом прямих сонячних променів. Не сумісна в одному шприці з розчинами лугів і кислот.
Термін придатності. 2 роки. Источник
Умови зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці, в оригінальній упаковці при температурі від 2°С до 8 °С.