Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич відвідав з робочим візитом Тернопільщину, де взяв участь в конференції "Актуальні питання надання якісної медсестринської допомоги населенню". Відкриваючи урочисте зібрання, Міністр відзначив, що захід відбувається напередодні професійного свята: “Перш за все, хочу сказати слова подяки медичним сестрам, фельдшерам, акушеркам, всьому середньому медичному персоналу за вашу працю і привітати всіх вас з професійним святом - Міжнародним днем медичної сестри”.
Виступаючи перед кращими представниками середнього медичного персоналу з усіх областей України, він зазначив: “Медична сестра, фельдшер, акушерка - це по суті ті професії медиків, які супроводжують людину протягом всього її періоду життя: від народження до останнього подиху. Тому, безумовно, важливим є підготовка кваліфікованих молодших медичних спеціалістів і бакалаврів медицини. Саме на фельдшерів та медичних сестер ми покладаємо наші надії у розвитку сімейної медицини в нашій державі. Завдяки Вашій щоденній праці, милосердю, професіоналізму функціонує одна із найважливіших галузей - охорона здоров'я”.
На думку Міністра, створена за сприяння МОЗ, Асоціація медичних сестер України, яка об'єднує понад 130 тисяч членів, повинна активніше долучитись до процесу створення нормативно-правової базі галузі нової національної системи охорони здоров'я. В своїй доповіді Василь Князевич нагадав основні демографічні показники за минулий рік та відзначив, що структура смертності в Україні в цілому залишається незмінною. На першому місці за кількістю смертних випадків стоять хвороби системи кровообігу. За ними у відповідній послідовності йдуть новоутворення, зовнішні причини смерті, хвороби органів дихання, травлення, інфекційні хвороби, хвороби сечостатевої системи тощо.
Досить низькою в Україні є середня тривалість життя. Так, наприклад, в Україні її показники становлять 67,6, в той же час у Польщі - 75,1, Європейському регіоні - 74,6, в Європейському союзі - 78,5.
В той же час, кількість лікарняних ліжок на 100 000 населення в Україні є найвищою і становить 875,1; в Польщі -523,5; в Європейському регіоні - 674,3; в Європейському союзі - 676,4.
За словами Василя Князевича, нині у медичній галузі працює понад 1 мільйон працівників, із них - 430 тисяч осіб середнього медичного персоналу, серед яких 298,9 тис. (69,5%) становлять медичні сестри. Тому значення медичних сестер, фельдшерів, акушерок є надзвичайно важливим у реалізації стратегії покращання стану здоров'я та збільшення тривалості життя.
Особливо це стосується надання медичної допомоги населенню сільської місцевості. Саме тому Міністерство охорони здоров'я України здійснює заходи, в тому числі й кадрові, щодо покращання медичної допомоги населенню.
Питання сільської медицини нині визначено пріоритетним. Вже зроблені важливі кроки по відновленню диспансеризації сільського населення.
Разом з тим, без середнього медичного персоналу в Україні в минулому році нараховувалось 604 фельдшерсько-акушерські пункти. І така важка кадрова ситуація спостерігається, не дивлячись на те, що кожного року в медичних училищах та коледжах випуск медичних сестер та фельдшерів становить понад 16,1 тис.осіб, а для цільового прийому з цих спеціальностей виділяється понад 1,2 тисяч місць.
В Міністерстві знають про цю проблему, і для її вирішення зробили певні кроки. Вперше, у березні - квітні 2009 року, у Міністерстві охорони здоров'я України відбулися заслуховування звітів всіх ректорів і директорів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів I-IV рівнів акредитації в тому числі і тих, які не підпорядковані МОЗ України. Під час проведення звітів особлива увага керівників навчальних закладів зверталася на виконання цільового прийому, забезпечення медичними кадрами саме закладів первинної ланки охорони здоров'я. Адже до сільських закладів охорони здоров'я повинна спрямовуватися більша частина медсестер та фельдшерів з щорічних випусків медучилищ та коледжів.
Питання якості надання медичної допомоги напряму залежить від рівня підготовки медичних кадрів. Вищі медичні навчальні заклади повинні неухильно її забезпечувати, готуючи медиків, які володітимуть усім сучасним арсеналом новітніх технологій по діагностиці та догляду за хворими.
Головною метою реформи освіти, яка від медичної моделі вже перейшла до ступеневої медсестринської, є її приведення до рівня міжнародних стандартів.
“Я знаю, що Ви вживаєте системних заходів у поліпшенні підготовки медичних сестер, акушерок та фельдшерів, - звернувся пан Князевич до учасників конференції, - Всі наші 122 вищі медичні (фармацевтичні) навчальні заклади I-IV рівнів акредитації, які здійснюють підготовку молодших медичних (фармацевтичних) спеціалістів та бакалаврів поступово переходять на міжнародні стандарти. Завдяки цьому в системі вищої медичної освіти 68 навчальних закладів вже отримали статус медичних і фармацевтичних коледжів, що наближає нас до Європейського освітнього простору”.
Вперше в історії України створено Житомирський Інститут медсестринства та Інститут медсестринства у структурі Тернопільського медуніверситету. І цей процес буде продовжуватись.
Знаковим є розвиток співпраці між медичними університетами та медичними училищами, утворення навчально-наукових комплексів університет-коледж. Прикладом цього є комплекс Житомирського базового фармацевтичного коледжу та Національного фармацевтичного університету, Черкаського базового медичного коледжу та Національного медичного університету і Української медичної стоматакадемії.
Вища медична освіта першою в країні запровадила зовнішній аудит оцінки якості підготовки майбутніх помічників лікарів. Він здійснюється шляхом проведення єдиного всеукраїнського ліцензованого інтегрованого іспиту "Крок М". Особливо Міністр Князевич відзначив Луцький базовий медичний коледж, Бершадський медичний коледж, Кремінське та Дніпродзержинське медичні училища, які щороку за результатами тестових іспитів підтверджують якісну підготовку молодого кадрового поповнення.
З метою приведення медсестринської освіти в Україні до рівня європейських стандартів, МОЗ України спільно з провідними медичними коледжами впроваджено нові трьохрічні навчальні плани зі спеціальності "сестринська справа" по підготовці молодших спеціалістів, які базуються на кредитно-модульній системі.
Доброю традицією вже стало проведення Всеукраїнських конкурсів професійної майстерності студентів медичних училищ та коледжів за спеціальностями "Сестринська справа", "Фармація", "Стоматологія" та "Лабораторна діагностика".
У 2009 році, вдруге, на базі Донецького базового медичного коледжу та Асоціації медичних сестер Донецької області на високому організаційному рівні був проведений другий Всеукраїнський конкурс професійної майстерності медичних сестер.
Крім того, МОЗ працює над подальшим розвитком ступеневої медсестринської освіти. Вже затверджений Міністерством охорони здоров'я та Міністерством освіти і науки України національний стандарт магістерської освіти з фаху "сестринська справа", що був розроблений фахівцями Львівського національного медичного університету.
Міністр охорони здоров’я України Василь Князевич нагородив з нагоди Міжнародного дня медичної сестри вищими галузевими відзнаками Міністерства охорони здоров'я України найкращих працівників середньої медичної ланки.
Протягом дводенної роботи учасники конференції обговорять наступні проблеми: актуальні питання надання якісної медичної допомоги та медсестринської допомоги населенню в Україні; розвиток медсестринської освіти в Україні; Впровадження стандартів сестринського догляду за пацієнтом; проблемні питання розвитку медсестринства в регіонах; етичні основи сестринської справи та ін.
Оригiнал:
http://neboley.com.ua/govmedicine/2009/05/09/31556.html/08-06-2009 13:23