МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО ДЕРЖАВНОГО САНІТАРНОГО ЛІКАРЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
26.03.2007 № 05.02.01-07/298 |
Головним державним
санітарним лікарям АР Крим,
областей, міст Києва
та Севастополя, на водному,
повітряному та залізничному
транспорті
Головному лікарю Центральної
санітарно-епідеміологічної
станції МОЗ України
Оперативна інформація щодо ситуації з грипу та ГРВІ в контрольних містах УЦГГРІ МОЗ України за 12 тиждень 2007 року (з 19 по 25 березня) в Україні (підсумки) та світі
Епідемічна ситуація з грипу та ГРІ в 10 контрольних містах Українського центру грипу та гострих респіраторних інфекцій МОЗ України
Протягом 12 тижня (19.03.2007-25.03.2007) поточного року спостерігалось, порівнюючи з 11 тижнем, зниження захворюваності на 17%, в тому числі серед дітей на 12%.
В жодному з контрольних міст епідемічний поріг не перевищено.
Питома вага дітей серед захворілих становить 47,8%. З них питома вага дітей віком 7-14 років серед загальної сукупності захворілих дітей становить 44,5%, діти 3 до 6 років - 34,5%, діти віком до 2 років - 21%.
Відмічається зменшення кількості госпіталізованих хворих, протягом 12 тижня госпіталізовано 299 захворілих (питома вага від госпіталізованих - 0,54%), більшість віком до 14 років (265 дітей).
Отже, за підсумками УЦГГРІ МОЗ України, зниження загальної кількості захворілих на грип та ГРІ, переважна кількість дорослих серед захворілих, послаблення інтенсивності циркуляції вірусів свідчить про зниження активності епідемічного процесу цих інфекцій.
Епідемічна ситуація з грипу у розрізі регіонів України, підсумки
Протягом минулого тижня регіональних перевищень епідемічних порогів не реєструвалось на території жодної із областей України.
Підсумки. Сезонне зростання захворюваності населення на грип та ГРІ епідемічного сезону 2006/2007 рр. протягом IV-го кварталу 2006 року (вересень - грудень) загалом обумовлювалось циркуляцією збудників гострих респіраторних інфекцій, про що свідчить аналіз статистичних даних та оперативних даних опорних баз УЦГГРІ МОЗ України. За вірусологічним даними УЦГГРІ МОЗ України протягом епідемічних місяців, а саме жовтень 2006-січень 2007, переважними збудниками сезонної захворюваності населення були респіраторні інфекції, загалом за рахунок вірусів парагрипу, аденовірусів та RS-вірусів.
Минулого 2006 року реєструвались найнижчі рівні захворюваності на грип (156,24 на 100 тис. населення) починаючи з 1970 року (найближчі реєструвались у 1987 році - 277,9 на 100 тис. населення), тому зростання рівнів захворюваності поточного періоду 2007 року є слідством циклічності епідемічного процесу грипу, інтенсивність якого не перевищує рівні багаторічних коливань.
Канікули в учбових закладах, новорічні свята, під час яких статистично низьким було звернення населення за медичною допомогою, погодні умови ("теплий початок зими") обумовили загальну тенденцію до зниження захворюваності у першій половині січня 2007 рр.
Закінчення шкільних канікул, активізація спілкування та висока "скупченість" школярів у приміщеннях, висока контагеозність респіраторних інфекцій та грипу, порушення температурного режиму в приміщеннях, інші фактори сприяли інтенсифікації епідемічного процесу з грипу та ГРІ.
Активізація епідемічного процесу з грипу розпочалась на початку лютого 2007 року. Першим із регіонів, де було зареєстровано перевищення епідемічних порогів серед сукупного населення, стала Закарпатська область.
Загалом, протягом усього епідемічного періоду з грипу (сім тижнів), обласні епідемічні пороги було перевищено на території 8-ми регіонів України: Закарпатської, Рівненської, Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Донецької, Волинської областей та місті Києві.
Локальні спалахи грипу із перевищенням рівнів епідемічних порогів реєструвались у деяких містах, районах та населених пунктах на території 13 областей: Луганської, Вінницької, Дніпропетровської, Миколаївської, Львівської, Чернігівської, Чернівецької, Київської, Сумської, Запорізької, Тернопільської, Івано-Франківської областей та на території АР Крим.
Епідемічні пороги було перевищено у 7-ми з 10-ти опорних міст УЦГГРІ МОЗ України: мм. Чернігові, Києві, Львові, Сімферополі, Дніпропетровську, Вінниці, Донецьку.
Станом на 26 березня офіційно зареєстровано 2 летальних випадки від ускладнень грипу в Кіровоградській області та 2 летальних випадки від ускладнень ГРВІ в Полтавській області.
Враховуючи вищевикладене, можна зробити висновок, що епідемічний процес з грипу в Україні поточного року мав високу екстенсивність (поширеність). Поряд із цим, інтенсивність (рівень захворюваності населення) епідемічного процесу з грипу та ГРВІ не перевищує межі багаторічних даних.
На адміністративних територіях з перевищенням рівнів епідемічних порогів вводились територіальні плани заходів на період епідемії грипу.
Закриття навчальних закладів:
У більшості епідемій найбільш високий рівень захворюваності припадає на дітей дошкільного та шкільного віку, які є найбільш активним джерелом інфекції.
Школярі, в силу своєї соціальної активності, частіше всього бувають джерелом інфекції в сімейних вогнищах, тому своєчасні протиепідемічні заходи в школах відіграють суттєву роль у попередженні розповсюдження грипу в суспільстві в цілому.
Спалахи захворювання населення на грип та ГРВІ характеризувались превалюванням захворюваності дітей вікової групи 7-14 років.
За оперативними даними Міністерства освіти і науки України, по всій території України у зв'язку із зростанням захворюваності серед дітей як запобіжний захід щодо мінімізації поширення грипу та ГРВІ серед населення, зокрема школярів, загалом було призупинено навчальний процес в понад 5 300 навчальних закладах, в яких навчається понад 2 млн. учнів.
Ситуація в світі
За даними EISS (Європейської схеми епідеміологічного нагляду за грипом), на території більшості країн Європи пік епідемічного процесу грипу пройдено. Захворюваність на грип та ГРІ має сезонні рівні.
За даними CDC (Центру по контролю за захворюваннями США), на більшості території США реєструються локальні та регіональні рівні захворюваності на грип.
На території Російської Федерації вводяться дострокові весняні канікули в школах мм. Петропавловську-Камчатську, Йошкар-Оли, Астраханської області, Ставропольського, Красноярського краю, Республіки Татарстан, на інших територіях, де реєструється зростання захворюваності на грип та ГРІ серед школярів.
Заключні матеріали про епідемічну ситуацію з грипу в регіонах (усіх без виключення) подати до МОЗ України, ЦСЕС МОЗ України та УЦГГРІ МОЗ України до 17 квітня п. р. (по схемі до наказу МОЗ України від 23.05.2002 N 190.
Постійний моніторинг за епідситуацією з грипу з метою раннього реагування на ускладнення продовжується.
Директор департаменту
державного
санітарно-епідеміологічного
нагляду |
А.М.Пономаренко |