МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ГОЛОВНИЙ ДЕРЖАВНИЙ САНІТАРНИЙ ЛІКАР УКРАЇНИ
Л И С Т
19.09.2007 № 05.02.01-07/883 |
Міністру охорони здоров'я
АР Крим, начальникам
управління охорони здоров'я
та курортів Вінницької
обласної державної
адміністрації,
Головних управлінь охорони
здоров'я Дніпропетровської,
Львівської та Харківської
обласних державних
адміністрацій, управління
охорони здоров'я та медицини
катастроф
Одеської та Головного
управління охорони здоров'я
та медицини катастроф
Черкаської обласних
державних адміністрацій,
управлінь охорони здоров'я
обласних державних
адміністрацій,
Головного управління охорони
здоров'я та медичного
забезпечення Київської
та управління охорони
здоров'я
Севастопольської міських
державних адміністрацій,
Головним державним
санітарним лікарям АР Крим,
областей, міст Києва
та Севастополя, на водному,
повітряному та залізничному
транспорті,
Головному лікарю
ЦСЕС МОЗ України
Міністерство охорони здоров'я України направляє довідку "Підсумки епідемічного сезону 2006/2007 рр. з грипу та гострих респіраторних інфекцій в світі та Україні, прогноз та рекомендації на епідсезон 2007/2008 рр." для забезпечення проведення організаційних, протиепідемічних і лікувально-профілактичних заходів у епідемічний сезон з грипу та гострих респіраторних інфекцій 2007/2008 рр.
Головний державний
санітарний лікар України |
С.П.Бережнов |
Додаток
ПІДСУМКИ
епідемічного сезону 2006/2007 рр. з грипу та ГРІ в світі та Україні, прогноз та рекомендації на епідсезон 2007/2008 рр.
Аналіз епідемічного сезону 2006/2007 рр. з грипу в світі
Перші повідомлення до ВООЗ про активацію вірусів грипу сезону 2006/2007 рр. в країнах Північної частини Земної кулі надійшло з США, де з початку жовтня 2006 р. реєструвались локальні спалахи грипу в штатах Гавайї та Луїзіана, викликані підтипами A(H1№1) і A(H3№2). В листопаді-грудні 2006 р. спалахи грипу, обумовлені одночасною циркуляцією вірусів грипу підтипу A(H1№1) і типу В відмічались в окремих штатах США. В Канаді локальні спалахи грипу в ряді провінцій країни були пов'язані із вірусом грипу типу A: A(H1№1), A(H3№2); в різних провінціях домінували різні підтипи вірусу.
За даними EISS (Європейської схеми епідеміологічного нагляду за грипом) в Європі активізацію циркуляції вірусу грипу було відмічено наприкінці грудня 2006 року, коли у Північній Ірландії і Шотландії виникли локальні, а потім і регіональні спалахи грипу підтипу A(H3№2). На території Норвегії наприкінці грудня локальні спалахи були обумовлені циркуляцією вірусу грипу підтипу A(H1№1), A(H3№2); Франції - типу A.
Протягом січня-лютого 2007 року епідемію грипу було зареєстровано на території більшості країн Північної Америки і Європи. Етіологія спалахів і епідемій носила поліморфний характер.
З другого тижня року (січня) регіональні і локальні спалахи реєструвались у Шотландії, Норвегії (A/H1, A/H3), в Фінляндії - A(H3№2). Наприкінці січня підйом захворюваності населення на грип у прояві регіональних і локальних спалахів відмічався на території багатьох країн Європи, загалом домінував підтип A(H3№2): Чехія, Норвегія, Шотландія, Італія, Греція, Румунія, Фінляндія, Франція, Словенія.
Пік захворюваності населення на грип країн Північної півкулі прийшовся на 6-8 тиждень 2007 року. Наприкінці березня - в квітні 2007 р. в більшості країн Європи відмічалось зниження захворюваності до неепідемічних рівнів.
В цілому на території Європи провідну роль у епідемічному підйомі захворюваності населення відігравав вірус A(H3№2). Тільки у деяких європейських країнах (Польща, Німеччина) епідемія грипу була обумовлена одночасною циркуляцією штамів грипу A(H1№1) і A(H3№2), або типів A і B (Румунія, Російська Федерація, Україна, Білорусь).
В епідемії грипу на території Російської Федерації приймали одночасну участь віруси грипу підтипу A(H3№2) - 41% від загальної кількості виділених вірусів, A(H1№1) - 37%, типу B - 23%. Епідемія тривала 19 тижнів (січень-травень). Епідемія грипу, де пріоритетними контингентами, задіяними у епідемічний процес були діти - дошкільного і шкільного віку, реєструвалась більш ніж в 30 містах країни. Населення старше за 15 років було залучено у епідемію тільки в 16 містах.
Із антигенно вивчених штамів в Європейському регіоні (за весь період епідемії) - 66,7% - подібні вакцинному штаму A/Вісконсин/67/05 (H3№2); 17,3% - подібні штаму A/Каліфорнія/ 07/04(H3№2); 10,2% - вакцинному штаму A/Нова Каледонія /20/99(H1№1); 5,1% - B/Малайзія /2506/04 і 0,4% - еталону B/Джангсу/10/03.
Таким чином, минула епідемія 2006/2007 рр. у країнах Північної півкулі мала високу екстенсивність (поширеність), помірну інтенсивність, була етіологічно поліморфною і носила змішаний характер.
На основі аналізу штамів вірусу грипу, виділених протягом епідемії 2006/2007 рр., ВООЗ рекомендовано наступний штамовий склад вакцин проти грипу для країн Північної півкулі на сезон 2007/2008 рр.:
A/Соломонові Острови/03/06 (H1№1),
A/Вісконсин/67/05(H3№2), або подібний (1).
B/Малайзія/2506/04, або подібний.
Фактично змінено тільки компонент A(H1№1): еталонний штам A/Соломонові Острови/03/06 (H1№1) є дрейф-варіантом вакцинного штаму A/H. Каледонія/20/99 (H1№1), який входив до складу вакцини 2006/2007 рр. Вірус було виділено у Північній півкулі під час локального спалаху у серпні 2006 р. на Соломонових островах.
Аналіз епідемічного сезону 2006/2007 рр. з грипу в Україні
На сучасному етапі грип та ГРІ залишаються актуальними інфекціями та зберігають такі характеристики епідемічного процесу, як масовість, сезонність, багаторічна циклічність.
Серед інфекційних захворювань, які офіційно реєструються в Україні, грип та ГРІ в загальній сукупності становлять понад 90%, зокрема у 2006 році - 96% (ГРІ: абс. - 7 425 271 або 15 764,75/100 тис.нас., грип - абс. - 73 591 або 156,24/100 тис.нас.).
Протягом року практично кожний шостий мешканець України залучається до епідемічного процесу з грипу та ГРІ. Так, протягом 2006 року, 16% населення України звернулось за медичною допомогою з приводу грипу та ГРІ. Вагома частина випадків "легкого перебігу" залишається не врахованою, оскільки населення не звертається за лікарняними листами та своєчасною медичною допомогою.
В Україні епідемії грипу реєструються щорічно, різні за інтенсивністю (від високого до низького ступеня) та екстенсивністю. Дані багаторічного аналізу захворюваності населення на грип та ГРІ в Україні свідчать, що активність епідемічного процесу припадає на I квартал року, найчастіше з початком наприкінці січня. У більшості епідемій високі рівні захворюваності припадають на дітей шкільного віку, які є активним джерелом інфекції. Етіологія епідемій має поліморфний характер.
Сезонне зростання захворюваності населення на грип та ГРІ епідемічного сезону 2006/2007 рр. протягом 4-го кварталу 2006 року (вересень-грудень) загалом обумовлювалось циркуляцією збудників ГРІ, про що свідчить аналіз статистичних даних та оперативних даних опорних баз УЦГГРІ МОЗ України. За вірусологічним даними УЦГГРІ МОЗ України протягом епідемічних місяців, а саме жовтень 2006 - січень 2007, переважними збудниками сезонної захворюваності населення були респіраторні інфекції, загалом за рахунок вірусів парагрипу, аденовірусів та RS-вірусів.
Канікули в учбових закладах, новорічні свята, під час яких статистично низьким було звернення населення за медичною допомогою, погодні умови ("теплий початок зими") обумовили загальну тенденцію до зниження захворюваності у першій половині січня 2007 рр.
Загальна активізація епідемічного процесу з грипу та ГРІ в світі та Європі, закінчення свят та шкільних канікул в Україні, активізація спілкування та висока "скупченість" школярів у приміщеннях, висока контагеозність респіраторних інфекцій та грипу, порушення температурного режиму в приміщеннях, інші фактори сприяли інтенсифікації епідемічного процесу з грипу та ГРІ.
В Україні про початок активізації процесу з грипу та ГРІ свідчили спорадичні спалахи на території деяких областей України наприкінці січня п.р.: Закарпатської, Луганської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Рівненської, Львівської.
Інтенсифікація епідемічного процесу з грипу розпочалась на початку лютого 2007 року. Першим із регіонів, де було зареєстровано перевищення епідемічних порогів серед сукупного населення, стала Закарпатська область. Локальні спалахи захворюваності населення із перевищенням епідемічних порогів у деяких містах, районах та населених пунктах реєструвались на території: Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Миколаївської, Луганської, Полтавської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Чернігівської, Черкаської, Рівненської областей. Загалом зростання захворюваності обумовлювалось за рахунок зростання захворюваності серед дитячого населення.
Одночасно на 6 тижні року (5-11 лютого 2007 р.) спостерігалось зростання захворюваності населення контрольних міст УЦГГРІ МОЗ України на 44,1%, серед дітей до 14 років на 42,8%. Епідемічні пороги з грипу та ГРВІ було перевищено в 4-х з 10-ти контрольних міст, а саме у мм. Львові (на 37,8%), Дніпропетровську (15%), Вінниці (12,2%), Чернігові (7,5%).
Загалом, епідемія грипу в Україні тривала протягом лютого-березня 2007 року, тривалістю від 3 до 6 тижнів в залежності від регіону з піком захворюваності у другій половині лютого. Обласні епідемічні пороги було перевищено на території 12 областей та м. Києва. Локальні спалахи захворюваності населення із перевищенням епідемічних порогів у деяких містах, районах та населених пунктах реєструвались на всій території країни.
Епідемічні пороги було перевищено у 7-ми з 10-ти опорних міст УЦГГРІ МОЗ України: мм. Чернігові, Києві, Львові, Сімферополі, Дніпропетровську, Вінниці, Донецьку.
На адміністративних територіях з перевищенням рівня епідемічного порогу вводилися територіальні плани заходів на період епідемії грипу. З метою мінімізації наслідків поширення інфекції в регіонах проводився комплекс запобіжних протиепідемічних заходів. Здійснювався щоденний моніторинг епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ в Україні.
Минулого 2006 року реєструвались найнижчі рівні захворюваності на грип (156,24 на 100 тис. населення) починаючи з 1970 року (найближчі реєструвались у 1987 році - 277,9 на 100 тис. населення), тому зростання рівнів захворюваності на початку 2007 року є слідством циклічності епідемічного процесу грипу, інтенсивність якого не перевищує рівні багаторічних коливань. Суттєве зниження рівня захворюваності населення на грип опосередковано свідчить про наявність популяційного імунітету до вірусів грипу, що циркулюють. Зазначене є прогностично небезпечним з огляду на ймовірне підвищення рівня захворюваності населення, зокрема дитячого, в разі циркуляції нового підтипу вірусу грипу, до якого відсутній імунітет у людей.
У січні 2007 року, відповідно до офіційних статистичних даних, в Україні зареєстровано 2840 вип. грипу проти 2894 за аналогічний період 2006 року (зниження на 1,87%). Протягом лютого 2007 року, зареєстровано 285 371 вип. проти 3868 за аналогічний період 2006 року (зростання захворюваності у 74 рази), у березні - 176 510 проти 32749 відповідно (зростання у 3,4 рази).
Офіційно зареєстровано ГРВІ: у січні 2007 р. - 735 757 вип. проти 714 665 за аналогічний період 2006 року (зростання на 2,985%), у лютому - 1 492 215 вип. проти 715 341 у лютому 2006 року (зростання у 2,1 рази) та відповідно у березні 1 034 080 проти 866 894 (на 19,3%).
Таким чином, загалом за перший квартал 2007 року в Україні зареєстровано 464 721 вип. захворювань на грип (994,07/100 тис.нас.), що у 11,76 рази вище за аналогічний період 2006 року (абс. - 39 511; інтенс. - 83,89/100 тис.нас.), в тому числі серед дітей до 14 років включно 178 855 (2643,95/100 тис.) та вище у 9,18 рази за аналогічний період 2006 року (19487 або 278,79/100 тис.).
На ГРВІ за перший квартал року зареєстровано 3 262 052 вип. захворювань (6977,78/100 тис.), що на 42% вище проти аналогічного періоду 2006 року (абс. - 2 296 900; інтенс. - 4876,60/100 тис.нас.), в тому числі серед дітей до 14 років включно 1 623 929 вип. та вище на 45,2% проти аналогічного періоду 2006 року (1 118 220 або 15 997,88/100 тис.).
Епідемічний процес з грипу в Україні епідсезону 2006/2007 рр. мав високу екстенсивність (поширеність). Поряд із цим, інтенсивність (рівень захворюваності населення) епідемічного процесу з грипу та ГРІ, не перевищував межі багаторічних даних. Етіологія епідемічного підйому захворювання населення на грип та ГРВІ носила змішаний характер, відмічалась одночасна циркуляція вірусів грипу A і B.
Спалахи
Протягом епідемічного періоду підйому захворюваності зареєстровано 3 спалахи ГРІ у організованих дитячих колективах у трьох областях України (Кіровоградській, Київській, Одеській).
Вакцинопрофілактика
За даними обласних СЕС в цілому у сезон 2006/2007 рр. з грипу по Україні сезонними вакцинами проти грипу "Грипол" виробництва НВО "Імуноген" (Росія), "Ваксигрип" Авентіс Пастер (Франція), "Інфлувак" Солвей-фармацеутікалз Б. В. (Нідерланди), "Флюарикс" ГласкоСмітКляйн (Бельгія), Інфлексал B (Швейцария) щеплено понад 443 тис. осіб, що в двічі менше попереднього епідсезону та від загальної чисельності населення України становить 1%.
Вакцинопрофілактика проти грипу здійснювалась на всіх територіях України, але загалом є недостатньою. Із загальної кількості щеплених проти грипу за рахунок коштів місцевих бюджетів щеплено 25%, за кошти підприємств - 60%, за власні кошти громадян - 15%.
Вакцинація проти грипу в Україні здійснюється відповідно до Календаря профілактичних щеплень України (наказ МОЗ України від 03.02.2006 № 48).
Тактика вакцинопрофілактики проти грипу базується на наступному:
1. Вакцинація проти грипу не відноситься до обов'язкових щеплень.
2. Вакцинація проти грипу здійснюється за епідемічними показами таким контингентам:
2.1. Групи медичного ризику (висока можливість клінічних ускладнень грипу):
особи з хронічними захворюваннями (дихальної та серцево-судинної систем, нирок, обміну речовин);
особи віком понад 60 років;
особи, що перебувають у спеціалізованих колективах (інтернатах, будинках для осіб похилого віку, будинках дитини тощо).
2.2. Групи епідемічного ризику (висока можливість інфікування грипом):
діти дошкільного віку, школярі, підлітки, студенти середніх та вищих учбових закладів;
персонал медичних закладів;
персонал дошкільних, середніх та інших навчальних закладів, інтернатів, будинків дитини та осіб похилого віку тощо;
робітники сфери послуг, торгівлі, транспорту, військові, а також особи, що перебувають у контакті з великою кількістю людей;
персонал підприємств, установ, організацій (з метою запобігання спалахам).
3. Вакцинація проти грипу може бути рекомендована з метою індивідуального захисту будь-якій особі, починаючи з шести місячного віку за відсутності протипоказів та за рекомендацією лікаря.
За останні роки в більшості європейських країн спостерігається тенденція до збільшення відсотка вакцинованих проти грипу, особливо в групах ризику.
Висока безперервна мінливість вірусу грипу, короткочасний та видоспецифічний імунітет при застосуванні вакцин, стали головним аргументом для рекомендації щорічної вакцинації проти грипу сучасними протигрипозними вакцинами з постійно оновленим антигенним складом.
В 2006 році Консультативним комітетом з практики імунізації (Advisory Committee on Immunization Practices - ACIP) внесено зміни і доповнення в діючі рекомендації по вакцинації проти грипу, зокрема:
- Застосування вакцини повинно здійснюватись протягом усього епідемічного сезону, а не тільки на його початку або заздалегідь.
ВООЗ рекомендує цільову імунопрофілактику сезонною вакциною проти грипу у регіонах ризику, або де реєструвались або реєструються спалахи грипу (H5№1) серед свійських птахів з метою зниження вірогідності мікст-інфікування вірусами пташиного та людського грипу. Відповідно до наказу МОЗ України від 17 липня 2006 № 488 "Про заходи щодо профілактики і боротьби з пташиним грипом та запобігання виникненню його пандемії" визначено групи ризику, яким рекомендовано щеплення проти грипу.
Поряд з основними цільовими групами, необхідно рекомендувати щеплення проти сезонного грипу інактивованою вакциною наступним категоріям населення:
1. Професійні групи високого ризику інфікування:
- особи, які працюють на птахофермах, де виявлена чи є підозра на епізоотію; персонал підприємств, де приводиться переробка сировини птахівництва, особливо працівникам забійного цеху; особовий склад служб і відомств, який приймає участь у ліквідації осередків епізоотій пташиного грипу - МНС, МОЗ, Мінагрополітики, МВД, МО та інші;
- медичний персонал лікувально-профілактичні установи (ЛПУ) усіх рівнів надання медико-профілактичної допомоги населенню, куди можуть звернутися за медичною допомогою хворі на пташиний грип, які проводять відбір зразків для лабораторних досліджень із підозрювальним матеріалом на штам вірусу H5№1; персонал патанатомічних відділень;
- співробітники лабораторій (медичний і немедичний персонал), який проводить відбір взірців для лабораторних досліджень (ветеринари, мисливці, лісники, екологи та інші); співробітники лабораторій, де проводяться дослідження із штамами вірусу пташиного грипу H5№1 або матеріалом, підозрілим на інфікування цим збудником;
2. Сукупне населення населених пунктів, де зареєстрована епізоотія пташиного грипу; мисливці, працівники зоопарків, продавці на ринках живих тварин і т.д.
Вірусологічний нагляд
З метою своєчасного виявлення вірусів грипу, що циркулюють, передусім атипових, в Україні забезпечено вивчення циркулюючих вірусів грипу людини.
В епідемічному сезоні 2006-2007 рр. в Україні протягом лютого-березня 2007 року було виділено 99 штамів вірусів грипу. Виділення штамів було проведено на культурі клітин MDCK. Більше половини (55,55%) ізолятів було одержано від дітей віком 0-14 років.
Більшість ізолятів вірусів грипу належали до вірусів грипу типу A (70,72%), серед яких 45,83% - підтипу (H3№2), 27,77% - підтипу H1№1, решта до нетипованих штамів. Менша частина виділених в Україні вірусів грипу (27,27%) належала до типу В штам Малайзія.
Штами вірусів грипу виділено наступними вірусологічними лабораторіями: Дніпропетровської облСЕС та міської СЕС - понад 31% від всіх виділених штамів, Київської облСЕС - понад 19%, Київської міської СЕС - 11%, Запорізької облСЕС - 6%, Маріупольської міськСЕС - 3%, Дніпродзержинської міськСЕС - 7%, Одеської облСЕС - 6%, Черкаської облСЕС - 5%, Рівненської облСЕС - 2%, Херсонської облСЕС - 1%, УЦГГРІ МОЗ України - 8% відповідно.
До Центру з контролю за інфекційними хворобами США (CDC) та міжнародного центру з грипу ВООЗ у Лондоні направлено 71 ізолят вірусів грипу, з яких отримано 62 підтвердження штамів вірусів грипу: H3№2 - Вісконсин, H1№1 - Нова Каледонія, В штам Малайзія.
Летальні випадки
За даними звітів облСЕС зареєстровано 2 летальних випадки від ускладнень грипу в Кіровоградській області (жінка, 45 р., грип B; чоловік, 55 р., грип A(H1№1); та 4 летальних випадки від ускладнень ГРВІ: 2 летальних випадки від ускладнень гострої респіраторної інфекції верхніх дихальних шляхів множинної локалізації в Полтавській області (жінка 42 р., чоловік - 22 р., етіологію збудника не встановлено), 1 випадок смерті дитини в Рівненський області (дівчинка, 6 міс., RS-вірус), 1 летальний випадок ускладнення від ГРВІ в Тернопільській області (хлопчик, 7,5 р., парагрип та аденовірусна інфекція за морфологічними ознаками).
Закриття навчальних закладів
Аналіз захворюваності на грип у віковій групі до 14 років показує, що 50-70% випадків припадає на дітей шкільного віку (7-14 років). Серед захворілих до 14 років на ГРІ - школярі становлять 40-50%.
Якщо у січні 2007 року, відповідно до офіційних статистичних даних, відмічалось зниження захворюваності серед загальної кількості населення на 1,87% проти аналогічного періоду 2006 року, то серед дітей до 14 років захворюваність зросла на 76,55%. Аналогічна ситуація відмічалась у лютому, період епідемії грипу в країні, загальне зростання захворюваності населення також обумовлювалось зростанням захворюваності за рахунок дитячого населення до 14 років.
Аналіз розвитку епідемій грипу свідчить, що в більшості випадків з них першими в епідемічний процес грипу включаються дитячі контингенти.
У більшості епідемій найбільш високий рівень захворюваності припадає на дітей дошкільного та шкільного віку, які є найбільш активним джерелом інфекції.
Школярі, в силу своєї соціальної активності, частіше всього бувають джерелом інфекції в сімейних вогнищах, тому своєчасні протиепідемічні заходи в школах відіграють суттєву роль у попередженні розповсюдження грипу в суспільстві в цілому.
За оперативними даними Міністерства освіти і науки України по всій території України у зв'язку із зростанням захворюваності серед дітей, як запобіжний захід щодо мінімізації поширення грипу та ГРВІ серед населення, зокрема школярів, загалом було призупинено навчальний процес в понад 5300 навчальних закладах, в яких навчається понад 2 млн. учнів.
Рекомендації
Враховуючи наближення епідемічного сезону 2007/2008 рр. з грипу та ГРІ прошу забезпечити проведення організаційних, протиепідемічних і лікувально-профілактичних заходів, зокрема:
1. Здійснення систематичного епідеміологічного і вірусологічного нагляду за захворюваністю грипом та ГРІ на всіх ланках системи охорони здоров'я.
2. Здійснення моніторингу за захворюваністю на грип та ГРІ серед працівників птахогосподарств, своєчасного інформування облСЕС про випадки групових захворювань серед людей на грип та ГРІ з метою їх етіологічного розшифрування та прийняття необхідних заходів.
3. Ініціювати питання про виділення коштів з місцевих бюджетів на імунізацію пріоритетних груп ризику, придбання лікарських засобів, деззасобів, діагностичних тест-систем та засобів індивідуального захисту для профілактики і лікування грипу і ГРІ, в тому числі пташиного. Рекомендувати керівникам підприємств та організацій здійснення вакцинації за рахунок підприємств.
4. Контроль за реалізацією організаційних, профілактичних і протиепідемічних заходів з проблеми грипу. Неухильне та своєчасне виконання всіх заходів профілактики, лікування і боротьби з грипом та іншими ГРІ, передбачених наказом МОЗ України від 09.02.98 № 30 "Про заходи щодо профілактики і боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні", від 17.07.2006 № 488 "Про заходи щодо профілактики і боротьби з пташиним грипом та запобігання виникненню його пандемії", а також розпорядження Кабінету Міністрів України від 1 березня 2006 року № 118-р "Про затвердження плану заходів щодо боротьби з грипом серед населення та запобігання виникненню його пандемії".
5. Посилити заходи, направлені на профілактику грипу та ГРІ серед дітей (в дитячих колективах, школах, гімназіях тощо). Враховуючи результати поточного епіднагляду в області, застосовувати регіональні підходи до введення своєчасних обмежувальних заходів в школах, ВУЗах, ПТУ, технікумах.
6. Готовність лікувально-профілактичних та аптечних установ, структур санепідслужби на період епідемії.
7. Проведення вірусологічного розшифрування етіології спалахів та епідемії грипу у кожній області, кожному конкретному випадку.