ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АНАЛЬГІН
(ANALGIN)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: меtаmіzоlе sоdіum, [(1,5-диметил-3-оксо-2-феніл-2,3-
дигідро-1 Н-піразол-4-іл)-N-метил-аміно] метансульфонат;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого з жовтуватим відтінком кольору з плоскою поверхнею, рискою та фаскою;
склад: 1 таблетка містить метамізолу натрію 500 мг;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кальцію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Анальгетики та антипіретики. Метамізол натрію.
Код АТС N02В В 02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Анальгін (метамізол натрію) чинить аналгетичну, жарознижувальну та протизапальну дію. Аналгетичний ефект обумовлено інгібіцією ЦОГ та блокуванням синтезу простагландинів з арахідонової кислоти, що беруть участь у формуванні реакції на больові подразники (брадикініни, простагландини та ін.); уповільненням проведення екстра- та пропріоцептивних больових імпульсів у центральній нервовій системі, підвищенням порога збудливості таламічних центрів больової чутливості та послабленням реакції структур головного мозку, що відповідають за сприймання болю. Антипіретичний ефект обумовлено зменшенням утворення і вивільнення з нейтрофільних гранулоцитів субстанцій, що впливають на теплопродукцію.
Протизапальний ефект пов'язаний із пригніченням синтезу простагландинів.
Фармакокінетика. Метамізол натрію добре всмоктується у шлунково-кишковому тракті. Терапевтична концентрація в плазмі крові досягається приблизно через півгодини після прийому препарату. Максимальна плазмова концентрація метамізолу натрію після перорального прийому у дозі 6 мг/кг маси тіла досягається через 1-1,5 години. У незначній кількості зв'язується з білками плазми крові та інтенсивно метаболізується в печінці: значна частина речовини гідролізу ється з утворенням 4-метил аміно антипірину, що деметилюється з утворенням фармакологічно активного 4-аміно антипірину, 50 – 60 % якого зв’язується з білками плазми крові, і ацетильоване похідне якого виводиться із сечею. Препарат також проникає через плаценту та у грудне молоко.
Показання для застосування. Больовий синдром різного походження, помірного та легкого ступеня; головний, зубний біль, невралгія, радикуліт, міозит, біль під час менструації. Як допоміжний засіб може застосовуватися для послаблення болю після хірургічних і діагностичних втручань. Гіпертермічний синдром.
Спосіб застосування та дози. Дорослим і підліткам віком від 14 років призначають по 1/2 – 1 таблетки 1-2 рази на добу. Таблетки приймають після їди, запиваючи невеликою кількістю води. Максимальна разова доза – 1 г (2 таблетки), максимальна добова доза – 3 г (6 таблеток). Тривалість прийому препарату - не більше 3 днів.
Побічна дія. Можливі алергічні реакції (шкірний висип, набряк Квінке), синдром Стівенса-Джонсона, Лайєлла, анафілактичний шок, тромбоцит опенія, гранулоцит опенія, лейкопенія, анемія, агранулоцит оз, бронхоспазм.
Протипоказання. Підвищена чутливість до метамізолу натрію, похідних піразолону (бутадіон, трибузон, антипірин). Виражені порушення функції печінки чи/та нирок. Захворювання системи крові. Дефіцит глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Вагітність, період годування груддю, бронхіальна астма. Дитячий вік до 14 років, спадкова гемолітична анемія.
Передозування.
Симптоми: гіпотермія, відчуття серцебиття, задишка, шум у вухах, нудота, блювання, слабкість, сонливість, марення, порушення свідомості, судомний синдром; можливий розвиток гострого агранулоцит озу, гострої ниркової і печінкової недостатності.
Лікування: промивання шлунка, призначення сольових проносних, активованого вугілля та проведення форсованого діурезу, симптоматична терапія, спрямована на підтримку життєво важливих функцій.
Особливості застосування. Виключається застосування препарату для зняття гострого болю у животі (до з'ясування причини). При застосуванні препарату необхідно контролю вати склад периферичної крові (лейкоцитарну формулу). З обережністю застосовують для лікування пацієнтів із захворюваннями нирок в анамнезі (пієлонефрит, гломерулонефрит), алергічні захворювання та при тривалому алкогольному анамнезі, гіпотонії.
При застосуванні Анальгіну можливе забарвлення сечі в червоний колір у зв'язку з виділенням метаболіту. На час лікування припинити годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування метамізолу з іншими ненаркотичними аналгетиками може призвести до взаємного посилення токсичних ефектів. Седативні засоби та транквілізатори (сибазон, тріоксазин, валокардин, кодеїн, анаприлін, блокатори Н2-рецепторів) посилюють знеболювальну дію метамізолу. Трициклічні антидепресанти (амізол, доксепін), пероральні контрацептиви, алопуринол порушують метаболізм метамізолу в печінці та підвищують його токсичність. Барбітурати (фенобарбітал, беласпон), фенілбутазон та інші індуктори мікросомальних ферментів печінки послабляють дію метамізолу. Необхідна обережність при одночасному застосуванні препарату з сульфоніламідними цукрознижувальними препаратами (посилюється гіпоглікемічна дія) та діуретиками (фуросемід). Сарколізин і мерказоліл збільшують імовірність розвитку лейкопенії. Метамізол натрію посилює седативну дію алкоголю та знижує концентрацію циклоспорину в плазмі.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла місці, при температурі 15 - 25 оС. Термін придатності – 5 років.
Умови відпуску. Без рецепта.
Упаковка. По 6 або 10 таблеток у блістерах.
Виробник. ВАТ “Хімфармзавод “Червона зірка”.
Адреса. 61010, Україна, м. Харків, вул. Гордієнківська,1. Источник
Тел./факс: (057) 733-10-96, 733-07-04.