МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
№ 178 від 22.07.99
м.Київ |
Про удосконалення роботи медичних бібліотек України
В Україні створено і функціонує розгорнута мережа медичних бібліотек різних рівнів: Державна наукова медична бібліотека, яка є організаційним науково-методичним і координаційним центром медичних бібліотек України, наукова медична бібліотека Автономної Республіки Крим, 23 обласних наукових медичних бібліотек, Севастопольська міська наукова медична бібліотека, 46 бібліотек при науково-дослідних установах, 124 бібліотеки при закладах освіти I-IV рівнів акредитації та закладах післядипломної освіти і 804 бібліотеки при закладах охорони здоров'я.
Документальні фонди медичних бібліотек складають 26.9 млн. примірників, якими щорічно обслуговуються 1.1 млн. користувачів.
Упродовж останніх років порушуються правила використання і збереження документів, знижуються основні показники роботи бібліотек, мають місце переміщення бібліотечних фондів у непристосовані приміщення та ліквідація бібліотек.
З метою подальшого удосконалення роботи медичних бібліотек НАКАЗУЮ:
1. Затвердити:
1.1. Типове положення про бібліотеку вищого медичного (фармацевтичного) закладу освіти I-IV рівня акредитації та закладу післядипломної освіти Міністерства охорони здоров'я України (додаток № 1).
1.2. Типове положення про бібліотеку науково-дослідної установи Міністерства охорони здоров'я України (додаток № 2).
2. Керівникам вищих медичних (фармацевтичних) закладів освіти I-IV рівня акредитації та науково-дослідних установ, що підпорядковані Міністерству охорони здоров'я України взяти до керування затверджені Типові положення і у місячний строк привести Положення про бібліотеки вищого медичного (фармацевтичного) закладу і закладу післядипломної освіти та науково-дослідної установи у відповідність до нових вимог.
3. Вважати таким, що втратили чинність Положення про бібліотеку медичного (фармацевтичного) інституту та інституту удосконалення лікарів (додаток № 2), Положення про бібліотеку науково-дослідного інституту (додаток № 3) та Положення про бібліотеку медичного (фармацевтичного) училища (додаток № 4), затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України "Про вдосконалення роботи медичних бібліотек України" від 18.06.92 № 97.
4. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
"ЗАТВЕРДЖЕНО"
Наказ Міністерства
охорони здоров'я України
22.07.99 № 178
Додаток № 1
Типове положення про бібліотеку вищого медичного (фармацевтичного) закладу освіти I-IV рівня акредитації і закладу післядипломної освіти МОЗ України
1. Загальні положення
1.1. Бібліотека вищого медичного (фармацевтичного) закладу освіти і закладу післядипломної освіти є науковим навчальним, інформаційним та культурно-просвітницьким структурним підрозділом вищого медичного (фармацевтичного) закладу освіти I-IV рівня акредитації та закладу післядипломної освіти (надалі "заклад освіти").
1.2. Бібліотека закладу освіти в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, нормативними актами Міністерства культури і мистецтв України з питань бібліотечної справи, наказами Міністерства охорони здоров'я України, Статутом закладу освіти, цим Положенням.
1.3. Науково-методичне керівництво бібліотекою закладу здійснює Державна наукова медична бібліотека Міністерства охорони здоров'я України.
2. Завдання бібліотеки
2.1. Формування, використання та зберігання бібліотечного фонду відповідно до профілю закладу освіти та інформаційних запитів користувачів.
2.2. Забезпечення повного, якісного і оперативного бібліотечно-бібліографічного та інформаційного обслуговування студентів, аспірантів, професорсько-викладацького складу, наукових працівників та інших категорій користувачів відповідно їх інформаційним запитам на основі широкого доступу до фондів бібліотеки і згідно правилам користування бібліотекою.
2.3. Сприяння вихованню гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої свого громадського обов'язку, відкритої до інтелектуального, духовного і творчого розвитку.
2.4. Пропагування та розкриття через книгу змісту загальнолюдських цінностей, історичної, наукової та культурної спадщини, ідеї національного державотворення.
2.5. Виховання інформаційної культури читачів, прищеплення їм навичок користування книгою та бібліотекою.
2.6. Організація та ведення довідково-пошукового апарату з використанням новітніх технологій.
2.7. Ведення наукових досліджень з питань бібліотечної справи.
2.8. Розширення номенклатури бібліотечних послуг, підвищення їх якості на основі нових технологій, комп'ютеризації інформаційно-бібліотечних процесів.
2.9. Координація взаємодії бібліотеки з іншими структурними підрозділами закладу освіти, співпраця та взаємодія з науковими бібліотеками інших систем відомств.
3. Зміст роботи
3.1. Здійснює бібліотечно-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів.
3.1.1. Організує індивідуальне та групове обслуговування читачів на абонементах, в читальних залах, пунктах видачі.
3.1.2. Реалізує можливості взаємовикористання бібліотечних фондів за допомогою МБА, міжнародного абонементу, внутрішнього та міжнародного книгообміну.
3.1.3. Вивчає інформаційні потреби та здійснює оперативне забезпечення інформаційних запитів науковців та студентів, використовуючи різні форми і методи роботи. Проводить соціологічні дослідження читацьких інтересів з метою оптимального їх задоволення.
3.1.4. Підвищує ефективність інформаційного забезпечення читачів за рахунок взаємодії з органами наукової медичної інформації та забезпечує читачам доступ до інформаційних ресурсів як в Україні, так і за її межами.
3.1.5. Складає і готує до видання бібліографічні покажчики, списки літератури на допомогу науковій та навчально-виховній роботі закладу, виконує всі види бібліотечних довідок, проводить бібліографічні огляди.
3.1.6. Удосконалює інформаційну культуру фахівців закладу освіти. Організує для студентів, згідно з навчальним розкладом, заняття з основ інформатики, бібліотекознавства та бібліографії.
3.1.7. Надає користувачам додаткові платні послуги відповідно діючим постановам, виходячи з наявності умов та можливостей на місцях.
3.2. Формує бібліотечні фонди шляхом придбання наукової, навчальної, художньої літератури відповідно навчальним планам, програмам та тематиці наукових досліджень.
3.2.1. Забезпечує облік збереження фонду, систематично вивчає його склад і використання, вилучає маловикористану літературу і передає її на депозитарне зберігання і в обмінні фонди.
3.2.2. Вносить пропозиції до учбової частини закладу освіти про видання та перевидання навчальної та науково-методичної літератури.
3.3. Створює систему довідково-пошукового апарату з метою багатоаспектного розкриття бібліотечного фонду.
3.3.1. Бере участь у створенні галузевих, регіональних та загальнодержавних баз даних.
3.4. Веде роботу по розкриттю та пропаганді бібліотечних фондів.
3.4.1. Проводить читацькі конференції, літературні та музичні вечори, диспути, інші масові заходи спільно з викладачами та студентами закладу освіти.
3.5. Проводить наукові дослідження у галузі бібліотекознавства, інформатики, бібліографознавства, історії книги.
3.6. Вивчає і впроваджує в практику роботи інноваційні технології.
3.7. Забезпечує підвищення професійного, загальноосвітнього та культурного рівня працівників бібліотеки.
3.8. Бере участь у всеукраїнських, міжнародних наукових конференціях, нарадах, семінарах з питань бібліотечної та інформаційної роботи.
4. Управління бібліотекою
4.1. Управління бібліотекою здійснює директор (завідуючий), який підпорядкований ректору (проректору), директору закладу освіти I-IV рівня акредитації та закладу післядипломної освіти і є членом Вченої, Педагогічної Ради.
4.2. Директор (завідуючий) бібліотеки призначається наказом ректора (директора) закладу освіти, повинен мати вищу бібліотечну освіту і стаж бібліотечної роботи не менше 5 років.
4.3. Права і обов'язки працівників бібліотеки визначаються посадовими інструкціями, правилами внутрішнього трудового розпорядку закладу освіти.
4.4. Структура та штати бібліотеки затверджуються керівником закладу освіти.
4.5. Керівництво закладу освіти забезпечує бібліотеку необхідними службовими і виробничими приміщеннями, комп'ютерною технікою і технічними засобами, необхідним обладнанням і устаткуванням.
4.6. Забороняється використовувати приміщення бібліотеки для робіт, непередбачених завданнями бібліотеки.
4.7. Завдання, зміст роботи, взаємозв'язки, права і відповідальність структурних підрозділів бібліотеки визначаються положеннями про них і Правилами користування бібліотекою.
4.8. Річні плани та звіти затверджуються керівництвом закладу освіти.
4.9. Бібліотечні працівники несуть відповідальність за збереження бібліотечного фонду та майна бібліотеки відповідно до діючого законодавства.
5. Бібліотека має право
5.1. Представляти заклад з питань бібліотечної та інформаційної роботи на наукових конференціях, нарадах, семінарах тощо.
5.2. Знайомитись з навчальними планами, програмами та тематикою науково-дослідної роботи закладу освіти. Одержувати від структурних підрозділів матеріали та відомості, необхідні для вирішення поставлених перед бібліотекою завдань.
5.3. Розпоряджатися виділеними бібліотеці асигнуваннями. Вносити пропозиції керівникам закладу освіти, щодо структури та штатного розпису бібліотеки.
"ЗАТВЕРДЖЕНО"
Наказ Міністерства охорони
здоров'я України
22.07.99 № 178
Додаток № 2
Типове положення про бібліотеку науково-дослідної установи МОЗ України
1. Загальні положення
1.1. Бібліотека науково-дослідної установи є її структурним підрозділом з питань бібліотечного та інформаційно-бібліографічного забезпечення науково-дослідної роботи, комплектування, зберігання та використання документальних ресурсів, сприяє піднесенню наукового та інтелектуального потенціалу спеціалістів.
1.2. Бібліотека в своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, нормативними актами Міністерства культури і мистецтв України з питань бібліотечної справи, наказами Міністерства охорони здоров'я України, Статутом науково-дослідної установи, цим Положенням.
1.3. Науково-методичне керівництво бібліотекою науково-дослідної установи здійснює Державна наукова медична бібліотека Міністерства охорони здоров'я України.
2. Основні завдання
Основними завданнями бібліотеки є:
2.1. Формування, використання та зберігання бібліотечного фонду з питань медицини, охорони здоров'я, суміжних наук відповідно профілю науково-дослідної установи.
2.2. Організація та удосконалення довідково-пошукового апарату з метою найбільш повного розкриття бібліотечних фондів відповідно науковій тематиці установи.
2.3. Бібліотечно-бібліографічне та інформаційне забезпечення наукових розробок установи необхідною документацією, використовуючи фонди й бази даних інших наукових бібліотек.
3. Зміст роботи
Для виконання вищезазначених завдань бібліотека:
3.1. Комплектує фонди вітчизняними та зарубіжними виданнями та матеріалами на різних носіях інформації, періодичними, неопублікованими та іншими документами.
3.2. Здійснює наукову обробку документів, розкриває фонд за допомогою системи каталогів, картотек, баз даних, інформаційно-бібліографічних видань.
3.3. Бере участь у створенні інформаційних баз даних, складає й видає науково-допоміжні бібліографічні та інформаційні посібники.
3.4. Забезпечує облік, збереження фонду, систематично вивчає його склад і використання, вилучає маловикористану літературу і передає її на депозитарне зберігання і в обмінні фонди.
3.5. Здійснює обслуговування користувачів, забезпечує їх необхідними документами із своїх фондів, фондів вітчизняних і зарубіжних бібліотек через міжбібліотечні і міжнародні абонементи.
3.6. Проводить спільну роботу з науково-інформаційним підрозділом установи у інформаційному забезпеченні наукових розробок і підвищенні інформаційної культури фахівців.
3.7. Вивчає і впроваджує в практику роботи інноваційні технології з метою удосконалення обслуговування користувачів.
3.8. Приймає участь у наукових дослідженнях з питань бібліотечної справи, історії медичної книги.
4. Управління бібліотекою
4.1. Управління бібліотекою здійснює завідуючий бібліотекою, який підпорядкований директору наукової установи, або його заступнику.
4.2. Завідуючий бібліотекою призначається наказом директора наукової установи, повинен мати вищу бібліотечну освіту і стаж бібліотечної роботи не менше 5 років.
4.3. Права і обов'язки працівників бібліотеки визначаються посадовими інструкціями і правилами внутрішнього трудового розпорядку наукової установи.
4.4. Керівництво наукового закладу забезпечує бібліотеку службовими і виробничими приміщеннями, технічними засобами, необхідним обладнанням і устаткуванням.
4.5. Забороняється використовувати приміщення бібліотеки для робіт, непередбачених завданнями бібліотеки.
4.6. Бібліотечні працівники несуть відповідальність за збереження бібліотечного фонду та майна бібліотеки відповідно діючого законодавства.
5. Бібліотека має право
5.1. Представляти наукову установу з питань бібліотечної, інформаційної роботи на нарадах, наукових конференціях, семінарах.
5.2. Знайомитись з тематикою науково-дослідної роботи установи з метою забезпечення їх необхідною документальною інформацією.
5.3. Вносити пропозиції керівництву наукової установи щодо структури та штатного розпису бібліотеки.
5.4. Брати участь у засіданні Вченої Ради наукової установи.