Нормативна база

Лікарські засоби

Інші розділи

Зворотній зв'язок

РЕФОРТАН®
Назва: РЕФОРТАН®
Міжнародна непатентована назва: Hydroxyethylstarch
Виробник: БЕРЛІН-ХЕМІ АГ (МЕНАРІНІ ГРУП) (виробництво "in bulk", кінцеве пакування, контроль та випуск серій), Німеччина
Лікарська форма: Розчин для інфузій
Форма випуску: Розчин для інфузій, 60 мг/мл (6%) по 250 мл або по 500 мл у флаконах № 10
Діючі речовини: 1000 мл розчину для інфузій містить 60 г гідроксіетилкрохмалю (ГЕК) із середньою молекулярною масою 200000 і ступенем молярного заміщення 0,5;
Допоміжні речовини: Натрію хлорид, вода для ін'єкцій.
Фармакотерапевтична група: Плазмозамінні та дезінтоксикаційні розчини
Показання: - Профілактика і лікування гіповолемії і шоку;- передопераційна гемодилюція;- лікувальна гемодилюція при переміжній кульгавості, ішемічному інсульті у гострій фазі, різкому нейросенсорному зниженні слуху.
Термін придатності: 5 років.
Номер реєстраційного посвідчення: UA/6679/01/01
Термін дії посвідчення: з 12.10.2012 по 12.10.2017
Термін дії реєстраційного посвідчення закінчився.
Пошук даних про реєстрацію препарату РЕФОРТАН®
АТ код: B05AA07
Наказ МОЗ: 791 від 12.10.2012


    Інструкція для застосування РЕФОРТАН®

    ІНСТРУКЦІЯ

    для медичного застосування препарату


    РЕФОРТАН®

    (REFORTAN®)


    Склад:

    діюча речовина: 1000 мл розчину для інфузій містить 60 г гідроксіетилкрохмалю (ГЕК) із середньою молекулярною масою 200000 і ступенем молярного заміщення 0,5;

    допоміжні речовини: натрію хлорид, вода для ін'єкцій.


    Лікарська форма. Розчин для інфузій.


    Фармакотерапевтична група. Кровозамінники та перфузійні розчини. Препарати гідроксіетильованого крохмалю. Код АТС B05A AO7.


    Клінічні характеристики.


    Показання.

    • Профілактика і лікування гіповолемії і шоку;

    • передопераційна гемодилюція;

    • лікувальна гемодилюція при переміжній кульгавості, ішемічному інсульті у гострій фазі, різкому нейросенсорному зниженні слуху.


    Протипоказання.

    • Підвищена чутливість до гідроксіетилкрохмалю або до будь-якого іншого компонента препарату;

    • гіперволемія;

    • ниркова недостатність з олігурією або анурією (рівень креатиніну крові > 2 мг/дл);

    • тяжкі порушення системи згортання крові;

    • гемодіаліз;

    • внутрішньочерепна кровотеча;

    • гіпокаліємія, гіперхлоремія, гіпернатріємія;

    • декомпенсована серцева недостатність;

    • гіпергідратація, у тому числі набряк легень;

    • стани дегідратації, коли потрібна корекція водно-електролітного балансу;

    • при дефіциті фібриногену препарат слід застосовувати тільки при невідкладних станах з ризиком для життя, поки не буде можливості провести переливання крові.


    Спосіб застосування та дози. Перші 10-20 мл потрібно вводити повільно і при суворому контролі стану пацієнта (через можливі анафілактичні реакції). Добова доза і швидкість інфузії залежать від масштабів крововтрати і підвищення в’язкості крові. Тривалість і об’єм терапії залежать від ефекту розрідження. Значення гематокриту 30 % вважається граничним, при якому показане застосування колоїдних кровозамінників у хворих, які не належать до групи ризику, пов’язаної зі станом серцево-судинної або легеневої систем. Не слід перевищувати загальну кількість ГЕК, яка становить 300 г, що відповідає 5 л Рефортану® на курс лікування (багаторазове введення). Необхідно уникати перевантаження системи кровообігу, що може мати місце при занадто швидкому введенні або занадто високій дозі препарату.

    Рекомендації стосовно дозування при гіповолемії і шоку.

    Максимальна добова доза: 33 мл/кг маси тіла на добу або 2500 мл/75 кг маси тіла на добу або 2 г ГЕК/кг маси тіла на добу.

    Максимальна швидкість інфузії: 20 мл/кг маси тіла на годину або 1500 мл/75 кг маси тіла на годину або 1,2 г ГЕК/кг маси тіла на годину.

    Рекомендовані дози для лікувальної гемодилюції.

    При гемодилюції у терапевтичних цілях можна використовувати багатоденні або багатотижневі інфузійні схеми. Багатоденні інфузійні схеми застосовуються,  у першу чергу, при гострих (ішемічний інсульт у гострій фазі, різке нейросенсорне зниження слуху), а також при хронічних порушеннях кровообігу (переміжна кульгавість), при цьому добова доза зазвичай становить від 500 до 1000 мл Рефортану® (при різкому нейросенсорному зниженні слуху і переміжній кульгавості частіше застосовують низьке дозування, наприклад від 500 до 750 мл на добу, а при ішемічному інсульті – високе – від 750 до 1000 мл на добу). Інфузійну терапію проводять зі швидкістю, наприклад 75-250 мл на годину, а тривалість її становить, як правило, від 5 до 10 діб. При ішемічному інсульті в гострій фазі на початку терапії можна додатково вводити так звану навантажувальну дозу, що становить 250-500 мл, при цьому інфузія проводиться з підвищеною швидкістю, наприклад до 250-500 мл на годину.

    При використанні багатотижневої інфузійної схеми інфузію проводять 2-3 рази на тиждень по 250-500 мл, при цьому швидкість інфузії знаходиться у межах від 125 до 250 мл на годину, а тривалість терапії зазвичай становить від 3 до 6 тижнів. У багатьох випадках рекомендується приводити введену кількість препарату (при необхідності аж до кровопускання) відповідно до гемодинамічних та/або гемореологічних показників, наприклад центральний венозний тиск (ЦВД) = 15 мм рт.ст., гематокрит = від 38 % до 42 % тощо. При паралельному відборі крові необхідно слідкувати за тим, щоб не виникало гіповолемії, для цього інфузію треба проводити або паралельно із забором крові, або перед ним, а введена кількість препарату має бути більшою за кількість відібраної крові. Граничні добові і курсові дози такі ж, що застосовуються і при поповненні об’єму.

    Тривала внутрішньовенна крапельна інфузія. Через можливі анафілактичні реакції перші          10-20 мл Рефортану® треба вводити повільно, уважно спостерігаючи за станом хворого. Треба враховувати ризик перевантаження системи кровообігу внаслідок занадто швидкого введення і занадто високої дози препарату. Особливо обережно інфузію проводять хворим із порушенням зсідання крові, серцевою недостатністю і набряком легень, нирковою недостатністю і хронічними захворюваннями печінки.

    Під час застосування препарату треба слідкувати за тим, щоб організм хворого отримував достатню кількість рідини. При повторному введенні препарату протягом кількох діб або тижнів треба зменшити добову дозу через тривалий час напіввиведення субфракції гідроксіетилкрохмалю. Тривалість і масштаби терапії залежать від тривалості і масштабів гіповолемії і встановлюють, орієнтуючись на ефект гемодилюції. Показники гематокриту, що вважаються критичними, встановлюються в індивідуальному порядку залежно від клінічної картини. Треба слідкувати за зниженням рівня білка у крові через проведення гемодилюції та проводити його поповнення при необхідності.


    Побічні реакції. Частота побічних реакцій встановлюється таким чином: дуже часто: ≥ 1/10; часто: від ≥ 1/100 до < 1/10; іноді: від ≥ 1/1000 до < 1/100; рідко: від ≥ 1/10000 до < 1/1000; дуже рідко: < 1/10000; невідомо: за наявними даними оцінка неможлива.

    Порушення з боку крові та лімфатичної системи. Дуже часто: зниження гематокриту та рівня білка крові через гемодилюцію. Часто (залежать від введеної дози): відносно високі дози гідроксіетилкрохмалю призводять до розрідження концентрації факторів зсідання, що може вплинути на зсідання крові. Може збільшуватися час кровотечі.

    Порушення з боку шкіри та підшкірно-жирової клітковини. Іноді: тривале застосування гідроксіетилкрохмалю може спричинити упертий свербіж, який може виникнути після закінчення лікування, тривати протягом кількох місяців та спричинювати дуже неприємні відчуття.

    Результати додаткових методів дослідження. Дуже часто: після інфузії препарату значно підвищується рівень амілази у крові, що не треба розглядати як ознаку патології підшлункової залози.

    Порушення з боку нирок та сечовивідних шляхів. Рідко: були повідомлення про випадки виникнення болю у ділянці нирок. У таких випадках треба припинити інфузію, забезпечити достатнє надходження рідини в організм хворого та ретельно контролювати рівень креатиніну у крові. У випадку дегідратації введення препарату може призвести до анурії.

    Порушення з боку імунної системи. Дуже рідко: анафілактичні реакції різної інтенсивності.

    Анафілактичні реакції. Були повідомлення про окремі випадки анафілактичних реакцій на гідроксіетилкрохмаль (частота у перерахуванні на одиниці інфузії – приблизно 0,085 %). У більшості випадків такі реакції проявляються блюванням, незначним підвищенням температури тіла, відчуттям холоду, свербежем та кропив’янкою. Спостерігається збільшення підщелепних та навколовушних слинних залоз, легкі грипоподібні симптоми (головний біль, біль у м’язах), набряки нижніх кінцівок. Тяжкі реакції непереносимості, що супроводжуються шоком та життєвонебезпечними симптомами (зупинка серцевої діяльності та дихання), винятково рідкісні (частота в перерахуванні на одиниці інфузії – приблизно 0,006 %). При виникненні реакції непереносимості інфузію треба припинити та одночасно розпочати проведення загальноприйнятих заходів екстреної допомоги.

    Симптоми анафілаксії. Симптоми анафілаксії можуть проявлятися протягом кілька хвилин. Симптомами, що мають викликати тривогу, є сильний свербіж і почервоніння шкіри (раптовий приплив крові до обличчя та шиї). Іноді хворий відчуває ядуху і у нього виникає відчуття клубка у горлі. Для наступної стадії характерні нудота та спазми у животі, тахікардія та різке зниження артеріального тиску, що може призвести до втрати свідомості, зупинки серцевої діяльності та дихання.

    Терапія анафілактичного шоку. При появі перших ознак (шкірні реакції, нудота) рекомендується припинити інфузію, але канюлю залишити у вені або забезпечити відповідний доступ до вени, перевести хворого у положення з опущеною головою та звільнити дихальні шляхи. Негайно внутрішньовенно ввести адреналін (1 мл розчину адреналіну 1:1000 розвести до 10 мл). Спочатку ввести 1 мл отриманого розчину, що дорівнює 0,1 мг адреналіну під контролем пульсу та артеріального тиску. Для збільшення об’єму внутрішньовенно рекомендується введення 5 % людського альбуміну. Також внутрішньовенно рекомендується введення 250-1000 мг преднізолону або еквівалентної кількості іншого глюкокортикоїдного засобу. Введення преднізолону можна проводити кілька разів. Для дітей дозування адреналіну та преднізолону зменшують відповідно до віку і маси тіла. Рекомендуються використання інших заходів, таких як штучна вентиляція легень, застосування кисню, призначення антигістамінних засобів. Лікування таких хворих слід проводити в умовах відділення інтенсивної терапії.


    Передозування. Гостре передозування може призвести до гіперволемії. У таких випадках треба негайно припинити інфузію і, на розсуд лікаря, застосувати діуретичний засіб.


    Застосування у період вагітності або годування груддю. Дані про безпеку застосування гідроксіетилкрохмалю у період вагітності відсутні. Були проведені дослідження на тваринах стосовно впливу гідроксіетилкрохмалю на репродуктивність. Хоча в процесі досліджень фактів, які б свідчили про негативний вплив на плід встановлено не було, отриманих даних, однак недостатньо, щоб зробити висновок про безпеку препарату стосовно розвитку ембріону або плода, перебіг вагітності, а також на перинатальний та постнатальний розвиток. Застосування гідроксіетилкрохмалю протипоказано у І триместрі вагітності, а в інші періоди вагітності препарат можна застосовувати лише за життєвими показниками. При застосуванні препарату у період вагітності треба з усією серйозністю враховувати можливий ризик анафілактоїдних реакцій, які можуть призвести до ураження головного мозку плода. Досвід застосування препарату у період годування груддю відсутній, тому його треба застосовувати з обережністю.


    Діти. Дітям віком до 10 років препарат протипоказаний через відсутність достатнього досвіду застосовування.


    Особливі заходи безпеки. Лікарський засіб можна використовувати тільки у тому випадку, коли флакон непошкоджений. Використовувати тільки прозорі та злегка опалесцентні розчини.  Лікарський засіб треба негайно використати після відкриття флакона. Ні за яких умов відкритий флакон з препаратом не можна зберігати з метою проведення подальшої інфузії. Невикористану кількість розчину препарату та інші непотрібні матеріали треба утилізувати відповідно до законодавства.


    Особливості застосування. Особливу обережність треба проявляти до хворих із серцевою недостатністю, з порушенням функції нирок, хронічними захворюваннями печінки, геморагічними діатезами. Для запобігання розвитку анурії у хворих з дегідратацією перед початком застосування гідроксіетилкрохмалю для стимуляції діурезу необхідно провести терапію розчинами електролітів або глюкози та контролювати діурез під час інфузії препарату. Враховуючи результати проведених до цього часу досліджень, при нестачі фібриногену в організмі рекомендується бути обережним. На початку терапії треба провести контроль рівня креатиніну у крові. У випадку граничних показників креатиніну 106-177 мкмоль/л, що характерно для компенсованої ниркової недостатності, треба ретельно оцінити необхідність проведення терапії та проводити частий контроль балансу рідини, а також показників затримки азотних шлаків нирками. Рекомендується проводити контроль рівня електролітів (наприклад натрію, калію, хлору) у крові. Після застосування гідроксіетилкрохмалю може підвищитися рівень амілази крові. При електрофорезі сечі із застосуванням ацетилцелюлози гідроксіетилкрохмаль спричиняє появу парапротеїноподібного артефакту, тому під час застосування гідроксіетилкрохмалю або кілька діб після його застосування треба використовувати альтернативні методи для діагностики парапротеїнурії, наприклад імунологічна фіксація. Описаний взаємозв’язок між величиною дози та частотою появи свербежу при отоневрологічних захворюваннях, таких як різке нейросенсорне порушення слуху, шум у вухах та звукова травма. Тому у таких випадках рекомендується зменшити дозу максимум до            500 мл/добу і тим самим зменшити частоту появи свербежу. При застосуванні препарату треба контролювати функцію нирок та забезпечити поступлення достатньої кількості рідини в організм хворого. При шокових станах, що в основному зумовлені втратою рідини та електролітів (тяжке блювання, понос, опіки), після початкового застосування препарату терапію треба продовжувати з використанням збалансованого розчину електролітів. Високі дози препарату, через ефект розрідження, призводять до зниження гематокриту, а також концентрації гемоглобіну та білка у крові. Показник гемоглобіну менше 10 г/л та гематокриту менше 27 % вважаються критичними. Починаючи з показника загального білка < 5 г/дл, вводиться альбумін. При втратах крові, що становлять понад 20-25 % від об’єму циркулюючої крові, обов’язково застосовується еритроцитарна маса. Препарат може чинити вплив на результати таких клінічних та біохімічних аналізів як рівень глюкози у крові; рівень білка у крові; ШОЕ; біуретова проба; рівень жирних кислот, холестерину та сорбіт-дегідрогенази у крові; питома вага сечі.


    Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Невідома.


    Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

    При змішуванні з розчинами для інфузій, концентратами для приготування розчинів для інфузій, розчинами для ін’єкцій та порошками або сухими речовинами для приготування розчинів для ін’єкцій треба кожного разу ретельно, хоча б візуально, перевіряти сумісність/змішуваність препаратів, але, тим не менше, можлива хімічна або терапевтична несумісність, невидима оком.

    При одночасному застосуванні з антибіотиками аміноглікозидної групи гідроксіетилкрохмаль може посилювати їх нефротоксичність.


    Фармакологічні властивості.

    Фармакодинаміка. Рефортан® є плазмозамінником з 6 % гідроксіетилкрохмалю (ГЕК) в ізотонічному (стосовно до крові) розчині натрію хлориду. ГЕК – чужорідний штучний колоїд, який отримують з воскоподібного кукурудзяного крохмалю шляхом часткового гідролізу амілопектину з наступним гідроксіетилюванням. Рефортан® – майже ізоонкотичний розчин, при застосуванні якого досягається об’єм, що відповідає в середньому 100 % або дещо більше 100 % від введеного об’єму. Рефортан® можна застосовувати у клінічній практиці як ізоволемічний інфузійний розчин. Колоїдно-осмотичний тиск та центральний венозний тиск помітно підвищуються, залежно від введеного об’єму, при знижених значеннях відбувається їх підвищення до норми.

    Фармакокінетика. Середній час перебування Рефортану® у плазмі становить 5-6 годин при          4 годинній інфузії 500 мл 10 % розчину пацієнтам зі здоровими нирками (тобто максимальне значення рівня ГЕК у плазмі зменшується вдвічі через 5-6 годин після закінчення інфузії). Завдяки добре керованому ефекту короткочасного досягнення об’єму (приблизно 3 годин), а також сприятливим реологічним властивостям (пониження в’язкості крові та гематокриту, нормалізації підвищеної здатності тромбоцитів до агрегації), Рефортан® придатний як для поповнення об’єму протягом короткого та середнього періоду часу, так і для гемодилюції. ГЕК, порівнюваний з іншими плазмозамінниками, на короткий час відкладається у тканинах (головним чином у ретикулогістиоцитарній системі (РГС). Хоча й через кілька місяців депонуючі вакуолі визначалися у клітинах РГС, даних про те, що завдається шкода функції РГС, немає. Рефортан® безупинно розщеплюється амілазою сироватки і виводиться через нирки. Після 24 годин із сечею виводиться близько 70 % уведеного ГЕК і біля 10 % ще визначається у сироватці. При діалізі ГЕК виводиться недостатньо і значимість його гемофільтрації достовірно не визначена.


    Фармацевтичні характеристики.


    Основні фізико-хімічні властивості: розчин прозорий до злегка опалесцентного.

    Осмолярність: приблизно 300 мОсмоль/л.; колоїдно-осмотичний тиск: приблизно 38 мбар = приблизно 28 мм рт. ст.; рН  4,0-7,0.


    Несумісність. Якщо існує необхідність змішувати препарат з іншими ліками, то слід звернути увагу на те, щоб препарати були сумісними, додавання препарату відбувалось у гігієнічно бездоганних умовах і при цьому досягалося добре перемішування.


    Термін придатності. 5 років. Лікарський засіб не застосовувати після закінчення терміну придатності.


    Умови зберігання. Флакони з прозорого скла: зберігати при температурі не вище 25 ºС. Флакони з поліетилену: спеціальні умови зберігання не вимагаються. Зберігати в недоступному для дітей місці.


    Упаковка. 250 мл або 500 мл у флаконі з прозорого скла або поліетилену; по 10 флаконів у картонній коробці.


    Категорія відпуску. За рецептом.


    Виробник.

    БЕРЛІН-ХЕМІ АГ (МЕНАРІНІ ГРУП). Источник

    Місцезнаходження. Глінікер Вег 125, 12489 Берлін, Німеччина.