ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ВІТАМІН С
(VITAMIN C)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: ascorbic acid; g-лактон,2-3-дегідро-L-гулонова кислота;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки рожево-оранжевого кольору, з двоопуклою поверхнею і риской. Допускаються вкраплення;
склад: 1 таблетка містить аскорбінової кислоти й аскорбату натрію в перерахунку на аскорбінову кислоту 500 мг;
допоміжні речовини: глюкоза, аспартам, цукор-пудра, кальцію стеарат, крохмаль картопляний, ароматизатор апельсиновий, барвник оранжевий Е 102, Е 124.
Форма випуску. Таблетки для жування.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни та їх аналоги. Прості препарати аскорбінової кислоти. Код АТС А 11G A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Засіб з метаболічною, антиоксидантною активністю, щорегулює окисно-відновні процеси. Регулює транспорт водню в багатьох біохімічних реакціях, поліпшує використання глюкози в циклі три карбонових кислот, бере участь в утворенні тетрагідрофолієвої кислоти і регенерації тканин, синтезі стероїдних гормонів, колагену, про колагену. Підтримує колоїдний стан міжклітинної речовини і нормальну проникність капілярів (пригнічуєгіалуронідазу). Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амін окислот, пігментів і холестерину, сприяє накопиченню в печінці глікогену. За рахунок активації дихальних ферментів у печінці підсилює їїдетоксикацій ну і білковоутворюючу функції, підвищує синтез протромбіну. Поліпшує жовчовиділення, відновлює зовнішньо секреторну функцію підшлункової залози та інкреторну – щитовидної. Регулює імунологічні реакції (активує синтез антитіл, Сз-комплемента, інтерферону), сприяє фагоцитозу, підвищує опірність організму інфекціям. Має протизапальну і проти алергічну дію. Гальмує вивільнення і прискорює деградацію гістаміну, пригнічує утворенняпростагландинів та інших медіаторів запалення та анафілаксії.
Фармакокінетика. Ендогенна концентрація в плазмі крові в нормі становить приблизно 10 - 20 мкг/мл. Рівень депо в організмі становить приблизно 1,5 г. Зв’язування з білками плазми становить приблизно 25%.
Після прийому внутрішньо повністю всмоктується зі шлунково-кишкового тракту. Максимальна концентрація в крові після прийому внутрішньо досягається через 4 год. Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, а потім – в усі тканини; депонується в задній долі гіпофіза, корі наднирникових залоз, очному епітелії, сім’яниках, яєчниках, печінці, мозку, селезінці, підшлунковій залозі, легенях, нирках, стінці кишечнику, серці, м’язах, щитовидній залозі. Метаболізуєтьсяпереважно в печінці, у дезоксіаскорбінову і далі в щавелеоцтову і дикетогулоновукислоти. Незмінний аскорбат і метаболіти виводяться нирками, кишечником, атакож із потом і грудним молоком.
Показання для застосування. Лікування гіпо- і авітамінозу С. Геморагічний діатез, капіляротоксикоз, геморагічний інсульт, кровоточі; інфекційні захворювання, інтоксикації, алкогольний і інфекційний делірій, гостра променева хвороба, посттранфузійні ускладнення; захворювання печінки (хвороба Боткіна, хронічний гепатит, цироз), шлунково-кишкового тракту (ахілія, виразкова хвороба, ентерити, коліти, гельмінтози), холецистит, наднирковозалозна недостатність (хвороба Аддисона); гемосидероз, меланодермії, еритродермії, псоріаз, хронічні поширені дерматози; в’ялозагоюючі рани, виразки, переломи кісток; дистрофія, фізичні розумові перевантаження. Як антиоксидант– при атеросклерозі, бронхіальній астмі, дифузійних хворобах сполучної тканини (ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, склеродермія).
Спосіб застосування та дози. Таблетки розжовують і запивають невеликою кількістю води. Дорослим призначають по 1 таблетці 1 раз на день. При вираженому авітамінозі і лікуванні інфекційних захворювань можна короткочасно (протягом 5 - 7 діб) приймати по 1 таблетці 2 рази на день. Термін лікування залежить від характеру та перебігу захворювання.
Побічна дія. Аскорбінова кислота, як правило, добре переноситься. При тривалому застосуванні високих доз можливий негативний вплив на шлунково-кишковий тракт (печія, пронос) і сечовидільну систему (утворення сечових, цисти нових і оксалатних конкрементів), головний біль, у хворих з недостатністю глюкозо-6-фосфатдегідрогенази кров’яних тілець може викликати гемоліз еритроцитів.
Протипоказання. Підвищена індивідуальна чутливість до аскорбінової кислоти. Тромбофлебіт, схильність до тромбозів. Вагітність і лактація. Дитячий вік.
Передозування.
Симптоми: нудота, блювання, спазми кишечнику, діарея; можливі алергічні реакції, порушення функції нирок, підвищення артеріального тиску, підвищена збудливість центральної нервової системи, порушення сну.
Лікування – симптоматичне.
Особливості застосування. При застосуванні препарату у великих дозах необхідний контроль функції нирок і артеріального тиску (у результаті стимуляції вітаміном С утворення кортикостероїдів), а також функції підшлункової залози (у результаті пригнічення препаратом інсулярного апарату).
Куріння і вживання алкоголю прискорюють перетворення аскорбінової кислоти в неактивні метаболіти.
Абсорбція препарату зменшується при вживанні свіжих фруктових іовочевих соків, лужних напоїв.
При захворюваннях, що супроводжуються пропасницею, аскорбінова кислота задовольняє підвищені потреби організму у вітаміні С.
Препарат може змінювати результати різних лабораторних тестів (вміст укрові глюкози, білірубіну, активності трансаміназ, лактатдегідрогенази).
Слід з обережністю призначати аскорбінову кислоту пацієнтам з прогресуючим раковим захворюванням, оскільки її застосування може прискорити перебіг процесу.
Дітям призначають аскорбінову кислоту в інших лікарських формах.
Немає вказівок про те, що препарат може негативно впливати на водіївабо людей, що працюють зі складною технікою.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Підвищує концентрацію в крові саліцилатів (збільшує ризик кристалурії), етинілест радіолу, бензилпеніциліну і тетрациклінів, знижує – пероральних контрацептивів. Зменшує антикоагуляцій нийефект похідних кумарину. Поліпшує всмоктування в кишечнику препаратів заліза. Збільшує загальний кліренс етилового спирту. Препарати хінолонового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запаси вітаміну С.
Одночасний прийом аскорбінової кислоти і дефероксаміну підвищуєтканьову токсичність заліза, особливо в серцевому м’язі, що може призвести до декомпенсації системи кровообігу. Його можна приймати тільки через 2 год. посляін’єкції дефероксаміну. Тривалий прийом великих доз в осіб, що лікуютьсядисульфірамом, гальмує реакцію дисульфамід-алкоголь.
Великі дози препарату зменшують ефективність трициклічних депресантів. Источник
Умови і термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці при температурі від 15°С до 25°С. Термін придатності – 2 роки.