основні фізико-хімічні властивості:суміш темно-бурих, сіро-бурих абосірих із зовнішнього боку і жовто-оранжевих або червонувато-бурих із внутрішнього боку плоских шматочків кори крушини, темно-зеленого листя кропиви, сірувато-зелених шматочків листя стебел і білуватих квіток деревію. Запах слабкий, смак водної витяжки гіркуватий.
склад: до складу збору входять: крушини кора (50%), деревію трава (16,7 %), кропиви листя (33,3 %).
Форма випуску. Збір.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що впливають на систему травлення. Код АТСА 06А Х 10.
Фармакологічні властивості. Має проносний ефект.
Показання для застосування. Хронічні запори.
Спосіб застосування та дози. Для приготування настою 2 десертні ложки збору кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) кип’яченої води кімнатної температури, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 30 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі 10 хвилин і проціджують. Сировину, що залишилася, віджимають до процідженого настою, доводять перевареною водою до об’єму 200 мл. Дорослі приймають внутрішньо у теплому вигляді по ½ склянки на ніч і вранці.
Діти старше 12 років по 1/4 – 1/3склянки на ніч і вранці. Перед вживанням настій збовтують.
Побічна дія. Нудота, блювання, біль у животі.
Протипоказання. Гастрит, гастроентерит, коліт, хронічні захворювання шлунка і кишечнику в період загострення, вагітність, годування груддю. Індивідуальна підвищена чутливість до компонентів лікарського засобу. Кишкова непрохідність. Не рекомендується застосовувати дітям молодше 12 років.
Особливості застосування. Препарат не рекомендується застосовувати у періоди вагітності та годування груддю. Безпека та ефективність застосування препарату для лікування дітей невстановлені, тому не рекомендується без призначення лікаря застосовувати дітям молодше 12 років.
2
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Не встановлена.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла, недоступному для дітей місці при кімнатній температурі (15–25 º С).
Виготовлений настій у прохолодному місці (8–15˚ С) не більше 2-хдіб. Источник