І Н С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
НІКОТИНОВА КИСЛОТА
(NICOTINIC ACID)
Склад:
діюча речовина : nicotinic acid;
1 мл розчину містить 10 мг кислоти нікотинової;
допоміжні речовини: натрію гідро карбонат, вода для ін’єкцій.
Лікарська форма. Розчин для ін'єкцій.
Фармакотерапевтична група. Периферичні вазодилататори. Код АТС С 04А СО 1.
Клінічні характеристики.
Показання. Профілактика та лікування пелагри, а також при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (гіпоацидні гастрити, гострі та хронічні гепатити, цироз печінки), спазмах судин головного мозку, нирок, кінцівок, атеросклерозі, невриті лицевого нерва, інфекційних захворюваннях, виразках, що довго не загоюються, та ранах різної локалізації і генезу.
Лікування професійних та випадкових отруєнь, у тому числі похідними аніліну, барбітуратами, протитуберкульозними засобами, сульфаніламідами. У комплексі з залізовмісними препаратами використовують для лікування залізо дефіцитних анемій.
Протипоказання. Гіпер чутливість до компонентів препарату. Нікотинова кислота (внутрішньо-венне введення) протипоказана при тяжких формах артеріальної гіпертензії та атеросклерозу, виразковій хворобі шлунка та дванадцяти палої кишки у стадії загострення, виражених порушеннях функції печінки, при подагрі, гіперурикемії, а також при неврозах, нефросклерозі, наявності вираженій синусовій тахікардії, політопній екстра систолічній аритмії, пароксизмальній тахікардії, хронічних запальних процесах, стійкому безсонні та фінальній стадії декомпенсації кровообігу. Не застосовувати препарат у період вагітності та годування груддю.
Спосіб застосування та дози. Як вазодилататор при ішемічному інсульті дорослим Нікотинову кислоту призначають внутрішньо венно повільно по 1 мл на 10 мл фізіологічного розчину натрію хлориду 1 раз на добу (внутрішньом’язові та підшкірні ін’єкції болючі, тому при необхідності такого шляху введення використовують нікотинамід або натрію нікотинат). Курс лікування – 10 - 15 днів.
При пелагрі призначають внутрішньо венно повільно по 1 мл на 10 мл фізіологічного розчину натрію хлориду – 1 – 2 рази на добу протягом 15 – 20 днів.
Вищі дози для дорослих: разова – 0,1 г, добова – 0,3 г.
Дітям для профілактики та лікування пелагри бажано застосовувати інші донатори (нікотинамід, натрію нікотинат). Добова доза для дітей та підлітків становить від 5 мл до 20 мл.
Побічні реакції. Нікотинова кислота може спричинити кропив’янку , парестезії, запаморочення, відчуття припливу крові до голови, гіперемію шкіри обличчя та верхньої частини тулуба, парестезію (відчуття оніміння у кінцівках). Як правило, вказані ефекти зникають самостійно. Підшкірні і внутрішньом'язові ін'єкції болючі. При швидкому внутрішньо венному введенні може знизитися артеріальний тиск. Щоб уникнути неприємних відчуттів жару та свербежу кислоту нікотинову потрібно приймати відразу після їжі.
Передозування. При тривалому застосуванні препарату у великих дозах можливий розвиток жирової інфільтрації печінки.
Діти. Дітям для профілактики та лікування пелагри бажано застосовувати інші донатори (нікотинамід, натрію нікотинат). Добова доза для дітей та підлітків становить від 5 мл до 20 мл.
Особливості застосування. При підвищеній чутливості до препарату (за винятком застосування як судинорозширювального засобу) необхідно призначати нікотинамід. Оскільки тривале застосування Нікотинової кислоти може призвести до жирової дистрофії печінки, для профілактики останньої у дієту хворих включають багаті на метіонін продукти або призначають сам метіонін (як і інші ліпот ропні препарати).
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або іншими механізмами. Під час лікування необхідно дотримуватись обережності при керуванні авто транспортом і занять іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. Нікотинова кислота потенціює дію серцевих глікозидів, особливо глікозидів наперстянки.
Не рекомендується змішувати в одному шприці нікотинову кислоту з розчином ціанокобаламіну, виникає різке посилення алергійності обох речовин і руйнування вітамінів іоном кобальту.
Фармакологічні властивості.
Нікотинова кислота володіє не тільки протипелагрічними властивостями; вона поліпшує вуглеводний обмін, діє позитивно при легких формах діабету, серця, виразковій хворобі шлунку та 12-палої кишки, та ентероколітах (запалення тонкої та товстої кишки), що погано загоюються ранах та виразках. Вона має також судинорозширювальну дію. Кислота нікотинова має ліпопротеїнемічну активність (знижує рівень ліпопротеїдів у крові). У великих дозах (3 - 4 г на добу) знижує вміст три гліцеридів та бета-ліпопротеїдів у крові. У хворих з гіперхолестеринемією (з підвищеним вмістом холестерину у крові) під її впливом зменшується співвідношення холестерин / фосфоліпіди у ліпопротеїдах низької щільності.
Фармакодинаміка.
Нікотинова кислота (вітамін РР) – це простетична група кодегідрази I та кодегідрази II – ферментів, які переносять водень та здійснюють окисно-відновні процеси, бере участь у транспортуванні фосфату. Біологічна роль препарату визначається участю в побудові нікотинамід них коферментів (НАД та НАДФ), які каталізують у клітинах окисно- відновні реакції за допомогою НАД- та НАДФ-залежних дегідрогеназ та відіграють
важливу роль у ліпідному, вуглеводному, азотному та енергетичному обміні клітини і організму загалом. Бере участь у регуляції синтезу та реплікації ДНК. Недостатність Нікотинової кислоти призводить до виникнення пелагри. Препарат розширює судини, виявляє позитивний ефект при захворюваннях серця, печінки, легких формах діабету, виразковій хворобі шлунка та 12-палої кишки, ентероколітах, в’яло регенеруючих виразках і ранах, що погано загоюються. Впливає на рівень та співвідношення різних фракцій ліпопротеїдів у крові, знижує вміст три гліцеридів та бета-ліпопротеїдів у крові, при гіперхолестеринемії знижує показник холестерин / фосфоліпіди у ліпопротеїдах низької щільності.
Фармакокінетика. Всмоктується дуже швидко (за 20 – 30 хвилин). Кислота Нікотинова, яка потрапила до клітини, метаболізується двома каналами: по-перше, з неї синтезується НАД та НАДФ, по-друге, вона перетворюється на різні окисні, м етильовані та кон’юговані сполуки, які виводяться з сечею.
Фармацевтичні характеристики.
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.
Несумісність. Не виявлена.
Термін придатності. 5 рокiв.
Умови зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, захищеному від світла місці, при температурі 15-250С.
Упаковка. По 1 мл в ампулах № 10 у коробках.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. Одеське виробниче хіміко-фармацевтичне підприємство “Біостимулятор” у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Источник
Місцезнаходження. Україна, 65006, м. Одеса, Хаджибейська дорога, 2.