Інструкція
для медичного застосування препарату
ЦЕЛЕКОКСИБ
(CELECOXIB)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Cеlеcoxibum;
основні фізико-хімічні властивості: тверді желатинові капсули темно-червоного кольору; вміст капсул – порошок білого або майже білого кольору;
склад: 1 капсула містить целекоксибу 200 мг;
допоміжні речовини: лактоза, натрію кроскармелоза, магнію стеарат, тальк.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Не стероїдні протизапальні та протиревматичні засоби. Код АТС М 01А H01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Не стероїдний протизапальний препарат, селективний інгібітор циклооксигенази і її ізоферменту-2, представник нового класу – кокситів. За рахунок специфічного пригнічення активності ізоферменту ЦОГ-2 гальмує утворення простагландинів. Целекоксиб практично не надає інгібуючої дії на ЦОГ-1. Підвищення активності ЦОГ-2 у відповідь на дію протизапальних факторів призводить до синтезу і накопичення простагландинів більшою мірою простагландину Е2, який викликає розвиток запалення, набряку і болі. За рахунок блокування їх утворення Целекоксиб проявляє протизапальну і анальгезуючу дію.
Целекоксиб має дуже низьку ступінь споріднення до ЦОГ-1, тому при застосуванні у терапевтичних дозах не викликає порушення синтезу “конституціональних” простагландинів і не впливає негативно на фізіологічні процеси у тканинах насамперед у шлунку, кишечнику, не впливає на функцію тромбоцитів. При застосуванні у терапевтичних дозах Целекоксиб не викликає побічних ефектів, характерних для неселективних інгібіторів ЦОГ, а саме виникнення виразки шлунка і дванадцяти палої кишки, інших ускладнень з боку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту (кровотечі, перфорація), а також пригнічення ЦОГ-1-залежної агрегації тромбоцитів. Частота розвитку серйозних ускладнень з боку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту при лікуванні Целекоксибом істотно не відрізняється від такої при застосуванні плацебо і приблизно у 8 разів нижче, ніж при лікуванні неспецифічними інгібіторами ЦОГ.
Фармакокінетика. При внутрішньому застосуванні натще Целекоксиб добре абсорбується у шлунково-кишковому тракті; максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 2 – 3 год. Одночасний прийом іжї затримує всмоктування Целекоксибу близько на 1 год.
Ступінь зв’язування з білками плазми крові не залежить від концентрації Целекоксибу і становить близько 97% при терапевтичній концентрації у плазмі крові. Целекоксиб практично не зв’язується з еритроцитами.
У пацієнтів віком старше 65 років середнє значення максимальної концентрації у плазмі крові і AUC збільшується у 1,5 – 2 рази. Цей ефект пов’язаний, головним чином, не з віком, а з більш низькою масою тіла у людей цієй вікової групи. У жінок похилого віку спостерігається тенденція до більш високої концентрації препарату у плазмі крові порівняно з чоловіками тієй вікової групи. Людям похилого віку з масою тіла менше 50 кг рекомендується лікування з призначенням препарату у мінімальній терапевтичній дозі.
AUC Целекоксибу у людей негроїдної раси приблизно на 40% більша, ніж у людей європейської раси. Причини і клінічні значення цього факту не встановлені, тому для першої категорії людей потрібно призначати мінімальну терапевтичну дозу.
Целекоксиб метаболізується у печінці шляхом гідроксилювання, окислення і певною мірою глюкуринуванням. Метаболізм препарату здійснюється з урахуванням цитохрому Р 450 CYP2C9. Фармакологічна дія обумовлена самим Целекоксибом, інгібуючою активністю основних метаболітів, циркулюючих у крові, щодо ЦОГ-1 і ЦОГ-2 не виявлена.
Екстрагується в основному у вигляді метаболітів. У незмінному вигляді з сечею виводиться менше 1% дози. При повторному застосуванні період напів виведення становить 8 –12 год. Целекоксиб проникає крізь плацентарний і гематоенцефалічний бар’єри.
Показання для застосування. Ревматоїдний артрит, остеоартроз, анкілозуючий спонділит, суставний синдром при загостренні подагри, псоріатичний артрит.
Спосіб застосування та дози. Дозу та курс лікування встановлює індивідуально лікар з урахуванням тяжкості захворювання.
Дорослі: рекомендована добова доза становить 200 мг. При необхідності призначають по 200 мг 2 рази на добу.
Рекомендована добова доза при ревматоїдному артриті становить 200 – 400 мг за 2 прийоми.
Люди похилого віку : зазвичай корекцію дози не проводять, але для людей з масою тіла менше 50 кг лікування потрібно починати з призначення мінімальної дози.
Порушення функції печінки : для хворих з незначним вираженням порушень функції печінки корекція дози не проводиться. Для пацієнтів з помірно вираженим порушенням функції печінки лікування Целекоксибом потрібно починати з мінімальної рекомендованої дози. Клінічний досвід застосування препарату для лікування хворих з тяжкою печінковою недостатністю відсутній.
Порушення функції нирок : для хворих з незначною і помірно вираженою нирковою недостатністю корекцію дози Целекоксибу не проводять. Клінічний досвід застосування препарату для лікування хворих на тяжку ниркову недостатність відсутній.
Побічна дія. Відмічається рідко і має тимчасовий характер. Можливі біль в епігастральній ділянці, нудота, блювання, діарея, метеоризм, запор, головний біль, порушення сну, шкірний висип, дисфагія, стоматит, гастроезофагеальний рефлюкс, астенія, парестезія, шкірний свербіж; рідко – гіперглікемія, гіпокаліємія, підвищення активності аспартатамінотрансфер ази, аланін амінотрансфер ази і лужного фасфатазу; дуже рідко – анемія, альбумінурія, гематурія, порушення зору, артеріальна гіпертонія, спазм коронарних судин, інфаркт міокарда, тахікардія, тромбоцит опенія, ерозії шлунково-кишкового тракту.
Протипоказання. Підвищена чутливість до целекоксибу, інших не стероїдних протизапальних препаратів і сульфаніламідів, тяжкі порушення функції нирок і печінки, бронхіальна астма, пептична виразка шлунка та дванадцяти палої кишки, вагітність (ІІІ триместр вагітності), період лактації, діти молодше 18 років.
Передозування. Симптоми гострого передозування , звичайно , обмежуються сонливістю, нудотою, блюванням та біллю в епігастральній ділянці. Можливі шлунково-кишкові кровотечі. Специфічного антидоту немає. Показано проведення симптоматичної та підтримуючої терапії.
Особливості застосування. Целекоксиб з обережністю призначають хворим на пептичну виразку шлунка і дванадцяти палої кишки, зі шлунково-кишковими кровотечами в анамнезі, пацієнтам з серцево-судинною недостатністю, а також хворим, які приймають діуретики та інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування целекоксибу і флуконазолу може призвести до значного підвищення целекоксибу у плазмі крові, у такому випадку Целекоксиб потрібно призначати у мінімальній дозі. Застосування Целекоксибу та інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту може призвести до зниження натрійуретичного ефекту фуросеміду. При застосуванні Целекоксибу і препаратів літію може виникнути підвищення літію у плазмі крові. Застосування антацидних засобів, які містять сполуки алюмінію і магнію, знижує абсорбцію Целекоксибу у травному тракті.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 0 С.
Термін придатності – 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. Таблетки № 10 у блістері.
Виробник. ТОВ “Львівтехнофарм”. Источник
Адреса. м. Львів, вул. Д. Апостола, 2.