Гіпер чутливість до будь-якого з компонентів препарату;
Печінкова недостатність.
Спосіб застосування та дози. Термін лікування та доза підбирається індивідуально. Призначають одноразово у будь-який час, немає потреби приймати послаблюючі засоби або утримуватись від вживання їжі перед прийомом пірантелу. При ентеробіозі та поєднанні ентеробіозу з аскаридозом дорослим та дітям препарат призначають одноразово в дозі 10 мг/кг маси тіла або залежно від віку і маси тіла згідно з наступною схемою:
дітям віком від 6 місяців до 2 років - 125 мг (2,5 мл);
від 2 до 6 років - 250 мг (5 мл);
від 6 до 12 років – 500 мг (10 мл);
старше 12 років і дорослим з масою тіла до 75 кг – 750 мг (15 мл);
дорослим з масою тіла більше 75 кг – 1000 мг (20 мл) 1 раз на добу.
Для досягнення клінічного ефекту при лікуванні ентеробіозу необхідно ретельно дотримуватись правил особистої гігієни, перш за все дітям, а також провести повторний прийом препарату через 3 тижні.
При анкілостомозі препарат приймають у таких самих дозах, як і при аскаридозі. Источник
При тяжких формах призначають подвійну дозу – 20 мг на кілограм маси тіла в 1 або 2 прийоми протягом 2–3 днів.
Препарат у формі суспензії варто призначати дітям. Дорослим препарат призначають у вигляді таблеток.
Побічні реакції.Неврологічні розлади: запаморочення, сонливість, безсоння, головний біль. З боку шкіри та підшкірної клітковини: шкірні висипання, кропив’янка. З боку травного тракту: анорексія, блювання, спазми в животі, діарея, тенезми. Гепатобіліарні розлади: підвищення рівня печінкових ферментів. Інші: слабкість.
Передозування. Можливаанорексія, нудота, блювання, діарея, атаксія, проте у зв’язку з мінімальними кількостями пірантелу, що адсорбується, навіть при значному передозуванні рідко виникають ознаки інтоксикації. Рекомендовано промивання шлунка внаслідок відсутності специфічної протиотрути.
Застережні заходи: спостереження за респіраторною та серцево-судинною функціями.
Застосування у період вагітності або годування груддю. У період вагітності та годування груддю препарат слід застосовувати тільки після ретельної оцінки співвідношення користь для жінки/ризик для плода (дитини), яке визначає лікар, та суворо дотримуватись рекомендованих доз.
Діти. Залежно від віку і маси тіла призначають дітям віком від 6 місяців.
Особливості застосування.
Пірантел слід з обережністю призначати хворим з порушеннями функції печінки.
Препарат приймають одноразово, незалежно від прийому їжі та часу доби; немає необхідності застосовувати проносні засоби або утримуватися від прийому їжі.
При ентеробіозі необхідно проводити одночасне лікування всіх осіб, які проживають в одному приміщенні з хворим.
Для досягнення клінічного ефекту при лікуванні ентеробіозу необхідно ретельно дотримуватись правил особистої гігієни, перш за все дітям.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами. Препарат може спричинити запаморочення, сонливість та слабкість, тому слід з обережністю застосовувати його під час керування транспортними засобами та роботи з іншими механізмами.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Не застосовувати препарат разом з левамізолом, оскільки при одночасному застосуванні можливе потенціювання токсичності левамізолу і підвищення рівня теофіліну в плазмі крові; та з піперазин ом, який є антагоністом протигельмінтної дії пірантелу.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Пірантел є антигельмінтним засобом, що діє на Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Ankylostoma duodenale і Necator americanus. Пірантел блокує нервово-м'язову систему, паралізуючи гельмінтів, внаслідок чого вони під дією перистальтики виводяться з організму із калом. Пірантел активний щодо чутливих статевозрілих і статевонезрілих форм. Личинки, що мігрують через тканини, не уражаються. Фармакокінетика. Внутрішньо кишкове всмоктування препарату дуже слабке внаслідок нерозчинності пірантелу памоату. Плазматичні концентрації є незначними: від 0,05 мг/мл до 0,13 мг/мл. Основна абсорбція, яка оцінюється показниками незміненої речовини та метаболітами сечі, нижча за 3,8 %. Основним метаболітом є N-метил-1,3-пропан діамін, концентрація якого в сечі становить 1,2 - 4,6 %. Понад 93 % препарату видаляється з фекаліями у незміненому вигляді.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості:
від світло-жовтого до жовтого кольору гомогенна суспензія.
Термін придатності. 3 роки.
Умови зберігання. Зберігати при температурі до + 25 ОС у сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці.
Упаковка. 10 мл суспензії у флаконі з мірним ковпачком; 1 флакон у картонній коробці.