МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
№ 174 від 29.06.98
м.Київ |
Про удосконалення ендокринологічної допомоги особам, які на момент Чорнобильської катастрофи були у дитячому або підлітковому віці (1968-1986 рр. народження)
Після Чорнобильської катастрофи особливої актуальності набула проблема захворюваності на рак щитовидної залози. Найвищий її рівень зареєстрований серед осіб, які на момент аварії були в дитячому (0-14 років) або підлітковому (15-18 років) віці. За період 1986 - 1997 рр. в Україні з приводу цього захворювання прооперовано понад 1100 таких хворих. За науковим прогнозом пік цієї патології ще попереду. Тому дуже важливим завданням для органів та установ охорони здоров'я України є подальше удосконалення профілактики, діагностики та лікування тиреоїдної патології саме у цієї категорії населення України. У зв'язку з цим НАКАЗУЮ:
1. Начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій:
1.1. Забезпечити:
1.1.1. Щорічні, на рівні районних медичних об'єднань у встановленому порядку, огляди ендокринологами осіб 1968 та наступних років народження з проведенням ультразвукового обстеження щитовидної залози.
1.1.2. Подальше поглиблене обстеження в умовах обласних ендокринологічних диспансерів та спеціалізованих диспансерів радіаційного захисту населення, Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України пацієнтів з виявленою патологією щитовидної залози або з ультрасонографічними ознаками порушення структури цього органу. При направленні пацієнтів на консультацію в обласні лікувально-профілактичні та установи підпорядковані МОЗ обов'язково вказувати додатковий код та номер реєстраційної карти (12 знаків) Державного реєстру України осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
1.2. Забезпечити впровадження скринінгу у дітей.
1.3. Хірургічне лікування всіх видів тиреоїдної патології, в першу чергу раку щитовидної залози, у осіб 1968 та наступних років народження проводити у клініці Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України.
1.4. Радіойоддіагностику та радіойодлікування раку щитовидної залози та його метастазів проводити в радіологічному відділенні Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України.
1.5. Післяопераційну терапію L-тироксином у осіб, прооперованих з приводу рака щитовидної залози, проводити у клініці Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України.
1.6. Щоквартально (починаючи з 01.07.98) направляти повну інформацію про нові зареєстровані випадки раку щитовидної залози у пацієнтів 1968 року та наступних років народження до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України за формою, що додається.
Провести додатковий збір інформації про випадки раку щитовидної залози у пацієнтів 1968 та наступних років народження за період 1986 - 1997 рр. за вищезгаданою формою та подати до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України до 01.09.98 р.
1.7. Забезпечити у встановленому порядку морфологічне дослідження щитовидної залози осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і померли в лікувально-профілактичних закладах, в т.ч. у випадках перинатальної смерті.
1.8. Для створення державного патоморфологічного архіву гістологічних препаратів та експертизи якості діагностики захворювань прозектурам обласних (міських) лікарень та обласних (міських) онкодиспансерів передавати усі парафінові блоки видалених пухлин, лімфатичних вузлів і позапухлинної тканини щитовидної залози та гістологічні скельця від пацієнтів 1968 року та наступних років народження, прооперованих з приводу рака щитовидної залози, до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України.
Всі парафінові блоки видалених пухлин, лімфатичних вузлів і позапухлинної тканини щитовидної залози від пацієнтів з карциномою щитовидної залози від пацієнтів 1968 року та наступних років народження, прооперованих протягом 1986 - 1997 рр., передати до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України для створення національного банку препаратів карциноми щитовидної залози.
1.9. Провести збір повної інформації за вищезгаданою формою про всі випадки раку щитовидної залози у пацієнтів всіх вікових груп, прооперованих протягом 1981 - 1989 рр., для з'ясування дочорнобильського та спонтанного післячорнобильського рівнів цієї захворюваності. Інформацію подати до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України до 01.09.98.
1.10. Передати до Інституту всі парафінові блоки пухлин, лімфатичних вузлів, позапухлинної тканини та гістологічні скельця пацієнтів всіх вікових груп з карциномою щитовидної залози, прооперованих протягом 1981 - 1989 рр., для проведення додаткової морфологічної верифікації та створення державного банку препаратів дочорнобильських та післячорнобильських форм тиреоїдної карциноми.
1.11. Щорічно до 1 лютого подавати звіт до Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України про стан захворюваності щитовидної залози в області (місті) за минулий рік.
2. Просити Академію медичних наук України:
2.1. Покласти на Інститут ендокринології та обміну речовин АМН України функції головного науково-методичного і консультативного закладу по координації наукових пошуків з проблем патології ендокринної системи у населення, що зазнало радіаційного впливу і потребує спеціалізованого лікування.
2.2. Доручити директору Інституту ендокринології та обміну речовин АМН України (Тронько М.Д.):
2.2.1. Щорічно на період 1998 - 2015 рр. проводити аналіз ендокринної захворюваності за підсумками диспансерізації на місцях. Інформацію направляти в МОЗ України до 1 березня поточного року.
2.2.2. Продовжити практику проведення щорічних науково-практичних конференцій з метою підвищення кваліфікації терапевтів, педіатрів, ендокринологів, лікарів функціональної діагностики, цитологів, патологоанатомів та лікарів інших спеціальностей з питань профілактики, діагностики, клініки та лікування захворювань щитовидної залози, передбачивши виїзні форми роботи.
3. Вважати Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення (Куриленко М.А.) головним організаційно-методичним закладом по виявленню тиреоїдної патології у осіб 1968 та наступних років народження, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, організації диспансерного нагляду за такими хворими, контролю за виконанням управліннями охорони здоров'я обл (міськ) держадміністрацій методичних рекомендацій, вказівок, рішень колегії МОЗ України та інших регламентуючих документів.
4. Контроль за виконанням наказу покласти на Головне управління з медичних проблем аварії на ЧАЕС і радіаційного захисту населення (Бобильова О.О.).
5. Вважати таким, що втратив чинність, наказ МОЗ України від 29.01.92 р. № 12 "Про вдосконалення ендокринологічної допомоги дітям та дорослим з патологією щитовидної залози".
Додаток
до наказу МОЗ України
від 29.06.98 р. № 174
Анкета на осіб у віці від 0 до 18 років, які народились з 26 квітня 1968 року по 28 квітня 1986 року і підлягають включенню в когорту обстеження
1. Номер (12 значний) амбулаторної карти поліклініки та її адреса.
2. Прізвище, ім'я, по батькові.
3. День, місяць, рік народження.
4. Стать.
5. Адреса теперішнього місця проживання: область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, квартири, телефон.
6. Адреса на момент аварії: область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, квартири.