МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
Н А К А З
Про вдосконалення науково-методичного забезпечення державної санітарно-епідеміологічної служби транспорту України
Транспортна галузь України, яка включає водний, залізничний, авіаційний, автомобільний та інші види транспорту, відзначається особливостями принципового характеру. В галузі працює понад 20 % всього працездатного складу населення країни. По зайнятості населення подібних галузей нема. Умови праці на транспорті надзвичайно специфічні з гігієнічної та епідеміологічної точок зору. В їх числі слід визначити такі: вахтовий режим праці, постійна зміна клімато-географічних і годинних зон, порушення біоритмів, висока психофізіологічна напруга, пов'язана з відповідальністю за життя людей, постійний вплив шуму, вібрації, електромагнітного випромінювання, перебування у замкнутому просторі (працівників водного транспорту до 8-12 місяців).
Саме ці умови спричиняють підвищену захворюваність працівників транспорту і вимагають зміцнення науково-методичної допомоги системі санітарно-епідеміологічної служби транспорту.
З метою вдосконалення наукового забезпечення санітарно-епідеміологічної служби транспорту НАКАЗУЮ:
1. Визначити Український науково-дослідний інститут медицини транспорту (УНДІМТ) Головною установою по науковому забезпеченню державної санітарно-епідеміологічної служби транспорту і віднести його до системи державної санітарно-епідеміологічної служби України.
2. Доручити УНДІМТ (А.М.Войтенко) вивчення, оцінку, прогнозування, визначення критеріїв шкідливого впливу факторів виробничого середовища на здоров'я працівників транспорту; шкідливих факторів, які формуються внаслідок діяльності транспорту на здоров'я населення та навколишнє середовище; санітарно-гігієнічну експертизу, гігієнічну регламентацію небезпечних факторів, наукове обгрунтування санітарних правил, норм і заходів, а також фундаментальні та прикладні дослідження в галузі профілактики захворювань, експертизи, діагностики, лікування, профілактики та реабілітації професійних захворювань у робітників транспорту, науково-методичну допомогу транспортним СЕС.
3. Начальнику Головного Управління економіки і медичного страхування (Т.Ф.Баранова) для фінансового забезпечення обсягу визначених у п.2 завдань УНДІМТ передбачити базове бюджетне фінансування згідно з затвердженою тематикою.
4. З метою вдосконалення системи запобіжного санітарного нагляду на транспорті та, приймаючи до уваги досягнення науково-технічного прогресу, доручити УНДІМТ (А.М.Войтенко) організацію і проведення санітарно-гігієнічної експертизи і підготовку проектів санітарно-гігієнічних висновків по проектам головних з серій об'єктів усіх видів транспорту (водного, залізничного, авіаційного, автомобільного), які будуються, купуються, реконструюються, переобладнуються на вітчизняних або закордонних фірмах і підприємствах. Фахівці УНДІМТ призначаються до складу державних та відомчих комісій з приймання купуємих, закінчених у будівництві, ремонті, реконструкції та переобладнанні головних типів об'єктів транспорту. УНДІМТ веде накопичення та систематизацію головних типів об'єктів транспорту, які діятимуть в Україні. Санітарно-гігієнічні висновки з експертизи проектів та актів приймання до експлуатації головних типів об'єктів транспорту затверджуються Головним Державним санітарним лікарем України, або його заступником, за поданням УНДІМТ.
5. Доручити УНДІМТ (А.М.Войтенко):
5.1. виконання санітарно-гігієнічної експертизи проектів об'єктів транспорту на господарчо-договірній основі, згідно законодавства;
5.2. затвердження Висновків по санітарно-гігієнічній експертизі продукції, яка може негативно впливати на здоров'я людини і експертизу якої виконує інститут;
5.3. створення координаційно-методичного і консультативного підрозділу (на базі лабораторії гігієни питних вод, зав.лабораторією Т.В.Стрикаленко) з питань гігієнічного контролю і санітарного нагляду за технологіями додаткової очистки та реалізації населенню розфасованої води.
Вказаному підрозділу:
- щорічно готувати аналітичні огляди про водоочисні обладнання, що реалізуються в Україні, та еколого-гігієнічну оцінку їх застосування в регіонах;
- щорічно готувати Перелік обладнань для очистки вод (в тому числі розфасованих), погоджених ГСЕУ України, для розсилки в територіальні СЕС;
- розробити план підготовки методичних документів у розвиток Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" з метою оптимізації санітарного нагляду за виробництвом і реалізацією населенню водоочисних обладнань, розфасованої питної води;
- здійснювати консультативну і методичну допомогу (в тому числі проведення необхідних досліджень) робітникам водоочисного обладнання, представникам підприємств по обробці та розливу питної води, а також фахівцям Міністерства охорони здоров'я і територіальних СЕС.
6. Головним лікарям СЕС і фахівцям ГСЕУ МОЗ України надавати необхідну інформацію з цих питань по запитам УНДІМТ.
7. Директору УНДІМТ (А.М.Войтенко):
7.1. здійснити заходи по інтенсифікації роботи Центру профпатології робітників транспорту (зав.Б.В.Панов) по експертизі, діагностиці, лікуванню, профілактиці та реабілітації професійних захворювань у робітників транспорту, та щорічно надавати аналітичні відомості з цих питань у транспортні СЕС та до ГСЕУ МОЗ України;
7.2. забезпечити виконання робіт по попередженню забруднення навколишнього середовища внаслідок виробничої діяльності всіх видів транспорту, у тому числі дослідження морських стічних, льяльних, баластних вод на суднах, що заходять до територіальних вод України, на госпдоговірній основі. Щорічно інформувати транспортні СЕС і ГСЕУ МОЗ України про наслідки цих досліджень.
8. Голові комісії МОЗ України (А.М.Войтенко) з питань розробки нормативних документів і головним лікарям транспортних СЕС прискорити підготовку і видання нормативних документів (санітарні правила і норми, методичні вказівки, рекомендації, тощо) для оптимізації діяльності транспортних СЕС і вдосконалення санепіднагляду на транспорті.
9. УНДІМТ (А.М.Войтенко) активізувати роботи на господарчо-договірній основі по гігієнічній атестації робочих місць на транспорті. Щорічно звітувати ГСЕУ МОЗ України про хід виконання цих робіт. Разом з транспортними СЕС розробляти заходи по усуненню виявлених недоліків.
10. УНДІМТ (А.М.Войтенко) активізувати міжнародну діяльність у якості Співпрацюючого Центру ВООЗ з питань професійного здоров'я робітників транспорту, розширити творчі договори з профільними закордонними науковими установами, щорічно інформувати ГСЕУ МОЗ України, Міністерство транспорту та його департаменти, Міністерство рибного господарства про санітарно-епідеміологічний стан на транспорті, обгрунтовувати необхідність ратифікації Урядом України Міжнародних конвенцій МОП, рішень ВООЗ, Міжнародної Морської організації (IMO) тощо з санітарно-гігієнічних питань на різних видах транспорту.
11. ГСЕУ МОЗ України (С.П.Бережнов) передбачити державні замовлення УНДІМТ на виконання робіт по вивченню захворюваності працівників транспорту, її зв'язку з виробничими факторами, науковому обгрунтуванню гігієнічних нормативів (ГДК та ОБРВ) в повітрі робочої зони, вивчення та складання переліків полімерних, лакофарбових матеріалів тощо, які одержали дозвіл для використання на транспорті і в промисловості.
Наказ довести до відома Міністерства транспорту та його департаментів, Міністерства рибного господарства, головних державних санітарних лікарів областей України, республіки Крим, міст Києва, Севастополя, головних лікарів СЕС водного, залізничного, авіаційного транспорту.
Контроль за виконанням наказу покласти на начальника ГСЕУ МОЗ України С.П.Бережнова.
Головний державний санітарний
лікар України,
Перший заступник міністра |
Л.С.Некрасова |