основні фізико-хімічні властивості: шматочки стебел, листя і суцвіть; колір сірувато-зелений; запах слабкий; смак гіркуватий;
склад: трави пустирника 100 г.
Форма випуску. Трава.
Фармакотерапевтична група. Заспокійливий (седативний) засіб. Код АТС N05C M18.
Фармакологічні властивості. Препарати трави пустирника мають виразні седативні властивості, посилюючи процес гальмування або знижуючи процес збудження. Не виявляють снодійного ефекту, але полегшують процес засинання і поглиблюють сон; посилюють вплив інших заспокійливих, а також снодійних і анальгетичних засобів. Указаним препаратам властива також гіпотензивна та кардіотонічна дії. Не викликають явищ звикання, психічної та фізичної залежності. За характером фармакологічної дії близькі до препаратів валеріани.
Показання для застосування. Застосовують як заспокійливий засіб при підвищеній нервовій збудливості, серцево-судинних неврозах, на ранніх стадіях гіпертонічної хвороби.
Спосіб застосування та дози. Для застосування у вигляді настою 15 г (4столові ложки) трави з пачки кладуть в емальований посуд, заливають 200 мл (1склянка) гарячої перевареної води, закривають кришкою, нагрівають у киплячій воді (на водяній бані) при частому помішуванні протягом 15 хвилин, охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хвилин, проціджують, сировину, що залишилася, віджимають. Об’єм одержаного настою доводять перевареною водою до початкового об’єму 200 мл.
Настій приймають внутрішньо: діти до 3 років у дозі 1 чайна ложка 1-3рази на день, діти 3-6 років по 1 десертній ложці 1-2 рази на день, діти 6-12років по 1 десертній ложці 3 рази на день, дорослі та діти старше 12 років по 1столовій ложці або 1/3 склянки, відповідно, 3 – 4 рази і 2 рази на день, за 1годину до їди.
Побічна дія. Можуть виникнути, особливо при передозуванні, стомленість, сонливість, запаморочення.
Протипоказання. Індивідуальна підвищена чутливість до травиПустирника.