ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
НАТРІЮ АДЕНОЗИНТРИФОСФАТ-ДАРНИЦЯ
(SODIUM ADENOSINTRIPHOSPHATE-DARNITSA)
Склад:
діюча речовина: adenosintriphosphate sodium, аденозин-5’-три фосфорної кислоти динатрієва сіль трьох воднева;
1 мл розчину для ін’єкцій містить 10 мг АТФ динатрієвої солі (аденозину три фосфату динатрієвої солі) у перерахуванні на 100 % безводну речовину;
допоміжні речовини: натрію гідроксид (2 М розчин) , вода для ін'єкцій.
Лікарська форма. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Кардіологічні препарати. Аденозин.
Код АТС C01E B10.
Клінічні характеристики.
Показання.
У складі комплексної терапії м'язової дистрофії та атрофії; для купірування пароксизмі в надшлуночкової тахікардії; при спазмах периферичних судин (переміжна кульгавість, хвороба Рейно, об літеруючий тромбангіїт).
При центральних, периферичних і змішаних формах спадкової пігментної дегенерації сітківки.
Протипоказання.
Індивідуальна підвищена чутливість до препарату, гострий інфаркт міокарда, артеріальна гіпотензія, тяжкі форми брадиаритмій, AV-блокада II-III ступеня, декомпенсована стадія серцевої недостатності, кардіогенний шок та інші види шоків, синдром пролонгації QT, геморагічний інсульт; запальні захворювання легенів, хронічні обструктивні захворювання легень (наприклад, бронхіальна астма); вагітність, період годування груддю, дитячий вік. Не можна вводити одночасно з серцевими глікозидами у великих дозах.
Спосіб застосування та дози.
Натрію аденозинтрифосфат-Дарниця вводять внутрішньом’язово або внутрішньо венно.
Для лікування м’язових дистрофій, порушень периферичного кровообігу в перші 2-3 дні призначають по 1 мл внутрішньом’язово 1 раз на день, у наступні дні – по 1 мл 2 рази на день або одразу 2 мл 1 раз на день. Курс лікування – 30-40 днів. При необхідності курс повторюють через 1-2 місяці.
При спадковій пігментній дегенерації сітківки вводять по 5 мл внутрішньом’язово 2 рази на день, з інтервалом 6-8 годин, щоденно протягом 15 днів. При необхідності курси можна повторювати з інтервалом 8-12 місяців.
Для купірування надшлуночкових тахіаритмій вводять внутрішньо венно 1-2 мл протягом 5-10 секунд (ефект спостерігається через 20-40 секунд). При необхідності повторно вводять ту ж дозу через 2-3 хвилини.
Побічні реакції.
З боку центральної нервової системи: головний біль, запаморочення, короткочасна втрата свідомості, відчуття стиснення у голові, фобії.
З боку органа зору: нечіткість зору.
З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, металевий присмак у роті, посилення моторики шлунково-кишкового тракту (при внутрішньо венному введенні).
З боку серцево-судинної системи: серцебиття, відчуття дискомфорту у грудній клітці, тахікардія або брадикардія, артеріальна гіпотензія, аритмія, порушення АV-провідності (атріовентрикулярна блокада), асистолія.
З боку опорно-рухового апарату: біль у руках, спині, шиї.
З боку сечовидільної системи: посилення діурезу.
З боку дихальної системи: задишка, бронхоспазм.
Зміни з боку шкіри та підшкірної клітковини: гіперемія обличчя, свербіж, висипання на шкірі.
Порушення у місці введення: відчуття поколювання.
Алергічні реакції: реакції гіпер чутливості, алергічний дерматит, кропив’янка, анафілактичний шок.
Загальні розлади: посиленне потовиділення, гіпертермія, відчуття жару.
Передозування.
Симптоми: запаморочення, артеріальна гіпотензія, короткочасна втрата свідомості, аритмія, атріовентрикулярна блокада ІІ та ІІІ ступенів, асистолія, бронхоспазм, шлуночкові порушення, синусова брадикардія та тахікардія. Також можливий розвиток алергічних реакцій.
Лікування. Введення препарату негайно припиняють і призначають кардіотонічні засоби. Терапія симптоматична. Конкурентними антагоністами аденозину є ксантини (еуфілін, теофілін).
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Дані щодо застосування препарату у період вагітності та годуваня груддю відсутні.
Діти.
Досвід застосування препарату дітям відсутній, тому препарат протипоказаний цій віковій категорії.
Особливі заходи безпеки.
Внутрішньо венне введення препарату зазвичай необхідно проводити в умовах стаціонару, під медичним наглядом, при контролі функції серця, повільно, після чого бажано виміряти артеріальний тиск.
Особливості застосування.
Небажано призначати препарат при вираженій артеріальній гіпотензії.
Обережно застосовувати при вираженій брадикардії, синдромі слабкості синусового вузла, АV-блокаді І ступеня, схильності до артеріальної гіпотензії.
Препарат не можна вводити у великих дозах одночасно з серцевими глікозидами.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Під час лікування слід утримуватися від керування авто транспортом або роботи з іншими механізмами, що потребують підвищеної уваги.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
При спільному застосуванні з дипіридамолом підсилюється дія дипіридамолу, зокрема судинорозширювальний ефект.
Виявляється деякий антагонізм при спільному застосуванні препарату з похідними пурину (кофеїн і теофілін).
Не можна вводити одночасно з серцевими глікозидами у великих дозах, оскільки посилюється ризик розвитку побічних реакцій з боку серцево-судинної системи.
При одночасному застосуванні з калій зберігаючи ми діуретиками підсилюється ризик розвитку гіперкаліємії.
При одночасному застосуванні з препаратами магнію підсилюється ризик розвитку гіпермагніємії.
При одночасному застосуванні з ксантинолу нікотин атом знижується ефект натрію аденозинтри фосфату.
Карбамазепін може посилювати ефекти аденозину, привести до розвитку блокади.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Аденозинтрифосфат (АТФ) є природною макроергічною сполукою. Синтезується практично у всіх тканинах організму шляхом окисного фосфорилувания та у процесі розщеплення вуглеводів. Найбільше синтезується у м'язовій тканині, де енергія, що міститься у молекулах АТФ, використовується при м'язовому скороченні. Енергія, що вивільнилася при розпаді АТФ, використовується в процесах синтезу, зокрема білка, сечовини. У нервовій системі молекули АТФ виконують роль нейромедіатора, передають сигнал у пуринергічних синапсах. У той же час АТФ супроводжує ацетилхолінову та норадренергічну медіацію.
При системному введенні Натрію аденозинтрифосфат-Дарниця виявляє метаболічну, анти аритмічну дію, поліпшує мозковий та коронарний кровообіг. Анти аритмічна дія пов'язана з пригніченням автоматизму синусного вузла та проведенням імпульсів по волокнам Пуркіньє.
Частково блокує кальцієві канали та полегшує трансмембранне переміщення іонів калію.
Фармакокінетика. Відстежити кінетику парентерально введеного препарату АТФ не є можливим через високе напруження різноманітних реакцій, що відбуваються за участі власного АТФ. Разом з тим відомо, що натрію аденозинтрифосфат швидко розпадається на місці введення на аденозин і фосфатні залишки, які надалі використовуються для синтезу нових молекул АТФ.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна або злегка жовтувата рідина.
Несумісність. Препарат не можна вводити одночасно з карбамазепіном, дипіридамолом, ксантинами, анти аритмічними засобами.
Термін придатності. 2 роки.
Умови зберігання. Зберігати в оригінальній упаковці при температурі від 2 °С до 8 °С. Зберігати у недоступному для дітей місці.
Упаковка. По 1 мл розчину для ін’єкцій в ампулі, по 10 ампул в упаковці.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця». Источник
Місцезнаходження. Україна, 02093, м. Київ, вул. Бориспільська, 13.