І Н С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
МЕТИЛПРЕДНІЗОЛОН-ФС
(METYLPREDNISOLONE-PS)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: метил преднізолон;
11b,17,21-trihydroxy-6a-methylpregna-1,4-diene-3,20-dione;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або майже білого кольору, круглої форми, плоско циліндричні, з насічкою у вигляді хреста;
склад: 1 таблетка містить метил преднізолону 4 мг або 8 мг;
допоміжні речовини: лактози моногідрат (таблетоза), крохмаль кукурудзяний/ картопляний, натрію крохмалю гліколят (тип А), магнію стеарат, кремній колоїдний безводний.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група.
Прості препарати кортикостероїдів для системного застосування. Глюкокортикостероїди. Метил преднізолон. Код АТС Н 02А В 04.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Метил преднізолон-ФС - синтетичний глюкокортикостероїд - аналог преднізолону. За активністю близький до преднізолону, але практично не має мінералокортикоїдної активності, що забезпечує кращу сприйнятливість. Препарат виявляє протизапальну, десинсебілізуючу та антиалергічну дію, а також має протишокові, антитоксичні та імунодепресивні властивості. На відміну від цитостатиків імунодепресивні властивості Метил преднізолону-ФС не пов’язані з мітостатичною дією, а є результатом пригнічення різних етапів імуногенезу: міграції стовбурних клітин кісткового мозку, міграції В-клітин і взаємодії Т- і В-лімфоцитів.
Подібно до інших кортикостероїдів, Метил преднізолон-ФС гальмує вивільнення цитокінів (інтерлейкінів 1 і 2, і g-інтерферону) з лімфоцитів і макрофагів, пригнічує вивільнення еозинофілами медіаторів запалення, знижує метаболізм арахідонової кислоти. Стимулюючи стероїдні рецептори, індукує утворення особливого класу білків - ліпокортинів, що мають проти набрякову активність.
У відносно високих дозах гальмує розвиток лімфоїдної та сполучної тканин, у тому числі ретикулоендотелію; зменшує кількість опасистих клітин, які є місцем утворення гіалуронової кислоти; пригнічує активність гіалуронідази і сприяє зменшенню проникності капілярів. Затримує синтез і прискорює розпад білків. Має лі політичну і ліпогенетичну активність.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо Метил преднізолон-ФС швидко всмоктується переважно у проксимальному відділі тонкого кишечнику. Утворює слабко дисоціюючі зв’язки з альбуміном і транскортином. У зв’язаному стані знаходиться від 40 до 90 % препарату. Об’єм розподілу Метил преднізолону-ФС становить 61 л. Препарат метаболізується переважно у печінці. Основні метаболіти - 20-b-гідроксиметил преднізолон і 20-b-гідрокси-6-a-метил преднізолон. Метаболіти виділяються головним чином із сечею у вигляді глюкуронідів, сульфатів і некон’югованих сполук. Реакції кон’югації відбуваються в основному у печінці, менше - у нирках. Кліренс Метил преднізолону-ФС становить 383 л/день; період напів виведення - 165 хвилин.
Показання для застосування.
Первинна або вторинна недостатність кори надниркових залоз; ревматичні захворювання (ревматоїдний артрит, остеоартрит, бурсит, анкілозуючий спондиліт, системний червоний вовчак); шкірні захворювання: пухирчатка, ексфоліативний дерматит, тяжкі форми псоріазу, контактний дерматит, алергічний дерматит; бронхіальна астма; хронічні обструктивні захворювання дихальних шляхів; саркоїдоз; сироваткова хвороба; медикаментозні алергії; сезонний і звичайний алергічний риніт; ауто імунна гемолітична анемія; ідіопатична тромбоцит опенічна пурпура; вроджена еритроїдна гіпопластична анемія; виразковий коліт; хвороба Крона; паліативне лікування деяких форм пухлинної хвороби (лейкемії та лімфоми).
Спосіб застосування та дози.
Препарат приймають внутрішньо. Дози підбираються індивідуально, залежно від тяжкості захворювання, реакції пацієнта і передбачуваного терміну лікування. Як правило, необхідно протягом декількох днів дотримуватися високої початкової дози, яка залежно від захворювання може становити від 4 до 48 мг на добу. У легких випадках достатнім є призначення малих доз. Високі початкові дози препарату можуть бути необхідними при розсіяному склерозі ( 200 мг на добу), набряку мозку (200-1 000 мг на добу), трансплантації органів (до 7 мг/кг на добу).
Якщо при адекватному лікуванні клінічний ефект відсутній, Метил преднізолон-ФС необхідно поступово відмінити і призначити інші ліки. Після досягнення терапевтичного ефекту необхідно визначити адекватну дозу препарату для підтримуючого лікування. З цією метою початкову дозу через невеликі проміжки часу знижують до того мінімального рівня, при якому зберігається задовільний клінічний ефект. Звичайно (залежно від вираженості симптомів) необхідно досягти мінімальної підтримуючої дози 4 - 12 мг Метил преднізолону-ФС на добу.
При лікуванні бронхіальної астми та хронічних обструктивних захворювань легенів спочатку Метил преднізолон-ФС призначають у дозі 32 - 40 мг на добу. Потім через кожні 4 дні дозу знижують на 8 мг. Через 3 - 4 тижні лікування прийом таблеток припиняють або переходять на інгаляційні глюкокортикостероїди. При тяжкій формі астми, при тривалій терапії мінімальна доза Метил преднізолону-ФС становить 4 - 8 мг на добу. Терапія повинна бути циркадною, альтернуюча терапія у більшості випадків неможлива. За наявності нічних і ранкових нападів добову дозу можна розділити на два прийоми: 2/3 дози вранці та 1/3 дози ввечері (між 18.00 і 20.00 год).
При гострому альвеолі ті початкова доза для прийому у перший тиждень становить 32-40 мг на добу (в 1 або 2 прийоми). Потім дозу поступово знижують з переходом на однократний щоденний прийом.
При фіброзі легенів початкова доза становить 24 - 32 мг на добу у комбінації з азатіоприном або пеніциламіном. Потім дозу поступово знижують до рівня, що визначається індивідуально: 4 - 8 мг на добу.
При саркоїдозі початкова доза становить 32 - 40 мг на добу у 2 прийоми до початку дії препарату, потім переходять на однократний прийом препарату і протягом 4 - 6 тижнів дозу поступово знижують.
При полінозі, алергічному риніті Метил преднізолон-ФС використовують на додаток до антигістамінних препаратів і місцевих проти алергічних засобів у випадку їх недостатньої ефективності і небезпеки ураження дихальних шляхів. У цих випадках Метил преднізолон-ФС, як правило, застосовують у початковій дозі 16 мг на добу протягом перших 4 днів, потім протягом наступних 4 днів дозу знижують до 8 мг на добу. Прийом препарату припиняють через 8 днів. Якщо досягнутий ефект недостатній, можна продовжити прийом препарату до 2 - 3 тижнів у щоденній дозі 4 - 8 мг.
При захворюваннях шкіри початкова доза Метил преднізолону-ФС може становити від
80 до 160 мг на добу залежно від ступеня тяжкості та форми захворювання. Дозу швидко знижують, тому що загальна тривалість лікування звичайно не перевищує 2 - 4 тижнів. Тільки в окремих випадках прийом препарату може бути продовжений до декількох місяців.
При лікуванні ауто імунних захворювань залежно від ступеня тяжкості і форми початкова доза становить 40 - 60 мг на добу. Потім доза знижується до підтримуючої, прийом якої може бути необхідний протягом кількох років. У випадку гострих форм можлива пульс-терапія високими дозами.
При ревматичному ураженні суглобів початкова доза Метил преднізолону-ФС становить 16 - 24 мг на добу. При вісцеральному ревматизмі - до 60 мг на добу. Потім дозу поступово знижують, досягаючи підтримуючої дози не більше 8 мг на добу.
При ауто імунній гемолітичній анемії початкова доза Метил преднізолону-ФС становить 80 - 160 мг на добу. При досягненні ефекту (звичайно протягом 2 тижнів від початку прийому) дозу поступово знижують до підтримуючої.
При виразковому коліті та хворобі Крона початкова доза Метил преднізолону-ФС становить 40 - 80 мг на добу. Потім дозу поступово знижують. При виразковому коліті терапію необхідно закінчити якнайшвидше. Якщо при хворобі Крона необхідна більш тривала терапія, то треба досягти альтернуючого режиму застосування.
У випадку замісної терапії при недостатності кори надниркових залоз Метил преднізолон-ФС застосовують у дозі 4 - 8 мг на добу. За необхідності поєднують із препаратами мінералокортикоїдів.
Побічна дія.
Порушення водно-електролітного балансу: затримка натрію та рідини в організмі, хронічна серцева недостатність у кардіологічних хворих, артеріальна гіпертензія, втрата калію та гіпокаліємічний алкалоз.
З боку опорно-рухового апарату: стероїдна міопатія, м'язова слабкість, остеопороз, патологічні переломи хребців, артропатія Шарко.
З боку травного тракту: виразки гастро дуоденальної зони з можливістю перфорації та кровотечі, шлункові кровотечі, панкреатит, езофагіт, перфорація кишечнику.
З боку шкіри: погіршення процесів регенерації, петехії і екхімози, витончення шкіри, гіпо- та гіперпігментація.
Метаболічні порушення: негативний азотистий баланс унаслідок катаболізму білків.
Неврологічні порушення: підвищення внутрішньо черепного тиску, псевдо пухлина мозочка, психічні порушення і судомні напади.
Ендокринні порушення: порушення менструального циклу, кушингоїдний синдром, пригнічення гіпофізарно-адреналової системи, зниження толерантності до вуглеводів, маніфестація латентного цукрового діабету, збільшення потреби в інсуліні або пероральних гіпоглікемізуючих засобах у хворих на цукровий діабет, затримка росту у дітей.
З боку органів зору: задня субкапсулярна катаракта, підвищення внутрішньо очного тиску і екзофтальм.
З боку імунної системи: «змазування» клінічної картини наявних та активізація латентних інфекцій, опортуністичні інфекції, реакції гіпер чутливості (у тому числі анафілаксія), пригнічення реакцій у пробах із шкірними алергенами.
Протипоказання.
Застосування Метил преднізолону-ФС протипоказано при підвищеній чутливості до препарату. Тривале застосування Метил преднізолону-ФС протипоказано при гострих вірусних інфекціях (оперізувальний лишай, простий лишай, вітряна віспа); при HbsAG-позитивному активному хронічному гепатиті; ураженнях лімфатичних вузлів після щеплення проти туберкульозу; епідемічному паротиті; у період від 6 тижнів до і до 2 тижнів після профілактичних щеплень.
Не рекомендується застосування Метил преднізолону-ФС жінкам у період вагітності та годування груддю. За необхідності використання препарату потрібно ретельно спів ставити ризик від його застосування для плоду або дитини та користь для матері.
Передозування.
Гостре передозування Метил преднізолону-ФС у клініці не описано. При тривалому застосуванні препарату можливий розвиток кушингоїдного синдрому.
Особливості застосування.
Лікування необхідно проводити під контролем лікаря.
Метил преднізолон-ФС використовують у двох режимах: у вигляді циркадної терапії та альтернуючої терапії. При циркадній терапії препарат приймають після їди, переважно після сніданку, не розжовуючи і запиваючи необхідною кількістю рідини. В окремих випадках, наприклад за наявності ранкових і нічних нападів у пацієнтів з обтураційними захворюваннями легенів, добову дозу можна розділити на два прийоми: 2/3 дози вранці та 1/3 дози ввечері (між 18.00 і 20.00 год).
При альтернуючій терапії препарат приймають кожний другий день у подвоєній дозі після сніданку (між 6.00 і 8.00 год), не розжовуючи і запиваючи достатньою кількістю рідини.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
При одночасному застосуванні препарату з рифампіцином, фенітоїном, барбітуратами ефект Метил преднізолону-ФС знижується. Пероральні контрацептиви, що містять естрогени, посилюють дію Метил преднізолону-ФС.
При застосуванні Метил преднізолону-ФС одночасно з не стероїдними протизапальними засобами збільшується ризик шлунково-кишкових кровотеч.
При одночасному застосуванні з Метил преднізолоном-ФС знижується ефективність пероральних протидіабетичних препаратів, антикоагулянтів - похідних кумарину, соматотропіну.
При одночасному застосуванні Метил преднізолону-ФС з празиквантелом вміст празиквантелу у крові може знижуватися. Одночасне застосування Метил преднізолону-ФС з хлороквіном, гідроксихлороквіном, метлоквіном збільшує ризик розвитку міопатії, кардіоміопатії. Дія серцевих глікозидів посилюється при одночасному застосуванні з Метил преднізолоном-ФС. Одночасне застосування Метил преднізолону-ФС із салуретиками і проносними засобами збільшує втрату калію.
Умови та термін зберігання.
Зберігати у недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі 15 - 25º С. Термін придатності - 3 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 10 таблеток у контурній чарунковій упаковці; по 3 контурні чарункові упаковки у пачці картонній.
Виробник. ТОВ “Фарма Старт”. Источник
Адреса. Україна, 03124, м. Київ, бул. І. Лепсе, 8.