І Н С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
БРОНХОЦИН
(BRONCHOCIN)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний до жовтувато-коричневого розчин;
склад: 5 мл (1 дозувальна ложка) містять
глауцину гідро броміду |
5,75 мг, |
ефедрину гідро хлориду |
4,60 мг, |
олії базиліку |
5,75 мг; |
допоміжні речовини: кислоти лимонної моногідрат, цукор, метилпарагідроксибензоат, пропіл парагідроксибензоат, полісорбат - 80, спирт етиловий 96%, вода очищена.
Форма випуску. Сироп.
Фармакотерапевтична група. Засоби, що діють на респіраторну систему. Протикашльові засоби і муколітики.
Код АТС –R05F B01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Алкалоїд глауцин, отриманий з лікарської рослини Мачок жовтий (Glaucinum flavum), має виражену протикашльову активність, яка не пригнічує дихання. Він не впливає на моторику травного тракту і не сричинює медикаментозної залежності. Виявляє і слабку бронхоспазмолітичну дію. Його секретолітичний ефект полегшує експекторацію і сприяє зменшенню обструкції бронхів.
Ефедрину гідро хлорид, який входить до групи симпатоміметичних амінів, близький за хімічною будовою і фармакологічними властивостями до адреналіну. Він стимулює альфа- і бета-адреноміметичні рецептори, спричинюючи бронходилятацію; виявляє позитивну іно- і хронотропну дію на серце, підвищує артеріальний тиск, уповільнює перистальтику кишок, спричинює мідріаз, підвищує обмін речовин.
Ефірна олія базиліку пригнічує кашльовий рефлекс і має слабку антисептичну і бронхоспазмолітичну дію; заспокоює нервову ситсему. Олія отримана з рослини Базилік солодкий (Ocimum basilicum) і є сумішшю різних за структурою і якостями хімічних сполук (ліанолу, метилгавіколу, цієнолу, євгенолу, сесквітерпенів). Має приємний запах.
Комбінований препарат Брнхоцин впливає комплексно на дихальну систему, що обумовлене наявністю різних діючих компонентів. Він суттєво не змінює тонус гладкої мускулатури жовчного і сечового міхура. Не впливає також на тонус гладкої мускулатури травного тракту і не змінює фізіологічну кінетику шлунково-кишкового тракту. Має слабку протизапальну дію. Знижує бронхоспастичний ефект гістаміну, збільшуючи виживаність піддослідних тварин на 34%. Внаслідок адреноміметичної активності ефедрину і міорелаксуючої дії олії базиліку інгібуються ефекти гістаміну, що зменшує бронхоспазм.
Фармакокінетика. Ефедрин швидко і повністю резорбується з травного тракту, пригнічує активність моноамін оксидази; порівняно з адреналіном, створює і підтримує терапевтичні плазмові рівні. Виводится переважно із сечею.
Глауцин добре резорбується у верхніх відділах травного тракту. Максимальна плазмова концентрація у середньому досягається через 1-2 години після застосування. Екскретується переважно з сечею.
Показання для застосування. Симптоматичне лікування (для пригнічення кашлю та розрідження секрету) при
гострому трахеїті;
гострому катаральному бронхіті;
загостренні хронічного бронхіту;
бронхіт ній формі ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень);
пневмонії;
бронхоектазах.
Спосіб застосування та дози. Сироп Бронхоцину застосовують перорально.
Дорослим призначають по 2 дозувальні ложки 3 – 4 рази на добу.
Дітям від 3 до 10 років – по 1 дозувальній ложці 3 рази на добу.
Дітям старше 10 років – по 2 дозувальні ложки 3 рази на добу.
Одна дозувальна ложка містить 5 мл сиропу.
Побічна дія. Через наявність в препараті ефедрину, рідко можливе виникнення нудоти, блювання, алергічних висипань, свербежу, бронхоспазму (парадоксального), головного болю, підвищення кров’яного тиску, збудливості, напруження, мідріазу, затримки сечі, втрати сил, посиленого потовиділення, блідої холодної шкіри.
Наявність глауцину може справляти заспокійливу дію. Підвищення збудливості може спостерігатись переважно у дітей. Зрідка може спричинювати запор.
Протипоказання. Бронхоцин не призначається пацієнтам з гіперчутливістю до будь-якого компонента лікарського засобу, а також за наявності хронічної ішемічної хвороби, стенокардії, підвищення функції щитовидної залози і артеріальної гіпертонії. Не призначають дітям до 3 років.
Передозування. При передозуванні сиропу можливі прояви нервового збудження, безсоння, тремтіння кінцівок, затримки сечі, сильного потіння, нудоти. Лікування складається з промивання шлунка і застосування симптоматичних засобів.
Особливості застосування. Сироп з обережністю застосовують неспокійним і надмірно збудженим хворим; за наявності високого артеріального кров’яного тиску, при застосуванні інгібіторів МАО. Сироп з обережністю призначають хворим на діабет, зважаючи на те, що наявний в його складі ефедрин у більш значних дозах підвищує обмін речовин, що призводить до підвищення рівня цукру в крові.
Препарат з обережністю призначають також хворим на глаукому і гіпертрофію передміхурової залози.
Діти і пацієнти похилого віку більш чутливі до ефектів ефедрину.
Бронхоцин сироп містить як допоміжні речовини парабени, що можуть спричинити виникнення алергічних реакцій, іноді – бронхоспазму.
Цей лікарський засіб має у складі цукор, наявність якого може вплинути на рівень цукру в крові хворих на діабет.
Слід уникати застосування Бронхоцину у першому триместрі вагітності. Ефедрин переходить в молоко і може спричинити небажані лікарські реакції у немовлят. Зважаючи на це, під час годування груддю препарат не застосовують.
Застсоування Бронхоцину може спричинити легке збудження або неуважність і сонливість, тому необхідна обережність при виконанні таких робіт, як керування автотранспортними засобами або обслуговування механізмів, що рухаються.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Препарат можна застосовувати одночасно з антибіотиками, іншими хіміотерапевтичними засобами, антипіретиками і вітамінами.
При одночасному застосуванні з гуанетидином посилюється безпосередній альфа-адреноміметичний ефект сиропу і пригнічується дія гуанетидину.
Комбінування препарату з антидепресантами, стимуляторами ЦНС, анорексигенними засобами, препаратами наперстянки, гормонами щитовидної залози і загальними наркотичними засобами може підвищити ризик виникнення небажаних лікарсьских реакцій.
Умови та термін зберігання. Зберігати в захищеному від світла місці при температурі не вище 25º С.
Зберігати в місцях, недоступних для дітей!
Термін придатності – 4 роки.
Не застосовувати після закінчення терміну придатності.
Умови відпуску. Без рецепта.
Упаковка. По 125 г сиропу у флаконі, вкладеному в картонну коробку разом з дозувальною ложкою.
Виробник. Балканфарма-Троян АТ. Источник
Адреса. Болгарія, 5600 Троян, вул. Крайречна, №1.