І Н С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА (ВІТАМІН С)
(ACIDUM ASCORBICUM (VITAMINUM C))
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: acid ascorbic [(R)-5-[(S)-1,2-дигідроксіетил]-3,4-дигідрокси-5Н-фуран-2-он);
основні фізико-хімічні властивості: прозорий безбарвний або ледь жовтуватий розчин;
склад: 1 мл розчину містить кислоти аскорбінової 50 мг;
допоміжні речовини: натрію гідро карбонат, натрію сульфіт безводний, вода для ін’єкцій насичена вуглекислим газом.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Прості препарати аскорбінової кислоти (вітаміну С). Аскорбінова кислота (вітамін С). Код АТС A11G A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Аскорбінова кислота регулює окисно-відновні процеси, має антиоксидантну дію, дуже виражені відновні властивості. З останніми пов’язана її участь в окисно-відновних процесах, регуляції обміну вуглеводів, процесі згортання крові, біосинтезі стероїдних гормонів, регенерації тканин, синтезі колагену та про колагену, нормалізації проникності капілярів.
Вітамін С має виражені антиоксидантні властивості. Регулює транспорт водню в багатьох біохімічних реакціях, поліпшує використання глюкози в циклі три карбонових кислот, бере участь в утворенні тетрагідрофолієвої кислоти. Підтримує колоїдний стан міжклітинної речовини і нормальну проникність капілярів (пригнічує гіалуронідазу). Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амін окислот, пігментів і холестерину, сприяє накопиченню в печінці глікогену. За рахунок активації дихальних ферментів у печінці посилює її детоксикацій ну і білковоутворюючу функції, підвищує синтез протромбіну. Покращує виділення жовчі, відновлює зовнішньо секреторну функцію підшлункової залози та інкреторну функцію щитовидної залози. Регулює імунні реакції (активує синтез антитіл, особливо IgM і IgA, С3-компонента комплементу, інтерферону), сприяє фагоцитозу, підвищує опірність організму до інфекцій. Чинить протизапальну і антиалергічну дії за рахунок гальмування звільнення і прискорення деградації гістаміну, пригнічення утворення простагландинів (ПГ) та інших медіаторів запалення й анафілаксії.
Фармакокiнетика.
Легко проникає в лейкоцити, тромбоцити, а потім – в усі тканини; депонується в задній частині гіпофіза, корі надниркових залоз, епітелії ока, проміжних клітинах сім× яних залоз, яєчниках, печінці, мозку, селезінці, підшлунковій залозі, легенях, нирках, стінках кишечнику, серці, м׳ язах, щитовидній залозі. Метаболізується, в основному, печінкою у дезоксіаскорбінову й далі – у щавлево оцтову і дикетогулонову кислоти. Незмінений аскорбат і метаболіти виводяться із сечею, фекаліями, потом і грудним молоком. При високих дозах, коли концентрація аскорбінової кислоти в плазмі крові досягає понад 1,4 мг/дл, виведення її різко посилюється, причому підвищена екскреція може зберігатися і після припинення прийому вітаміну С.
Показання до застосування. Гіповітаміноз С, геморагічний діатез, капіляротоксикоз, геморагічний інсульт, кровотеча (носова, легенева, маткова), інфекційні захворювання, інтоксикації, алкогольний та інфекційний делірій, гостра променева хвороба, посттранс фузійні ускладнення, захворювання печінки (інфекційний гепатит, хронічні гепатити і цирози), захворювання органів шлунково-кишкового тракту (ахілія, виразкова хвороба шлунка і 12-палої кишки, особливо після кровотечі, ентерити, коліти, гельмінтози), холецистит, недостатність надниркових залоз (хвороба Аддисона), рани, які повільно загоюються, виразки, переломи кісток, дистрофія, фізичні й розумові перевантаження, періоди вагітності та лактації, гемосидероз, меланодермії, еритродермії, псоріаз, хронічні розповсюджені дерматози.
Як антиоксидант – при атеросклерозі, бронхіальній астмі, дифузних захворюваннях сполучної тканини (ревматоїдний артрит, склеродермія, системний червоний вовчак).
Спосіб застосування та дози. Аскорбінову кислоту призначають внутрішньом’язово та внутрішньо венно.
Лікувальні дози для дорослих та дітей старше 14 років – 50 - 150 мг на добу (1 - 3 мл 5% розчину).
Для лікування дефіцитних станів у дітей – 30 - 50 мг на добу (0,6 - 1 мл 5% розчину).
Добові дози для дітей: до 6 місяців – 30 мг; від 6 до 12 місяців – 35 мг; від 1 до 3 років – 40 мг; від 4 до 10 років – 45 мг; від 11 до 14 років – 50 мг.
Тривалість курсу зумовлена характером патологічного процесу і ефективністю терапії (моно- або комплексної).
Побічна дія. Артеріальна гіпертензія, порушення обміну речовин, пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози (гіперглікемія, глюкозурія), зниження проникності капілярів і погіршення трофіки тканин, тромбоцит оз, гіперпротромбінемія, тромбоутворення, еритроцитопенія, нейтрофільний лейкоцитоз, дистрофія міокарда, ураження гломерулярного апарату нирок, алергічні реакції (у тому числі анафілактичний шок); можливе утворення сечових каменів (оксалатів і уратів), порушення обміну цинку, міді, зростання збудливості центральної нервової системи, порушення сну, розвиток мікроангіопатій.
Протипоказання. Підвищена чутливість до Аскорбінової кислоти. Вітамін С протипоказаний при цукровому діабеті, при підвищеному згортанні крові, тромбофлебітах, схильності до тромбозів.
Передозування. Може викликати пригнічення функції інсулярного апарату підшлункової залози, стимулювати продукцію кортикостероїд них гормонів, прискорити утворення каменів у вигляді уратів, цистину або оксалатів, порушення функції нирок, підвищення АТ. Лікування симптоматичне.
Особливості застосування.
При тривалому застосуванні у великих дозах необхідний контроль функції нирок, артеріального тиску, а також функції підшлункової залози. Терапія у великих дозах не повинна проводитися у хворих зі схильністю до прогресуючої сечокам’яної хвороби.
У період вагітності застосування в більших дозах може негативно вплинути на розвиток плода. Аскорбінова кислота проникає в грудне молоко, тому в період лактації необхідно приймати вітамін С з урахуванням співвідношення ризик/користь.
Прийом більших доз Аскорбінової кислоти може вплинути на результати деяких лабораторних досліджень: хибно позитивний тест на наявність цукру в сечі й негативний тест на наявність прихованої крові в калі, а також заниження результатів при дослідженні концентрації лактатдегідрогенази й амінотрансфер ази в сироватці крові.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Аскорбінова кислота зменшує дію гепарину, непрямих антикоагулянтів, підвищує всмоктування пеніциліну, заліза, збільшує ризик виникнення кристалурії при лікуванні саліцилатами. Абсорбція вітаміну С знижується при одночасному застосуванні пероральних контрацептивних засобів, вживанні свіжих фруктів або овочевих соків, лужних напоїв.
Аскорбінову кислоту не рекомендується поєднувати в одному шприці з барбіталом натрію, гексаметилентетраміном, кофеїн-бензоатом натрію, кордіаміном (нікетамідом), амінофіліном. Аскорбінова кислота сприяє розпаду малостійких антибіотиків з β-лактамною групою та піридоксину. Не рекомендується поєднувати розчин глюкози з розчином аскорбінової кислоти, яка в своїй структурі містить високо реакційно здатну ендіольну групу, що легко окиснюється. Аскорбінова кислота окиснюється до дегідроаскорбінової кислоти. При сумісному застосуванні з ацетил саліциловою кислотою відбувається збільшення екскреції з сечею аскорбінової кислоти та зменшення екскреції ацетил саліцилової кислоти. Показано, що ацетил саліцилова кислота зменшує абсорбцію аскорбінової кислоти приблизно на третину.
Зменшує антикоагуляцій ний ефект похідних кумарину. Поліпшує всмоктування у кишечнику препаратів заліза. Препарати хінолінового ряду, кальцію хлорид, саліцилати, кортикостероїди при тривалому застосуванні виснажують запаси вітаміну С.
Умови зберігання. Зберігати при температурі від + 2 о С до + 25 о С в недоступному для дітей місці.
Термін придатності. 1,5 роки.
Умови відпуску. За рецептом.
Упаковка. По 1 або 2 мл в ампулах. По 10 ампул у коробці.
Виробник. ДП “Львівдіалік” ДАК “Укрмедпром”.
Адреса. вул. Зелена, 12, м. Львів, 79005, Україна. Источник
Тел/факс (0322) 76-75-43, 76-75-42.