ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АСКОРБІНОВАКИСЛОТА-ДАРНИЦЯ
Acidumascorbinicum - Darnitsa
Загальна характеристика:
хімічна назва: (R)-5-[(S)-1,2дигідроксіетил]-3,4-дигідрокси-5Н-фуран-2-один;
основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна абозлегка жовтувата рідина;
склад: кислота аскорбінова - 50 г;
допоміжні речовини: натрію гідро карбонат, натріюметабісульфід або піросульфіт натрію технічний, дінатрію едетат, вода дляін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни та їх аналоги.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Аскорбінова кислота-Дарниця, до складу якої входить діенольна група, має дуже виражені відновні властивості. З останніми пов’язана її участь в окисно-відновних процесах, регуляції обміну вуглеводів, процесі згортання крові, біосинтезі стероїдних гормонів, регенерації тканин, синтезі колагену та про колагену, нормалізації проникності капілярів. Недостача в їжі вітаміну С, що не синтезується організмом, сприяє розвитку авітамінозу або гіповітамінозу С.
Фармакокінетика. Кислота аскорбінова з крові транспортується до тканин, перетворюючись спочатку у дегідроаскорбінову кислоту, яка має здатність проникати через клітинні мембрани без енерг етичнихзатрат і швидко відновлюватись у клітині. Кислота аскорбінова у тканинах знаходиться майже виключно внутрішньоклітинно, визначається у трьох формах -аскорбінової, дегідроаскорбінової кислот та аскорбігену (зв’язаної аскорбінової кислоти). Розподіл між органами нерівномірний. Її багато в залозах внутрішньої секреції, особливо в надниркових залозах, менше - у головному мозку, нирках, печінці, у серцевому та скелетних м’язах. Кислота аскорбінова частковометаболізується і виділяється до 90% нирками у формі оксалату, частково - увільній формі.
Показання для застосування. Аскорбінову кислоту-Дарниця застосовують з метою профілактики та лікування у всіх клінічних ситуаціях, пов’язаних із необхідністю додаткового введення вітаміну С. Її призначають для профілактики і лікування цинги, при кровотечах (маткових, легеневих, носових, печінкових та ін.), геморагічних діатезах, кровотечах як синдромі променевої хвороби, при різних інтоксикаціях і інфекційних захворюваннях, нефропатії вагітних, хворобі Аддісона, при передозуванні антикоагулянтів, переломах кісток та мляво гранулюючих ранах, різнихдистрофіях, при вагітності і в період лактації, підвищеному розумовому напруженні та посиленій фізичній праці.
Спосіб застосування і дози. Аскорбінову кислоту-Дарниця призначають внутрішньом’язово та внутрішньо венно.
Лікувальні дози для дорослих парентерально - 1 - 3мл 5% розчину та 1 - 2 мл 10% розчину. Лікувальні дози для дітей залежно відвіку і характеру захворювання парентерально 1 - 2 мл 5% розчину. Тривалість введення обумовлена характером патологічного процесу та ефективністю терапії (моно- або комплексної).
Побічна дія. Аскорбінова кислота-Дарниця, як правило, добре переноситься, але можливі алергічні реакції.
Протипоказання. З обережністю застосовують при цукровому діабеті, підвищеному згортанні крові, схильності до тромбозів, тромбофлебітах, у дітей до 12 років.
Передозування. Гостре отруєнняАскорбіновою кислотою-Дарниця не описане. При тривалому застосуванні у великих дозах не виключений негативний вплив на підшлункову залозу.
Особливості застосування. При застосуванні у великих дозах необхідний контроль функції нирок, артеріального тиску (стимуляція аскорбіновою кислотою утворення кортикостероїдів), а також функції підшлункової залози (пригнічення інсулярного апарату). Застосування у вагітних і в період лактації - за призначенням лікаря. Терапія у великих дозах не повинна проводитися у хворих зі схильністю до рецидивуючої нирковокам’яної хвороби.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.Препарат підвищує всмоктування пеніциліну, заліза, ослабляє дію гепарину, непрямих антикоагулянтів, збільшує ризик кристалурії при лікуванні саліцилатами. Источник
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, захищеному від світла місці при температурі від 2 °С до 8 °С. Термін придатності - 2 роки.