ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату:
ВІТАМІН А
( VITAMIN A)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: РЕТИНОЛ;
транс–9,13-диметил-7-(1,1,5-триметилциклогексен-5-іл-6)-нонатетраен-7,9,11,13-ол;
основні фізико-хімічні властивості: м’які круглі правильної форми желатинові капсули, колір рожево-червоний, запах – слабкий, соняшникової олії;
склад: одна капсула містить:
ретинолу пальмітат (Вітамін А) 2 500 МО
або
ретинолу пальмітат (Вітамін А) 50 000 МО;
допоміжні речовини: олія соняшникова, бутилгідроксианізол.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. АТС – А 11С А 01. Прості препарати вітаміну А.
Фармакологічні властивості. Вітамін А підвищує стійкість та зменшуєранимість епітеліальних клітин шкіри та слизових оболонок, стимулює процеси регенерації, активізує обмін та синтез білків, їх нуклеопротеїнів тамукополісахаридів.
Він необхідний для синтезу зорового пурпуру з 11-цис-ретинолу табілків, що забезпечує адаптацію ока в умовах низького рівня освітлювання.
Вітамін А стимулює синтез статевих та надниркових гормонів, у томучислі кортикостероїдів. Регулює процеси перетворення скавалену у холестерол.
Підвищує стійкість організму до інфекційних захворювань та стимулює розвиток скелета.
Фармакокінетика. Резорбується швидко та повністю у проксимальних відділах тонких кишок (переважно у дванадцяти палій). Загальна кількість вітаміну А в організмі дорослої людини становить 200 – 700 мг. Його основне депо – печінка, де проходить біо трансформація. Елімінується у формі глюкокон’югатівіз жовчю та сечею. Резорбція вітаміну зменшується при захворюваннях, що порушують функціональний склад слизової оболонки кишечнику або знижують склад жовчних кислот та панкреатичної ліпази в дуоденальному соку, при недостатній кількості жирів у їжі (при парентеральному харчуванні, дотримуванні дієти таін.) та застосуванні деяких лікарських засобів.
Показання для застосування. Профілактика і лікування гіпо- та авітамінозу А; підвищена потреба у вітаміні А (вагітність, вигодовування груддю, швидкий рісту дитячому віці).
Для одночасного застосування з іншими препаратами при лікуванні:
порушень зору, захворювань шкіри (дерматити, екземи, вугри звичайні; рани, що не заживають протягом тривалого часу; опіки);
виразкової хвороби, цукрового діабету;
підвищеної функції щитовидної залози;
інфекційних захворювань та відставання зросту у дитячому віці.
Спосіб застосування та дози. Застосовують внутрішньо під час або післяїжі, не розжовуючи та запиваючи достатньою кількістю рідини.
Для профілактики гіповітамінозу А та як додаткове лікування у дорослихі дітей після 10 років - 2 500 – 5 000 МО (1 – 2 капсули по 2 500 МО) на добу;
дітям від 6 до 10 років – по 2 500 МО (1 капсула) на добу;
для подовження лікування дефіциту Вітаміну А – по 10 000 – 20 000 МО на 60 днів.
Як допоміжний засіб при лікуванні багатьох захворювань та в разі застосування більш значних доз при лікуванні Вітаміном А; в дитячому віці та під час вагітності і вигодовування груддю індивідуальну дозу призначає лікар.
Добова доза залежно від діагнозу може варіювати:
для дорослих – від 5 000 до 30 000 МО (від 2 до 12 капсул по 2 500 МО). Залежно від діагнозу, характеру та тяжкості захворювання добову дозу для дорослих можна підвищити до 50 000 – 200 000 МО (1 – 4 капсули по 50 000 МО);
для дітей – від 2 500 до 10 000 МО (від 1 до 4 капсул по 2 500 МО);
для вагітних та жінок, що вигодовують немовлят груддю -
5 000 МО (2 капсули по 2 500 МО).
Тривалість терапевтичного курсу визначає лікар.
Побічна дія. При тривалому застосуванні високих доз можеспостерігатись алергічна реакція на ретинол – свербіж, еритема та висип, сухашкіра, яка лущиться, сухість у роті, підвищення температури, ( ці симптоми потребують припинення лікування препаратом), швидка стомлюваність, сонливість, втрата апетиту, нудота та, вкрай рідко, блювання, головний біль, втрата сну, випадіння волосся, порушення менструального циклу, біль у животі, афти.
Якщо під час лікування виникнуть будь-які з перерахованих симптомів абоінші несприятливі явища, необхідно проконсультуватись з лікарем.
Протипоказання. Надчутливість до діючої речовини або інших компонентів препарату, гіпервітаміноз А (передозування) та тяжкі захворювання нирок.
Передозування. Передозування може розвинутись при прийомі разових дозу кількості 60 000 – 100 000 МО або при тривалому лікуванні дозам, які перевищують 150 000 МО.
Симптоми: підвищення внутрішньо черепного тиску – головний біль, нудота, блювання, сухість шкіри, біль у шлунку, біль в суглобах та м’язах, пігментні плями, збільшення розмірів печінки та селезінки, жовтяниця, зміна картини крові, втрата сил таапетиту, підвищення температури, в дуже тяжких випадках – гідроцефалія.
Лікування: специфічний антидот невідомий. Застосовуються заходи швидкого елімінування препарату з організму (термінова відміна, промивання шлунка, послаблюючі засоби) та відповідні симптоматичні медикаменти.
Особливості застосування. Індивідуальне дозування та тривалість лікування препаратом призначають у випадках:
захворювань на гострий інфаркт міокарда, міокардіосклероз, підвищення рівня холестеролу в крові, захворювання нирок;
дитячого віку, вагітності та вигодовування груддю (препарат переходить у молоко) – призначають, тільки зваживши всі показники ризик/користь;
У всіх перелічених випадках Вітамін А вживають тільки за призначенням лікаря!
захворювань дванадцяти палої кишки, тонких кишок, жовчних шляхів та підшлункової залози; прийому лікарських засобів, що зменшують абсорбціюВітаміну А.
Даних відносно негативного впливу на активну увагу водіїв транспортних засобів та операторів механізмів не існує.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Відомі наступні лікарські взаємодії з вітаміном А:
Вітаміни А та Е взаємно посилюють дію; вітамін Е уповільнює розпадВітаміну А в організмі та підвищує ступінь його всмоктування у кишечнику;
сукралфат, послаблюючі засоби, холестирамін та колестипол знижують резорбцію препарату слизовою оболонкою кишечнику та зменшують його дію;
протизаплідні засоби посилюють дію Вітаміну А;
Вітамін А знижує ефекти кортикостероїдів та зменшує токсичність вітаміну D.
Якщо одночасно із прийомом Вітаміну А призначено інші лікарські засоби, пацієнт постійно вживає призначені раніше медикаменти або тільки-но закінчив курс лікування будь-яким препаратом – необхідно проконсультуватись з лікарем.
Умови та термін зберігання. У сухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці при температурі не вищій за 25oС.
Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності. Источник
Термін зберігання – 3 роки.