МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
ПЕРШИЙ ЗАСТУПНИК ГОЛОВНОГО ДЕРЖАВНОГО
САНІТАРНОГО ЛІКАРЯ УКРАЇНИ
Л И С Т
10.02.2007 № 05.02.01-07/144 |
Головним державним
санітарним лікарям АР Крим,
областей, міст Києва
та Севастополя, на водному,
повітряному та залізничному
транспорті
Головному лікарю Центральної
санітарно-епідеміологічної
станції МОЗ України
Підсумкова оперативна інформація щодо ситуації з грипу та ГРВІ в Україні за 6 тиждень 2007 року (з 5 по 9 лютого)
В жодному з контрольних міст УЦГГРІ МОЗ України епідемічні пороги з грипу та ГРВІ не перевищено.
Захворюваність серед населення контрольних міст порівняно з минулим тижнем зросла на 22%. Поряд із цим, рівні захворюваності нижче епідемічних порогів у мм. Вінниці на 19,8%, Дніпропетровську - 36,6%, Донецьку - 61,6%, Запоріжжі - 43%, Києві - 40%, Сімферополі - 45,3%, Харкові - 80,8%, Чернігові - 24,2%.
Наближаються до епідемічного порогу рівні захворюваності в м. Львові (-1,45 %).
Питома вага дітей до 14 років становить 53%. Захворюваність серед дітей зросла на 33%, проти 9,3% на минулому тижні.
За даними щотижневого моніторингу захворюваності на ГРВІ станом на 08.02.2007 р. в Закарпатській області зареєстровано перевищення епідемічного порогу на 39,9%.
В інших регіонах Україні перевищення рівнів епідемічного порогу серед сукупного населення не зареєстровано, реєструються локальні спалахи захворювання населення. Регіональна активність грипу і перевищення епідемічних порогів реєструється на території половини адміністративних одиниць Луганської області. Епідемічна ситуація з грипу та ГРВІ нестійка з динамікою до зростання рівнів захворюваності з превалюванням вікової групи 7-14 років.
Локальні спалахи захворюваності населення із перевищенням епідемічних порогів у деяких містах та населених пунктах реєструються на території Миколаївської, Івано-Франківської, Кіровоградської областей.
Наступного тижня очікується продовження інтенсифікації епідемічного процесу з грипу та ГРВІ.
Реєструється загальна активізація епідемічного процесу з грипу та ГРВІ в світі, зокрема в Європі. Домінуючим є циркуляція вірусу грипу A (H3№2).
Вірусологічний моніторинг.
На території України відмічається активізація епідемічного процесу з грипу та ГРВІ. Серед збудників грипу загалом виявляються віруси грипу A, поряд із цим є дані про виявлення вірусів грипу B.
Ситуація в регіонах контрольована. З метою раннього реагування на можливі ускладнення епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ, своєчасного впровадження протиепідемічних заходів в усіх областях України забезпечено щотижневий та щоденний збір та аналіз даних. Здійснюється щотижневий моніторинг захворюваності населення 10 контрольних міст УЦГГРІ МОЗ України. Як запобіжний захід щодо обмеження розповсюдження інфекції в дитячих колективах рішенням органів самоврядування застосовується закриття шкіл, дошкільних закладів. Ефективність введення карантину залежить від його своєчасності.
За оперативними даними Міністерства освіти і науки України станом на 9 лютого 2007 року в Україні не проводиться навчання в понад 1 100 навчальних закладах в 21 області України: Вінницькій, Волинській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Луганській, Одеській, Сумській, Полтавській, Тернопільській, Миколаївській, Рівненській, Херсонській, Черкаській, Чернігівській, м. Севастополь та на території АР Крим. Припиняються навчання в школах міст, районів, сел, в деяких класах шкіл.
У регіонах підвищення захворюваності на ГРВІ та грип проводиться повний комплекс протиепідемічних заходів.
Вводяться в дію Плани протиепідемічних та профілактичних заходів по попередженню захворюваності на грип та ГРВІ на епідемічний період сезону 2006-2007 рр. Заходи на епідемічний період вводяться на кожній окремій адміністративній території при досягненні на них епідемічних рівнів захворюваності.
Регіони України інформуються щодо ситуації з грипу та ГРІ. Інформація щодо ситуації з грипу та ГРВІ висвітлюється прес-центром МОЗ України.
Додаток: довідка щодо ситуації з грипу та ГРВІ в Україні за 6 тиждень 2007 року (з 5 по 9 лютого).
Директор Департаменту державного
санітарно-епідеміологічного
нагляду |
А.М.Пономаренко |
Додаток
ДОВІДКА
щодо ситуації з грипу та ГРВІ в Україні за 6 тиждень 2007 року (з 5 по 9 лютого)
За оперативним повідомленням санітарно-епідеміологічних станцій:
Закарпатської облСЕС:
За даними щотижневого моніторингу захворюваності на ГРВІ, станом на 08.02.2007 в цілому по області зареєстровано перевищення епідемічного порогу на 39,9%.
Епідемічні пороги досягнуто на 10 адміністративних територіях області - м. Ужгороді, м. Мукачеве, Ужгородському, Перечинському, Мукачівському, Берегівському, Іршавському, Виноградівському, Хустському та Тячівському районах. На даних територіях призупинено навчальний процес у 283 школах, 4 школах-інтернатах, 11 ліцеях та гімназіях, 237 ДДЗ, 5 ПТУ та 4 ВУЗах.
Випадки грипу зареєстровані клінічно на 2-х адмінтериторіях, вірусологічною лабораторією облСЕС методом люммікроскопії з носопролигових змивів, за 6-й тиждень року виділені віруси грипу A1 (26,3%), грипу A3 (31,6%), парагрипу (10,5%) та риносинтиціальні віруси (31,6%).
Луганської облСЕС:
Залишається неблагополучною ситуація в Луганській області: перевищено тижневий епідемічний поріг в 12 містах та 4 районах. Тижневий епідемічний поріг захворюваності на ГРВІ та грип перевищено в мм. Луганську, Алчевську, Антрациті, Кіровську, Краснодоні, Лисичанську, Первомайську, Ровеньках, Рубіжному, Свердловську, Сєверодонецьку, Стаханові; районах - Біловодському, Білокуракинському, Кремінському, Лутугинському, Марківському, Новоайдарському, Новопсковському, Перевальському, Попаснянському, Слов'яносербському, Старобільському та Троїцькому районах.
Рішенням органів місцевого самоврядування закрито 256 шкіл, 2 інтернати, 3 профліцеї, 5 ПТУ, загальною кількість учнів - 90 135 осіб.
За 9 лютого встановлено 431 клінічних діагнозів грипу.
Епідемічний поріг захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції в області не перевищено.
Миколаївської облСЕС:
Перевищення епідемічного рівня захворюваності на грип та ГРІ спостерігається на 4 адміністративних територіях області: Єланецький, Казанківський, Новоодеський, Очаківський райони. Призупинено навчання в 7 загальноосвітніх школах області.
За даними вірусологічних досліджень захворюваність обумовлена вірусами грипу А, парагрипу та РС-вірусами.
Івано-Франківської облСЕС:
Підвищення рівня захворюваності на грип та ГРІ спостерігається м. Івано-Франківську, м. Калуша та в районах області Калуському, Надвірнянському, Городенківському, Богородчанському.
В цілому по області станом на 08.02.2007 р. призупинено навчання в 148 загальноосвітніх закладах.
Перевищення показника епідпорогу зареєстровано на 6-му тижні в м. Івано-Франківську.
Кіровоградська облСЕС:
Станом на 09.02.2007 року зареєстровано перевищення рівнів епідемічних порогів захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції в місті Олександрія, навчання призупинено в 21 загальноосвітній школі і 9 позашкільних закладах та в Олександрійському районі закриті 2 загальноосвітні школи.
Крім того, в зв'язку із підвищенням рівня захворюваності закрито 2 загальноосвітні школи в с. Маловодяне Долинського району та в с. Попівка Онуфріївського району.
За тиждень обласний показник захворюваності зріс на 80% і склав 48,0, але залишається нижчим епідемічного порогу - 77,5. Захворіло 5 123 особи, з них на грип - 503. Питома вага хворих на грип склала 9,8% від загальної кількості захворілих на гострі респіраторні інфекції.
З початку року на базі вірусологічної лабораторії обласної санепідстанції проведено 340 досліджень на антигени грипу та гострих респіраторних вірусних інфекцій, позитивних результатів 28, з них у 24 хворих виділено антиген парагрипу, у 2 - респіраторно-синцитіальний, у 1 - аденовірус, у 1 хворого виділено антиген вірусу грипу A за результатом від 08.02.2007 року.
Ситуація з гострих респіраторних вірусних інфекцій в м. Кіровограді сезонна.
Тернопільської облСЕС:
Епідемічна ситуація з грипу та ГРІ в області ускладнилась. Ріст захворюваності спостерігається в м. Тернопіль, в Чортківському та Монастирському районах.
В зв'язку з підвищенням захворюваності призупинено навчаннях в класах трьох шкіл міста Тернопіль, де високий відсоток відсутніх дітей та 5 школах районів.
Львівської облСЕС:
Наростання інтенсивності епідемічного процесу з грипу та ГРВІ спостерігається серед населення міста Львова. Призупинено навчання в 7 школах міста.
Крім цього, в с. Золотковичі Мостиського району призупинено навчання в загальноосвітній школі, у зв'язку з захворюваністю 27% дітей.
Сумської облСЕС:
Спостерігається зростання захворюваності на грип та інші ГРВІ у всіх містах обласного підпорядкування, але порогові рівні не перевищені.
Призупинено навчальний процес у 10-ти загальноосвітніх закладах міст Шостка, Кролевець, Недригайлівськ, районах Недригалівський (Вільшани, Котельне), Конотопський (Дубов'язівка), Білопільський (Павлівки, Жовтневе), Сумський (Степанівна, Токарі).
Рівненська облСЕС:
У Костопольському районі зареєстровано зростання захворюваності на грип та інші ГРІ до епідемічного рівня.
Із 07.02.2007 року розпорядженням голови РДА введені заходи, що передбачені на період епідемії. З 08.02.2007 року закриті всі школи району, в яких навчається 8938 дітей.
Епідемічні рівні захворюваності на грип та інші ГРІ реєструються у смт Гоща. З 07.02.2007 року розпорядженням голови РДА введені заходи, що передбачені на період епідемії. З 08.02.2007 року закриті 2 школи смт Гоща, в яких навчається 807 дітей.
У м. Рівне відбулося зростання захворюваності на грип та ГРІ до епідемічного рівня, закрито всі школи міста (40), в яких навчається 27 322 дітей.
Дніпропетровської облСЕС:
У зв'язку з підвищеними рівнями захворюваності на грип та ГРВІ, призупинено навчальний процес в загальноосвітніх школах м. Дніпродзержинську та в школах Широківського (с. Олександрівка), Криничанського (Щорська, Аульська, Кудашівська, Степанівська), Васильківського (Васильківська), Павлоградського (с. Богданівка, Приволчанська) районах, закриті окремі класи м. Першотравенська.
Ситуація в світі
За матеріалами ВООЗ епідемія грипу реєструється в 8 штатах США, регіональні та локальні спалахи реєструються в 14 та 15 штатах відповідно. Серед вивчених 107 виділених штамів - 59 віднесені до підтипу A (H1№1), 46 - до типу B, і тільки 2 до підтипу A (H3№2).
В Канаді спостерігається підвищення захворюваності грипоподібними хворобами, але в цілому рівень не перевищує епідемічного порогу. Регіональні спалахи реєструються на території провінції Онтаріо, Торонто, Бр. Колумбії. Зареєстровано 27 нових спалахів, в тому числі 17- в школах. Із 206 антигенно вивчених штамів вірусу грипу - 101 віднесено до підтипу A (H1№1), 99 - до підтипу A (H3№2), і тільки 6 штамів до типу B.
За даними Європейської системи епідеміологічного нагляду за грипом (EISS) протягом 5 тижня року реєструються спорадичні та регіональні рівні захворюваності (карта додається).
Найбільші рівні реєструються в Люксембурзі, Норвегії та Португалії. Румунія і Словаччина повідомили про регіональну поширеність грипу та ГРВІ. Домінуючим в Європі є вірус грипу підтипу A (H3№2).
Регіональні спалахи грипу типа А реєструються в Тунісі.
На території Російської Федерації продовжується епідемічний ріст захворюваності на грип та ГРВІ, загалом серед дитячого населення. Підвищення рівня захворюваності на грип та ГРВІ зареєстровано в Хабаровському краї, Республіці Хакасія, в Астраханській, Магаданській областях, на деяких територіях Амурської, Кемеровської областей.
Епідемічні пороги перевищено в 9 містах від 23 до 86% - мм. Астрахані, Іжевську, Магадані, Омськ, Перм, Хабаровськ, Челябінськ, на 3 - 4% в м. Барнаул та Кемерово. Перевищення епідемічних порогів захворюваності серед дітей зареєстровано в 17 містах Російської Федерації. В С.-Петербурзі спостерігається перевищення епідпорогів захворюваності серед вікових груп 0-2 і 3-6 років на 15 - 12% відповідно. В Москві перевищення епідемічного порогу зареєстровано лише серед вікової групи 3-6 років (на 2,6%).
Станом на 10 лютого надійшли наступні повідомлення з облСЕС:
Вінницька облСЕС:
з 12.02.2007 р. закриваються школи у м. Вінниця (зафіксовано перевищення епідпорогу за п'ятницю - 09.02.2007 р.).
Черкаська облСЕС:
перевищено епідпороги у м. Ватутіне (на 1,4%), в Канівському районі (на 2,1%), Катеринопільському районі (на 2,1%). Закрито 14 шкіл (2%), із загальною кількістю учнів - 6175 (4,3%); ДДУ - 2 (0,43%). Тривалість карантину - 7-10 днів.
Методом ІФА виявляються аденовіруси, РС-вірус та парагрип.
Донецька облСЕС:
перевищено епідпоріг в одному регіоні області - Тельманівському районі (на 7,7%). Наближається до порогових значень рівень захворюваності в містах Вугледар та Селидове. Питома вага дітей до 14 років становить 50,7%, школярів - 40,0%. Перевищено епідпорогі серед вікових груп дітей до 2 років у місті Слов'янську та серед дітей 3 - 6 років у місті Красноармійську, загалом серед цих вікових груп епідпоріг перевищено у кожному 4 регіоні області.
Захворюваність дітей шкільного віку по області перевищує епідемічний поріг на 32,4%. Перевищено епідпоріг серед школярів на 31 з 44 адміністративних територій, в т.ч. в 1,5 - 3,2 рази в 14 містах (мм. Горлівка, Дзержинськ, Добропілля, Єнакієве, Маріуполь, Селидове, Сніжне, Жданівка, Кіровськ, Новогродівка, Вугледар та ін.) і в 2 сільських районах (Тельманівський, Волноваський).
Серед дорослого населення захворюваність на всіх адміністративних територіях області залишається на епідемічному рівні.
Методом ІФА підтверджено грип A (H1№1), A (H2№3), виділяються віруси парагрипу, аденовіруси, PC-віруси.
Запорізька облСЕС:
перевищено епідпоріг в містах Мелітополі, Бердянську, Енергодарі та Гуляйпільському районі.
Закрито 60 шкіл, не навчається 37 929 школярів.
По даних досліджень вірусологічної лабораторії виділяються віруси грипу A2, A1, B.
Київська облСЕС:
Зареєстровано спалах ГРВІ серед учнів загальноосвітньої школи-інтернату м. Тараща. Захворіло 39 школярів різних класів (20,7%). В інфекційне відділення Таращанської ЦРЛ госпіталізовано 19 учнів, в ізоляторі школи знаходиться 20 учнів. У всіх дітей захворювання середньої тяжкості та легкі. Ситуація розслідується та перебуває під контролем Київської облСЕС.
Матеріали подаються в порядку оперативного інформування.