ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АМІКАЦИНУ СУЛЬФАТ
(AMIKACINI SULFAS)
Склад:
діюча речовина: amikacin;
1 флакон містить амікацину сульфату в перерахуванні на амікацин – 250 мг, або 500 мг, або 1,0 г амікацину сульфату;
допоміжні речовини: натрію мета бісульфіт, натрію цитрат.
Лікарська форма. Ліофілізований порошок для приготування розчину для ін'єкцій.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні препарати для системного застосування. Аміноглікозиди. Амікацин. Код АТС J01G В 06.
Клінічні характеристики.
Показання.
Інфекції, спричинені чутливими до амікацину штамами мікро організмів, резистентних до інших аміноглікозидів.
Протипоказання.
Ниркова недостатність;
неврит слухового нерва;
вагітність;
період годування груддю;
підвищена чутливість до амікацину або до будь-якого іншого антибіотика аміно глікозидної групи та їх похідних;
підвищена чутливість до будь-якої з допоміжних речовин, що входять до його складу;
міастенія гравіс;
порушення функції вестибулярного апарату;
азотемія (залишковий азот вище 150 мг %);
попереднє лікування ото- або нефро токсичними препаратами.
Спосіб застосування та дози.
Застосовують амікацину сульфат внутрішньом'язово або внутрішньо венно. Звичайні дози для дітей старше 12 років і дорослих – по 5 мг/кг кожні 8 годин або по 7,5 мг/кг кожні 12 годин. Максимальна доза для дорослих – 15 мг/кг на добу. У тяжких випадках та при інфекціях, спричинених Pseudomonas, добову дозу розподіляють на 3 введення. Максимальна добова доза – 1,5 г. Максимальна курсова доза не повинна перевищувати 15 г. Тривалість лікування зазвичай становить 3-7 днів при внутрішньо венному введенні та 7-10 днів – при внутрішньом’язовому.
Недоношеним новонародженим призначають у початковій дозі насичення 10 мг/кг, а потім кожні 18-24 години по 7,5 мг/кг протягом 7-10 днів. Доношеним новонародженим і дітям віком до 12 років спочатку призначають 10 мг/кг, потім 7,5 мг/кг кожні 12 годин протягом 7-10 днів.
При лікуванні хворих з порушеною функцією нирок добову дозу потрібно знизити та/або збільшити інтервали між введеннями:
а) або шляхом зменшення його разової дози, не змінюючи інтервалів між введеннями; при цьому скорочену разову дозу для введення кожні 12 годин розраховують, використовуючи рівень кліренсу креатині ну (КК) хворого у мл/хв за допомогою такої формули:
б) або збільшенням інтервалів між введеннями звичайних доз, розрахованих для пацієнтів з нормальною функцією нирок. Дозу знижують залежно від вмісту креатині ну в плазмі крові та маси тіла пацієнта. Інтервал між введеннями антибіотика розраховують шляхом множення значення рівня креатині ну в плазмі крові на 9; наприклад, якщо рівень креатині ну 2 мг, препарат призначають через кожні 18 годин.
Вводити амікацину сульфат шляхом внутрішньо венної інфузії дорослим і дітям потрібно, використовуючи об'єм рідини, достатній для краплинного вливання, протягом 60-90 хвилин (зі швидкістю 50 крапель за 1 хвилину), а новонародженим – протягом 1-2 годин. Концентрація розчину амікацину сульфату при внутрішньо венному введенні не повинна перевищувати 5 мг/мл. Внутрішньо венну ін'єкцію амікацину сульфату потрібно робити дуже повільно (протягом 2-7 хвилин).
Розчин для парентерального введення готують безпосередньо перед введенням та використовують одразу після приготування. Для внутрішньо венного введення можна застосовувати наступні розчинники: 0,9 % розчин натрію хлориду, 5 % розчин глюкози, лактатний розчин Рінгера для ін'єкцій, що містить глюкозу (5 %).
Побічні реакції:
З боку сечовидільної системи: нефро токсичність – порушення функції нирок (олігурія, альбумінурія, циліндрурія, гіперазотемія, протеїнурія, мікро гематурія, гематурія, підвищення рівня креатині ну), рідко – гострий некроз, інтерстиціальний нефрит, гостра ниркова недостатність.
З боку органів слуху: частково відновлювальна або не відновлювальна глухота, шум у вухах.
З боку центральної нервової системи: головний біль, сонливість, вестибулярні розлади, запаморочення, парестезії, тремор, судоми, енцефалопатія, у поодиноких випадках – порушення нейром'язової провідності, можливе виникнення нервово-м'язової блокади (м’язовий параліч, пригнічення дихання).
З боку серцево-судинної системи: васкуліт, артеріальна гіпотензія.
З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання, діарея.
Гепатобіліарні порушення: підвищення активності печінкових трансаміназ і концентрації білірубіну в сироватці крові.
З боку ендокринної системи та метаболізму: гіпомагніємія.
З боку системи кровотворення: анемія, лейкопенія, гранулоцит опенія, тромбоцит опенія, еозинофілі я.
З боку опорно-рухового апарату: артралгія.
Алергічні реакції: шкірні висипання, свербіж, пропасниця; рідко – набряк Квінке.
Інші: біль, гіперемія, набряк, постін’єкційні ліподистрофії у місці введення ін'єкції, гіпертермія.
Передозування.
Можлива поява ото- та нефротоксичної дії препарату та ознак нервово-м’язової блокади: шум у вухах, слухові розлади, шкірні висипання, головний біль, запаморочення, гарячка, парестезії, зниження функції нирок (до ниркової недостатності), пригнічення або параліч дихання.
За необхідності препарат виводять з організму шляхом парентерального діалізу чи гемодіалізу. Знижують рівень амікацину сульфату безперервною артеріовенозною гемофільтрацією. Також застосовують обмінну гемотрансфузію для виведення препарату з організму у новонароджених дітей.
При перших ознаках блокади нервово-м'язової провідності необхідно припинити введення амікацину сульфату та негайно ввести внутрішньо венно розчин кальцію хлориду або підшкірно розчин прозерину та атропіну. За необхідності хворого переводять на кероване дихання.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
У зв'язку з тим, що амікацину сульфат проникає крізь плаценту та може здійснювати нефротоксичну дію на плід, препарат протипоказаний для застосування під час вагітності. Під час застосування амікацину сульфату годування груддю треба припинити у зв'язку з тим, що амікацину сульфат у низьких концентраціях проникає у грудне молоко та може впливати на мікрофлору кишечнику дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні.
Діти. Амікацину сульфат застосовують з обережністю для лікування недоношених і доношених немовлят, оскільки через недо розвинення видільної системи виведення аміноглікозидів може подовжуватися, спричиняючи явища токсичності.
Особливості застосування.
У зв'язку з потенційною ото токсичністю і нефротоксичністю аміноглікозидів хворі мають знаходитися під особливим наглядом лікаря.
Не рекомендується призначати амікацину сульфат хворим з підвищеною чутливістю до інших аміноглікозидів через небезпеку перехресної алергії.
З обережністю слід приймати хворим на міастенію та паркінсонізм, а також людям літнього віку, пацієнтам, які мають порушення нервово-м'язової провідності у зв'язку з можливістю виникнення курареподібного ефекту.
За наявності інфекцій, що важко піддаються лікуванню, або ускладнених інфекцій, через 10 діб варто оцінити проведене лікування препаратом і перед призначенням наступного курсу перевірити функцію нирок, слух, вестибулярний апарат і концентрацію препарату в сироватці крові. За відсутності очікуваної клінічної відповіді через 3-5 днів лікування варто припинити і провести визначення чутливості збудника до антибіотиків.
Хворим з порушеною функцією нирок необхідно коригувати режим дозування залежно від кліренсу креатині ну. Ризик розвитку ото токсичної та нефротоксичної дії підвищується при введенні великих доз препарату. Для профілактики ото- та нефротоксичних ускладнень та зменшення кількості їх розвитку препарат рекомендується застосовувати під контролем функції нирок, слуху та вестибулярного апарату, який необхідно проводити не рідше 1 разу на тиждень.
Основним токсичним ефектом препарату при парентеральному введенні є його дія на VIII пару черепно-мозкових нервів, яка проявляється спочатку глухотою у діапазоні звуків високої частоти. У хворих із порушеннями функції нирок ризик розвитку ото токсичних ускладнень значно вищий. До початку лікування необхідно провести корекцію водно-електролітного балансу у пацієнта. У період лікування амікацину сульфатом необхідно вживати достатню кількість рідини, часто визначати концентрацію креатині ну в плазмі крові та за необхідності коригувати схему дозування.
Пацієнтам літнього віку треба зменшувати дозу амікацину сульфату у зв'язку зі зниженням функціональної активності нирок і можливим зниженням маси тіла. Слід регулярно оцінювати функціональну активність нирок. Потрібен аналіз сечі до або під час лікування. Необхідне періодичне обстеження та запис аудіо грами, визначення вестибулярної функції. Якщо спостерігається ниркова, вестибулярна або слухова недостатність, слід зменшити дози або припинити прийом амікацину сульфату.
У пацієнтів з порушенням функції нирок добова доза має бути зниженою та/або інтервал між дозами збільшено, відповідно до концентрації креатині ну в сироватці, для запобігання накопиченню препарату у крові та зведення до мінімуму ризику ото токсичності. Якщо з'являються ознаки ураження нирок (наприклад, альбумінурія, мікро гематурія, лейкоцитурія), гідратація має бути збільшена та знижено дозування. Ці прояви зазвичай зникають після завершення лікування. Якщо з'являються ознаки ото токсичності (наприклад, запаморочення, дзвін, шум у вухах або зниження слуху) або нефротоксичності (наприклад, зниження кліренсу креатині ну, олігурія), застосування амікацину сульфату має бути припинено або зменшено дозу. Однак, якщо виникають прояви азотемії або наростає олігурія, лікування має бути зупинено.
Ото токсичність, спричинена аміно глікозидними антибіотиками, може розвинутися і після закінчення застосування препарату і зазвичай носить незворотний характер. Ризик розвитку ото токсичності підвищений у хворих із порушеною функцією нирок, а також при застосуванні високих доз або при тривалому лікуванні препаратом.
У пацієнтів із зневодненням організму можливість ризику токсичності збільшується через підвищення концентрації препарату в сироватці крові.
Одночасне застосування амікацину сульфату та діуретиків швидкої дії, наприклад, похідних етакринової кислоти, фуросеміду, маніту (особливо якщо діуретик вводять внутрішньо венно), може призвести до розвитку не відновлювальної глухоти.
Не можна призначати одночасно два аміноглікозиди або замінювати один препарат іншим, якщо перший аміноглікозид застосовувався протягом 7-10 днів. Повторний курс можна проводити не раніше ніж через 4-6 тижнів.
Препарат містить бісульфіт натрію, що може викликати реакції алергічного типу, у тому числі симптоми анафілаксії і різного ступеня тяжкості астматичні напади, особливо у хворих на бронхіальну астму.
При одночасному застосуванні з цефалоспоринами бажано вводити їх у різні місця (при внутрішньом’язовому введенні) з інтервалом не менше 1 години.
Застосування амікацину сульфату може змінити такі лабораторні показники: сироваткова аланін амінотрансфер аза, аспартатамінотрансфер аза, білірубін, лактатдегідрогеназа, алкалінфосфат, сечовий азот, креатинін, іони кальцію, магнію, калію, натрію.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні авто транспортом або роботі з іншими механізмами.
Препарат загалом не впливає на швидкість реакції, але слід враховувати імовірність таких побічних ефектів з боку центральної нервової системи, як сонливість, порушення нервово-м'язової передачі.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
При одночасному застосуванні з амфотерицином В, ванкоміцином, метоксифлураном, енфлураном, НПЗЗ, рентген контрастними засобами, цефалотином, циклоспорином, цисплатином, полі міксинами, цефалоспоринами і фуросемідом підвищується ризик розвитку нефротоксичної дії.
При одночасному застосуванні з петльовими діуретиками (фуросемід, етакринова кислота) або з цисплатином підвищується ризик розвитку ото токсичної дії.
Одночасне введення амікацину сульфату з анестетиками і міо релаксантами може спричинити блокування нейром'язової передачі та параліч дихальних м'язів.
Також посилення нервово-м'язового блокування відзначається при одночасному застосуванні із засобами для інгаляційного наркозу, опіоїдних аналгетиків, магнію сульфату та при переливанні великої кількості крові з цитрат ними консервантами.
При одночасному застосуванні амікацину сульфату з іншими аміно глікозидними антибіотиками підвищується ризик виникнення всіх перелічених побічних ефектів.
При одночасному введенні з антибіотиками пеніцилінової групи концентрація препарату в сироватці крові може знижуватися.
Індометацин, фенілбутазон та інші НПЗЗ, які порушують нирковий кровотік, можуть сповільнювати швидкість виведення амікацину сульфату. Коли амікацину сульфат застосовується одночасно з внутрішньо венним введенням індометацину недоношеним немовлятам, відбувається підвищення концентрації препарату в плазмі крові і виникає ризик розвитку токсичності.
Комбінації антибіотиків – амікацин+цефтазидим та амікацин+цефотаксим виявляють найбільш адитивний та синергістичний ефект щодо Pseudomonas aeruginosa.
Амікацину сульфат виявляє синергізм при взаємодії з карбеніциліном, бензилпеніциліном, цефалоспоринами.
Не можна призначати одночасно два аміноглікозиди або замінювати один препарат іншим, якщо перший аміноглікозид застосовувався протягом 7-10 днів. Повторний курс можна проводити не раніше ніж через 4-6 тижнів.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Амікацин – напівсинтетичний аміно глікозидний антибіотик широкого спектра дії. Амікацин активно проникає крізь мембрану бактеріальної клітини. Зв'язуючись з 30S субодиницею рибосом, заважає утворенню комплексу транспортної та матричної РНК, блокує синтез білка, а також порушує синтез цитоплазматичної мембрани бактерії.
Активний щодо аеробних грам негативних мікро організмів: Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Shigella spp., Salmonella spp., Klebsiella spp., Enterobacter spp., Providencia spp. Proteus spp. (індол позитивні та індол негативні штами), Serratia spp., Acinetobacter species, Citrobacter freundii.
Активний щодо деяких грам позитивних мікро організмів: Staphylococcus spp., у т. ч. стафілококів, стійких до пеніциліну, метициліну, деяких цефалоспоринів і деяких штамів Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Enterococcus. Амікацин за деяких умов можна застосовувати як базову терапію при встановленому діагнозі або при підозрі на хворобу, яка спричиняється чутливими штамами стафілококів у пацієнтів з алергією на інші антибіотики, та при змішаних стафілококово-грам негативних інфекціях. Амікацин неактивний щодо анаеробних збудників.
Фармакокінетика. Після внутрішньом'язового введення амікацин всмоктується швидко та повністю. Максимальна концентрація досягається через 0,5-1,5 години після внутрішньом'язового введення та через 0,5 години після внутрішньо венного введення. Терапевтична концентрація амікацину зберігається протягом 10-12 годин.
Розподіл. Зв'язування з білками крові становить 4-11%. Амікацин добре розподіляється у позаклітинній речовині (вмісті абсцесів, плевральному випоті, асцитичній, перикарді альній, синовіальній, лімфатичній та перитонеальній рідині). Амікацин у високих концентраціях знаходиться у сечі, в низьких – у жовчі, грудному молоці, водянистій волозі ока, бронхіальному секреті, мокротинні та спинномозковій рідині. Амікацин добре проникає у всі тканини організму, де накопи чується внутрішньоклітинно. Високі концентрації амікацину відзначаються в органах з посиленим кровопостачанням: легенях, печінці, міокарді, селезінці і особливо у нирках, де накопи чується у корковому шарі; менші концентрації – у м'язах, жировій тканині та кістках.
У дорослих в середніх терапевтичних дозах амікацин практично не проникає крізь гематоенцефалічний бар'єр, при запаленні мозкових оболонок проникнення раптово збільшується. У новонароджених досягаються більш високі концентрації у спинномозковій рідині, ніж у дорослих.
Амікацин проникає крізь плацентарний бар'єр і виявляється в крові плода та амніотичній рідині.
Виведення. Амікацин не метаболізується, виводиться нирками шляхом клуб очкової фільтрації (65-94 %) у незміненому стані, утворюючи високі концентрації в сечі. Нирковий кліренс – 79-100 мл/хв. Швидкість екскреції залежить від віку, функції нирок та супутньої патології пацієнта. У хворих з гарячкою вона збільшується, при зниженні функції нирок та у літніх людей – значно уповільнюється.
Період напів виведення у дорослих з нормальною функцією нирок становить 2-4 години, у новонароджених – 5-8 годин, у старших дітей – 2,5-4 години. При нирковій недостатності період напів виведення може досягати 70 годин і більше; при муковісцидозі – 1-2 години. Кінцева величина періоду напів виведення – більше 100 годин (звільнення з внутрішньоклітинних депо).
Виводиться при гемодіалізі 50 % за 4-6 годин, при перитонеальному діалізі – 25 % за 48-72 години.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості: порошок або пориста маса білого з жовтуватим відтінком кольору.
Несумісність.
Внаслідок можливої фармацевтичної несумісності амікацину сульфат не можна змішувати в одному шприці з іншими лікарськими препаратами.
Термін придатності. 2 роки.
Умови зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла, недоступному для дітей місці при температурі 15-25 0С.
Упаковка. По 250 мг або 500 мг, або 1,0 г у флаконах.
Категорія відпуску. За рецептом.
Виробник. ТОВ " Фарма Лайф". Источник
Місцезнаходження. Україна, м. Львів, вул. Д. Апостола, 2.