ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
НАТРІЮ АДЕНОЗИНТРИФОСФАТ
(SODIUMADENOSINE TRIPHOSPHATE)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: натрієва сіль аденозин-5’-три фосфорної кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний або злегка жовтуватий прозорий розчин;
склад: 1 мл розчину містить динатріюаденозинтри фосфату у перерахуванні на 100% кислоту аденозинтрифосфорну (C10H16N5O13P3·3H2O);
допоміжні речовини: 2 М розчин натрію їдкого, водадля ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Кардіологічні препарати. Код АТС С 01Е В 10.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. АТФвзаємодіє і з скорочувальним білком актоміозином, розпадається нааденозиндифосфорну кислоту (АДФ) та неорганічний фосфат, звільняючи енергію, яка використовується м’язами для реалізації механічних функцій. Крім того, енергія використовується для синтетичних процесів (синтез білку, сечовини тощо).
АТФ є одним із медіаторів збудження в аденозинових (пуринергічних) рецепторах, бере участь у передачі нервового збудження вхолінергічних та адренергічних синапсах.
Під впливом препарату розслабляються гладенькім’язи, полегшується проведення нервових імпульсів у вегетативних вузлах іпередача збудження блукаючого нерва серцю. У процесі метаболізму АТФ пригнічує автоматизм синусно-передсердного вузла і волокон Пуркіньє. Препарат посилює мозковий та коронарний кровообіг.
Анти аритмічний ефект зумовлений впливом аденозину, що утворюється при розпаді АТФ, частково блокадою кальцієвих мембранних каналіві підвищенням проникності мембран міокарда для калію.
Фармакокінетика. Головна роль АТФ в організміпов’язана з забезпеченням енергією численних біохімічних реакцій. АТФ слугує безпосереднім джерелом енергії для багатьох енергозатратних біохімічних та фізіологічних процесів. Це реакції синтезу складних речовин в організмі: активне переміщення молекул через біологічні мембрани, в тому числі і для створення трансмембранного електричного потенціалу, здійснення м’язовогоскорочення. Також АТФ є проміжним продуктом при синтезі нуклеїнових кислот та відіграє важливу роль у регуляції багатьох біохімічних процесів. Є безпосереднім попередником синтезу циклоаденозинмоно фосфату – вторинного посередника передачі в клітину гормонального сигналу. Також відома роль АТФмедіатора в синапсах.
Показання для застосування. У складі комплексної терапії м’язової дистрофії та атрофії, для купірування пароксизмі внадшлуночкових тахікардій. Можливе застосування в комплексі з іншими засобами при спазмах периферичних судин (переміжна кульгавість, хвороба Рейно, об літеруючий тромбангіїт). Периферичні, змішані і центральні форми спадкової пігментної дегенерації сітківки.
Спосіб застосування та дози. Натрію аденозинтрифосфатвводять внутрішньом’язово та внутрішньо венно. Для лікування м’язових дистрофій, порушень периферичного кровообігу в перші 2-3 дні призначають внутрішньом’язовопо 1 мл 1 % розчину 1 раз на день, у наступні дні-по 1 мл 1 % розчину двічі надень або одноразово 2 мл 1 % розчину на день. Курс лікування визначає лікар. При необхідності курс повторюють через 1-2 місяці. При спадковій пігментній дегенерації сітківки вводять по 5 мл 1 % розчину двічі на день з інтервалом 6-8годин щоденно протягом 15 днів. При потребі курс можна повторити з інтервалом у 8-12 місяців.
Для купіруваннянадшлуночкових тахіаритмій вводять внутрішньо венно 1-2 мл 1% розчину протягом 5-10 секунд (ефект спостерігається через 20-40 секунд). При необхідності повторно вводять таку ж дозу через 2-3 хвилини.
Побічна дія. При внутрішньом’язовомувведенні Натрію аденозинтри фосфату можливі головний біль, тахікардія чи брадикардія, посилення діурезу; при внутрішньо венному введенні - нудота, гіперемія обличчя, головний біль, біль у руках, спині, АV-блокада.
Протипоказання. Гострий інфаркт міокарда, гіпер чутливість до компонентів препарату, АV-блокада ІІ-ІІІ ст., геморагічнийінсульт, інфаркт міокарда в анамнезі.
Передозування. При тривалому введенні можливі алергічні реакції. При появі виражених ускладнень препарат відміняють.
Особливості застосування. Небажано призначати засібпри вираженій артеріальній гіпотензії. Досвід застосування препарату длявагітних, жінок під час годування груддю та дітей немає.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.Препарат не можна вводити одночасно з серцевими глікозидами, низку ефектів аденозину послаблюють метилксантини (теофілін, кофеїн). Источник
Умови та термін зберігання. Зберігають при температурі (5±3) º С, у недоступному для дітей місці. Термін придатності - 1 рік.