ІН С Т Р У К Ц І Я
для медичного застосування препарату
СТРЕПТОЦИД
(STREPTOCIDUM)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Sulfanilamidе;
пара-амінобензол сульфаніламід;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору з фаскою і рискою;
склад: одна таблетка містить сульфаніламіду – 0,3 г.
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кальція стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Сульфаніламіди короткої дії. Сульфаніламід.
Код АТС J01EB06.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка: Сульфаніламід (стрептоцид)- один з перших представників хіміотерапевтичних засобів, групи сульфаніламідів. Виявляє широкий спектр протимікробної дії. Активний щодо патогенних коків, кишкової палички, шигел, холерного вібріона, клостридій, збудників сибіркової виразки, дифтерії, катаральної пневмонії, інфлюенци, чуми, а також хламідій, актиноміцетів, збудників токсоплазмозу. Діє бактеріостатично, сульфаніламід короткої дії. Механізм дії обумовлений конкурентним антагонізмом з ПАБК і конкурентним пригніченням ферменту дигідроптероатсинтетази, що призводить до порушення синтезу дигідрофолієвої а потім тетрагідрофолієвоїкислот і, як наслідок, до порушення синтезу нуклеїнових кислот.
Фармакокінетика:При застосуванні внутрішньо швидко всмоктується - максимальна концентрація Стрептоциду в крові через 1 - 2 години (в межах 4 годинз’являється у спинномозковому лікворі); зниження максимальної концентрації вкрові на 50% - менше 8 годин. Через нирки виводиться близько 95% препарату.
Показання для застосування. Інфекційно-запальні захворювання, викликані чутливими до препарату мікро організмами.
Стрептоцид призначають зметою профілактики та терапії ранових інфекцій (рани, виразки, пролежні), опіків, для лікування бешихи, ентероколітів, пієлітів, циститів, ангін та інших інфекційних захворювань.
Спосіб застосування тадози. Стрептоцид призначають внутрішньо: дорослі приймають по 0,5 - 1,0 г 5 - 6 разів у день (добова доза -3 - 6 г); дітям призначають: віком від 3-х до 5 років - 0,2 - 0,3 г, від 6 до 12 років - 0,3 - 0,5 г на прийом.
Вищі дози для дорослих внутрішньо: разова - 2 г, добова - 7 г.
При глибоких ранах стрептоцид увигляді максимально подрібненого і простерилізованого порошку засипають у порожнину рани (5 - 15 г) з одночасним призначенням сульфаніламідів або інших антибактеріальних засобів внутрішньо і парентерально.
Побічна дія.
При прийомі Стрептоциду іноді можуть спостерігатися нудота, блювання, пронос, шкірні алергічні реакції. Увеликих дозах і при тривалому прийомі можуть виникнути еозинофілі я, лейкопенія, тромбоцит опенія, агранулоцит оз, гемолітична анемія, тахікардія, парестезії, дерматити, пронос, холестаз, вузликовий пері артеріїт. У сечовидільній системі ускладнення бувають рідко (кристалурія, гематурія, нирковий шок з анурією).
В поодиноких випадках – порушення зору, головний біль, запаморочення, периферичні неврити, гіпотиреоїдизм, атаксія.
Протипоказання. Захворювання кровотворної системи, нефрити, базедова хвороба, гострі гепатити, I і II триместри вагітності, лактація, індивідуальна чутливість до сульфаніламідів.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При застосуванні Стрептоциду разом з ПАСК і барбітуратами посилюється активність сульфаніламідів; з саліцилатами - активність і токсичність, з метотрексатом і дифеніном – токсичність, з левоміцетином –збільшується можливість розвитку агранулоцит озу, з антикоагулянтами непрямої дії – посилюється антикоагулянт на дія.
При призначенні Стрептоциду з препаратами, що містять ефіри пара-аміно бензойної кислоти (новокаїн, анестезин, дикаїн) ін активується антибактеріальна активність сульфаніламіду.
Передозування. Можливе посилення проявів описаної побічної дії.
Лікування: шлунок промивають 2% розчином натрію гідро карбонату і суспензією вугілля активованого, іншихентеросорбентів. Показані пиття у великій кількості зазначеного розчину натрію гідро карбонату, форсований діурез, гемодіаліз.
Особливості застосування. При тривалому лікуванніСтрептоцидом необхідні періодичні аналізи крові, контроль функцій нирок іпечінки.
Призначення Стрептоциду в недостатніх дозах або раннє припинення прийому може сприяти підвищенню стійкості мікро організмів до сульфаніламідів.
Препарат призначають з обережністю при порушенні функції нирок. В період лікування необхідно збільшити об’ємвживаної рідини. При появі ознак реакції підвищеної чутливості препарат слід відмінити.
Умови та термін зберігання. Зберігають Стрептоцид усухому, захищеному від світла та недоступному для дітей місці. При температурі від 15 до 25 0С. Источник
Термін придатності – 5 років.