ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АЛЛЕРТЕК®
(ALLERTEC®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Cеtirizine; дигідро хлорид{2[4-[(4-хлорфеніл) феніл метил]-1 -піперазин о]етокси}оцтової кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, довгасті з розподільчою рискою, від білого до кремового кольору, двоопуклі з гладкою поверхнею;
склад: одна таблетка містить: цетиризинудигідро хлориду - 10 мг (0,01 г);
допоміжні речовини: лактоза, мікрокристалічна целюлоза, крохмаль кукурудзяний, крохмалю натрію глюконат, силікагель, магнію стеарат, полівінілпіролідон-25, натрію лаурилсульфат;
склад оболонки -оксипропілм етилцелюлоза, полі етиленгліколь 6000.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антигістамінні засоби загальної дії. Похідні піперазину. АТС: R06А Е 07.
Фармакологічні властивості. Аллертек - селективний антигістаміннийзасіб другого покоління, що діє на гістамінові Н1-рецептори. Антагоніст гіста мінових рецепторів. Характерною рисою Аллертеку вважається його незначний вплив на інші рецептори або навіть повна відсутність впливу, зокрема він проявляє дуже незначний холінолітичний ефект, але практично не викликає клінічно значущої дії, пов’язаної з антагонізмом по відношенню досеротонінергічних, альфа-адренергічних, дофамінергічних та гістамінергічних Н2-рецепторів. Аллертек є похідним піперазину; в хімічному відношенні - це карбоксильованепохідне гідроксизину, який є його головним метаболітом.
З огляду на значні полярні властивості Аллертеку і міцного зв’язування з білками сироватки він значно гірше проникає через бар’єр кров/тканини головного мозку ніж гідроксизин. Аллертек значно менше за антигістамінні засоби першого покоління пригнічує центральну нервову систему; вважається, що це значною мірою є наслідком невеликої ліпофільності препарату.
Доведено, що Аллертек проявляє дію, модулюючи чутливість клітин, які беруть участь у розвитку алергічного запального стану, зокрема, він гальмує міграцію еозинофілів іn vivo, вірогідно, шляхом пригнічення вивільнення медіаторів запалення з тучних клітин. Припускають також, що препарат чинить гальмівну дію на інші клітини, що беруть участь в запальному процесі. Аллертек головним чином застосовується для ліквідації алергічних симптомів, пов’язаних з вивільненням гістаміну.
Фармакокінетика. Аллертекшвидко всмоктується з травного каналу. Максимальна концентрація виявляється в сироватці крові приблизно через 30 хвилин – 1 годину після перорального застосування. Приймання натще призводить до всмоктування приблизно 70 % прийнятої дози.
Максимальна дія препарату розвивається приблизно через 4–8 год. після його застосування і продовжується до 24 годин. Аллертек зв’язується з білками сироватки приблизно на 93 %. Період напіврозпаду в фазі розподілу становить приблизно З години. Об’єм розподілуАллертеку складає приблизно 0,56 – 0,8 л/кг, що є показником значно нижчим, ніжу випадках застосування інших антигістамінних засобів. Об’єм розподілу у дітей визначають на рівні 0,7 л/кг.
Аллертек частковометаболізується в організмі до одного з ідентифікованих метаболітів, яким єдеалкіловане похідне цетиризину. Приблизно 60% введеної дози Аллертекувиводиться з сечею протягом 24 годин. Протягом наступних 4 днів виводиться зсечею додатково 10% вказаної дози. Відзначалось, що у дітей протягом 24 годинелімінувалось тільки 40% введеної дози препарату. Приблизно 10 % дози виділяється з калом протягом 5 днів з моменту застосування препарату. Метаболітцетиризину виводиться з калом, мабуть, потрапляючи в травний канал з жовчю. Невідомо, чи він фармакологічно активний. Період напіврозпаду Аллертекустановить приблизно 7,4 год.
При нирковій недостатності швидкість елімінації уповільнена; у хворих з ослабленою функцією цього органувід слабкого до помірного ступеня період напіврозпаду подовжується до 19 – 21год.
Нирковий кліренс Аллертеку улюдей з нормальною функцією нирок становить приблизно 70 мл/хв., при ослабленій функції нирок – 7 мл/хв., а при середньому ступені пригнічення функції – 1,5мл/хв. Доступні дані вказують на те, що гемодіаліз не є ефективним методом елімінації Аллертеку.
Показання для застосування.
хронічний алергічний риніт;
сезонний алергічний риніт (сінний нежить);
алергічний кон’юнктивіт,
хронічна ідіопатична уртикарія.
Спосіб застосування та дози. Перорально. Дорослим: зазвичай застосовують 10 мг на добу одноразово. Дітям старшим 6 років з масою тіла до 30кг – 5 мг на добу (1/2 таблетки) одноразово, а дітям старшим 6 років з масоютіла більше 31 кг – 10 мг на добу одноразово.
У пацієнтів з ослабленою функцією нирок і печінковою недостатністю у випадку необхідності рекомендується зменшити дозу.
Побічна дія. Під час застосування Аллертеку дуже рідко можуть спостерігатись наступні симптоми: сонливість, втомлюваність, сухість оболонки ротової порожнини, запалення горла, головний біль і запаморочення, біль у животі, кашель, пронос, кровотеча з носа, бронхоспазм, нудота іблювання.
Інколи, як симптоми надчутливості, можуть бути шкірні реакції і ангіоневротичні набряки, рідко –порушення функціональних печінкових проб (ці зміни самовільно зникають після підміни препарату).
У дітей можуть виникати парадоксальні реакції у вигляді надмірного збудження.
Перш ніж застосовувати препарат, необхідно перевірити термін його придатності, вказаний на етикетці.
Протипоказання. Надчутливість до компонентів препарату чигідроксизину.
Передозування. Симптомом передозування препарату може бути сонливість або симптоми, вказані в розділі “Побічна дія". У разі значного передозування необхідно звернутися до лікаря.
Особливі умови. Слід з обережністю застосовувати у разі одночасного прийому деяких засобів, що пригнічують центральну нервову систему. У пацієнтів з ослабленою функцією нирок і печінковою недостатністю у разі необхідності рекомендується зменшити дозу. Застосування Аллертеку одночасно ззасобами, що виявляють ото токсичну дію, наприклад гентаміцином, може маскувати такі симптоми ото токсичності, як шум у вухах і запаморочення.
Препарат слід відмінити на декілька днів перед запланованим виконанням шкірних проб.
Препарат можна призначати підчас вагітності лише у разі абсолютної необхідності.
Не слід застосовувати його ужінок в період лактації.
Слід з обережністю застосовувати під час керування транспортними засобами і роботи з механізмами, з огляду на можливу появу у чутливих людей сонливості або втоми.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.Дослідження не показали взаємодії Аллертеку у разі одночасного застосування його з псевдо ефедрином, циметидином, кетоконазолом, еритроміцином, азитроміцином або діазепамом. Аллертек, що приймається з великою кількістю алкоголю (концентрація в крові більше 0,8 проміле), може викликати гальмівну дію на центральну нервову систему.
Відзначали незначне уповільнення виведення Аллертеку з організму у разі одночасного застосування препарату з теофіліном в дозі 400 мг на добу. Источник
Умови та термін зберігання. Зберігати при кімнатній температурі (15 -25°С), захищати від світла і вологи. Термін придатності - 4 роки. Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності.