Нормативна база

Лікарські засоби

Інші розділи

Зворотній зв'язок

Про розгляд випадків материнської смерті в системі МОЗ України

№ 182; прийнятий: 29-03-2006; чинний
Видавник: Міністерство охорони здоров'я України
Тип документа: Інструкція, Методика, Наказ, Положення, Порядок, Рекомендації, Форма


МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

Н А К А З

29.03.2006  № 182

Про розгляд випадків материнської смерті в системі МОЗ України

Україна, підписавши у складі 189 країн світу підсумковий документ Спеціальної сесії Організації Об'єднаних Націй "Світ сприятливий для дітей" (2002 р.), у відповідності Декларації Тисячоліття ООН, прийнятій на Самміті Тисячоліття ООН (6-8 вересня 2000 р.), взяла на себе зобов'язання зменшити рівень материнської смертності на три четверті, смертності дітей віком до п'яти років на дві третини у порівнянні з рівнем 1990 року.

З метою удосконалення порядку розгляду випадків материнської смерті, проведення експертної оцінки медичної документації щодо рівня організації та якості надання медичної допомоги вагітним, роділлям, породіллям з метою їх попередження в закладах охорони здоров'я МОЗ України  НАКАЗУЮ:

1. Затвердити:

1.1. Методичні рекомендації щодо розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді в закладах та органах охорони здоров'я (додається);

1.2. Склад експертної групи МОЗ України з розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (додається);

1.3. Примірне положення про постійно діючу комісію органів охорони здоров'я з розгляду випадків материнської смерті (додається);

1.4. Форму висновку експертної групи МОЗ України щодо випадку смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (додається);

1.5. Форму первинної облікової документації № 057-1/о "Реєстраційний талон випадку материнської смерті" та інструкції щодо її заповнення (додаються).

2. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам Головних управлінь охорони здоров'я Дніпропетровської та Львівської, Головного управління охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управління охорони здоров'я та курортів Вінницької, управління охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управлінь охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головного управління охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управління охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій, ректорам вищих медичних навчальних закладів та закладів післядипломної освіти, директору Інституту педіатрії, акушерства і гінекології АМН України:

2.1. Забезпечити розгляд випадків материнської смерті, надання інформації та медичної документації до МОЗ України.

2.2. Сформувати постійнодіючу комісію з розгляду у рекомендованому порядку випадків материнської смерті.

2.3. Забезпечити щорічний аналіз стану материнської смертності з обговоренням на колегіях, апаратних нарадах.

3. Начальнику відділу охорони здоров'я матерів та дітей Департаменту організації та розвитку медичної допомоги населенню (далі - Відділ) Жилці Н.Я. забезпечити:

3.1. Організацію засідань експертної групи МОЗ України з розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;

3.2. Проведення експертної оцінки первинної медичної документації випадків материнської смерті та розгляд її результатів на апаратних нарадах у Відділі;

3.3. Проведення щорічного аналізу випадків материнської смерті з подальшим інформуванням керівників органів охорони здоров'я.

3.4. Розробку та впровадження комп'ютерної системи моніторингу жінок з патологією, при якій виношування вагітності може загрожувати їх життю.

4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Гайдаєва Ю.О.

Перший Заступник Міністра В.Л.Весельський

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

охорони здоров'я України

29.03.2006  № 182

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо порядку розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді

1. Загальні положення

Рекомендований порядок розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (далі - Порядок) розроблено з метою встановлення єдиного підходу до термінів та форми повідомлень про зазначені випадки, надання уніфікованої медичної документації та визначення випадків материнської смерті.

1. Моніторинг випадків материнської смерті здійснюється Міністерством охорони здоров'я України на підставі повідомлень органів охорони здоров'я у відповідності алгоритму розгляду випадків смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (додаток 1).

2. Експертна оцінка первинної медичної документації випадку смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді передбачає:

- визначення якості надання медичної допомоги відповідно до вимог клінічних протоколів та нормативів надання медичної допомоги, затверджених відповідними наказами МОЗ України;

- встановлення причини смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;

- аналіз відповідності виниклої патології у жінки рівню закладу охорони здоров'я;

- висновок щодо попереджуваності випадку;

- виявлення можливих недоліків у наданні медичної допомоги в організації діяльності акушерско-гінекологічної служби та інших споріднених служб, що спричинили смерть жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді;

- рекомендації щодо прийняття відповідних організаційних рішень з метою попередження подібних випадків у майбутньому.

2. Поняття та визначення

Материнська смерть - зумовлена вагітністю (незалежно від її тривалості та локалізації) смерть жінки, що настала в період вагітності або протягом 42 днів після її закінчення від будь-якої причини, пов'язаної з вагітністю, обтяженої нею або її веденням, але не від нещасного випадку чи з випадкових причин (ВООЗ, 1992).

Випадки материнської смертності поділяються на дві групи.

Перша група. Смерть, безпосередньо пов'язана з акушерськими причинами - смерть внаслідок акушерських ускладнень вагітності, пологів або післяпологового періоду, а також внаслідок втручань, недогляду, неправильного лікування або низки подій, пов'язаних з будь-якою із зазначених вище причин.

Друга група. Смерть, опосередковано пов'язана з акушерськими причинами - смерть внаслідок хвороби, що існувала раніше або виникла під час вагітності без зв'язку з безпосередньою акушерською причиною, проте обтяженої фізіологічним впливом вагітності.

Нещасний випадок - раптове ушкодження здоров'я, пов'язане чи не пов'язане з виробничою діяльністю, спричинене падінням, пораненням (у т.ч. тілесні ушкодження, заподіяні іншими особами), отруєнням, ураженням електричним струмом, опіками, обмороженням, утопленням, удушенням, ураженням блискавкою, травмами внаслідок стихійного лиха, контакту з тваринами тощо.

Ці випадки кодуються рубриками класу XIX МКХ десятого перегляду "Травми, отруєння та деякі інші наслідки дії зовнішніх причин".

Випадковою причиною смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді вважається захворювання (патологічний стан), існування чи виникнення якого неможливо було очікувати або передбачити, а перебіг і наслідок якого не залежали від фізіологічного впливу вагітності.

3. Основні положення

1. Про усі випадки стану вагітних, роділь та породіть, загрожуючих життю, медичні працівники, які надають медичну допомогу, повинні невідкладно інформувати керівництво відповідного закладу охорони здоров'я та головного спеціаліста з акушерства та гінекології відповідного рівня (районного, міського, обласного).

Головний спеціаліст з акушерства та гінекології органів охорони здоров'я відразу повідомляє про виниклу ситуацію по-телефону головного позаштатного спеціаліста з акушерства та гінекології МОЗ України з метою координації дій медичних спеціалістів.

2. Про усі випадки смерті жінок під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді (включаючи смерть від нещасного випадку чи іншої випадкової причини), головним спеціалістом органів охорони здоров'я надається інформація (телефонограма) до Відділу охорони здоров'я матерів та дітей Департаменту організації та розвитку медичної допомоги населенню МОЗ України.

Інформація про випадок, що стався у закладі охорони здоров'я, надається упродовж першої доби з моменту смерті, про випадок, що мав місце поза закладом охорони здоров'я - протягом перших трьох діб.

У разі настання смерті жінки під час вихідних або святкових днів інформація надається протягом першого робочого дня після вказаних днів.

3. Ксерокопії первинної медичної документації, що була на момент смерті жінки (історія пологів - ф. № 096/о, медична карта стаціонарного хворого - ф. 003/о, медична карта переривання вагітності - ф. № 003-1о, обмінна карта вагітної - ф. № 113/о, інше), завірені керівником відповідного закладу охорони здоров'я, органами охорони здоров'я надсилаються до Міністерства охорони здоров'я України кур'єрською поштою упродовж перших трьох діб з моменту смерті (без врахування вихідних та святкових днів, якщо смерть припала на такі дні).

4. Додатково упродовж 14 днів органами охорони здоров'я надсилаються завірені копії первинної медичної документації щодо амбулаторного спостереження з приводу вагітності та результатів патолого-анатомічного дослідження (індивідуальна карта вагітної і породіллі - ф. № 111/о, протокол/карта патолого-анатомічного дослідження - ф. 013/о або акт судово-медичного дослідження - ф. № 1710).

5. Питання віднесення випадку смерті вагітної, роділлі чи породіллі до рубрики материнської смерті вирішується експертною групою МОЗ України з розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді.

6. Рішення у вигляді висновку експертної групи МОЗ України щодо віднесення/не віднесення випадку до категорії материнської смерті протягом одного місяця після отримання ксерокопій первинної медичної документації (далі - Висновок) надсилається органам охорони здоров'я. Засідання Комісії проводяться щомісячно.

На основі Висновку експертної групи МОЗ України щодо віднесення випадку до категорії материнської смерті заповнюється спеціалістом Відділу охорони здоров'я матерів і дітей Реєстраційний талон випадку материнської смерті.

7. Після отримання Висновку експертної групи МОЗ України щодо віднесення випадку до категорії материнської смерті постійнодіюча комісія органу охорони здоров'я з розгляду випадків материнської та перинатальної смерті здійснює розбір цього випадку.

Розбір проводиться за участю керівників акушерсько-гінекологічної служби області (міста), району, провідних спеціалістів акушерів-гінекологів, усіх зацікавлених суміжних спеціалістів, співробітників профільних кафедр, лікарів, причетних до випадку. Розбір проводиться упродовж одного місяця з моменту отримання Висновку експертної групи МОЗ України.

8. Матеріали розбору подаються до Відділу охорони здоров'я матерів та дітей МОЗ України протягом 15 діб з дня проведення засідання постійно діючої комісії з висновками та копією документів про прийняте рішення органу охорони здоров'я.

9. У разі настання смерті жінки поза закладом охорони здоров'я головний спеціаліст з акушерства та гінекології органу охорони здоров'я упродовж 7 діб з моменту смерті складає і надсилає до МОЗ України доповідну щодо обставин випадку та ксерокопії наявної первинної медичної документації. Результати патолого-анатомічного/судово-медичного дослідження у цих випадках надсилаються органами охорони здоров'я після його завершення.

10. Розтин у випадку смерті вагітної, роділлі або породіллі здійснюється висококваліфікованими спеціалістами патологоанатомами або судово-медичними експертами згідно з вимогами діючих нормативно-правових актів.

11. Розтин проводиться на базі централізованих патолого-анатомічних відділень (бюро), обласних патолого-анатомічних відділень у присутності лікарів, причетних до випадку, та головного спеціаліста з акушерства і гінекології відповідного рівня.

12. Патолого-анатомічному дослідженню у випадках материнської смерті обов'язково повинен передувати детальний аналіз клінічних даних, що здійснюється спільно з лікарями, причетними до випадку.

13. Патолого-анатомічний розтин має здійснюватись у максимально ранній термін після настання смерті (до 24 годин), оскільки при більш пізньому терміні часу втрачається можливість проведення необхідних для встановлення істинної причини смерті посмертних біохімічних, бактеріологічних, інших додаткових досліджень.

14. Аутопсія у випадках материнської смерті має бути максимально повною. При цьому використовуються методики, що виключають артефіціальний вплив під час розтину, дозволяють забезпечити широкий доступ до досліджуваних органів, виявлення джерел кровотечі, проведення проб на наявність повітря в плевральних порожнинах при катетеризації підключичних вен, тестів на повітряну емболію порожнин серця, забір крові і шматочків внутрішніх органів для бактеріологічного дослідження, крові на антитіла до ВІЛ, у разі масивної інфузійної терапії - забір крові для визначення осмолярності, аніонного і катіонного складу.

15. Результати секційного дослідження трупа обов'язково мають підкріплюватися максимально повним гістологічним дослідженням.

16. Патолого-анатомічне дослідження трупа завершується обговоренням результатів секції спільно з клініцистами для ретроспективного аналізу клінічної симптоматики, оцінки адекватності лікування.

17. Макроскопічний архів секційних випадків материнської смерті зберігається до визначення остаточного діагнозу експертною комісією МОЗ України. Гістологічні препарати і блоки зберігаються протягом 5 років для можливого вилучення правоохоронними органами.

18. Випадок материнської смерті реєструється після отримання Висновку експертної комісії МОЗ України відповідно до вимог нормативно-правових актів.

У виняткових випадках реєстрація випадку материнської смерті здійснюється за місцем смерті у регіоні, де надавалась медична допомога. У разі виникнення випадку материнської смерті у лікувальному закладі іншого регіону (не за місцем проживання і спостереження за перебігом вагітності) експертна комісія МОЗ України з розгляду випадків смерті жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді після детального аналізу якості надання медичної допомоги та відповідності її клінічним протоколам і нормативам надання акушерсько-гінекологічної допомоги визначає причину смерті. За умови визначення експертною групою МОЗ про наявність недоліків надання медичної допомоги, які спричинили смерть жінки під час вагітності, пологів та у післяпологовому періоді у лікувальному закладі, де стався випадок, він рахується за цим регіоном. У разі визначення експертною комісією МОЗ України непопереджуваність випадку на рівні лікувального закладу, де сталася смерть - за регіоном де спостерігалася померла.

19. Головний спеціаліст з акушерства та гінекології органу охорони здоров'я здійснює оперативний контроль правильності кодування та моніторингу випадків смерті вагітної, роділлі, породіллі на підставі висновку експертної групи МОЗ України та вносить відповідні корективи.

21. Головний спеціаліст з акушерства і гінекології органу охорони здоров'я проводить щорічний детальний аналіз випадків материнської смерті для надання його підвідомчим службам.

22. Методика розрахунку показника материнської смертності наведена у додатку 2.

23. Порядок формування паталого-анотомічного діагнозу та правила оформлення лікарського свідоцтва про смерть у випадках материнської смерті наведені у додатку 3.

Директор Департаменту
організації та розвитку
медичної допомоги населенню


Р.О.Моісеєнко

Додаток 1

до Методичних рекомендацій

розгляду випадків

материнської смерті

АЛГОРИТМ

розгляду випадків смерті жінки під час вагітності пологів та у післяпологовому періоді

      ----------------------------------------------------

      |    Випадок смерті вагітної, роділлі, породіллі   |

      ----------------------------------------------------

                               |

                               v

    -------------------------------------------------------

    | Негайне повідомлення керівника регіонального органу |

    |   охорони здоров'я та головного акушера-гінеколога  |

    -------------------------------------------------------

                               |

                               v

                         Випадок стався

                         |            |

                 ---------            ---------

                 v                            v

         у закладі ОЗ                   поза закладом ОЗ

--------------------------------  --------------------------------

|   Інформація до МОЗ України  |  |   Інформація до МОЗ України  |

|        (телефонограма)       |  |        (телефонограма)       |

|        упродовж 1 доби       |  |        упродовж 3 діб        |

--------------------------------  --------------------------------

               |                                 |

               v                                 v

--------------------------------  --------------------------------

|   Ксерокопії стаціонарної    |  | Доповідна записка головного  |

|    медичної документації     |  | акушера-гінеколога та копії  |

|  до МОЗ України (кур'єрська  |  |наявної медичної документації |

|    пошта) упродовж 3 дію     |  |        до МОЗ України        |

|                              |  |  (пошта, кур'єрська пошта)   |

|                              |  |        упродовж 7 діб        |

--------------------------------  --------------------------------

               |                                 |

               v                                 v

--------------------------------  --------------------------------

|Протокол патолого-анатомічного|  |  Протокол судово-медичного   |

|      дослідження, копії      |  |  дослідження до МОЗ України  |

|    амбулаторної медичної     |  |Відразу після його завершення |

| документації до МОЗ України  |  |                              |

|       упродовж 14 доби       |  |                              |

--------------------------------  --------------------------------

               |                                 |

               v                                 v

    -------------------------------------------------------

    |   Експертна група МОЗ України з розгляду випадків   |

    |         смерті жінок пов'язаних з вагітністю        |

    -------------------------------------------------------

                               |

                               v

    -------------------------------------------------------

    |            Аналіз медичної документації             |

    -------------------------------------------------------

                               |

                               v

                         смерть визнана

                         |            |

                 ---------            ---------

                 v                            v

         не материнською                материнською

                                              |

                                              v

          -------------------------------------------------------

          | Висновок експертної групи щодо випадку смерті жінки |

          |  пов'язаної з вагітністю до регіонального органу ОЗ |

          -------------------------------------------------------

                                     |

                                     v

          -------------------------------------------------------

          |              Розбір випадку у регіоні               |

          -------------------------------------------------------

                                     |

                                     v

          -------------------------------------------------------

          |           Прийняття організаційних рішень           |

          |               регіональним органом ОЗ               |

          -------------------------------------------------------

                                     |

                                     v

          -------------------------------------------------------

          |            Копії рішень до МОЗ України              |

          -------------------------------------------------------


Додаток 2

до Методичних рекомендацій

розгляду випадків

материнської смерті

МЕТОДИКА

розрахунку показника материнської смертності

Показник материнської смертності належить до числа основних показників, які відображають рівень організації роботи закладів охорони здоров'я акушерсько-гінекологічного профілю. Цей показник встановлюється з урахуванням усіх випадків смерті жінок, пов'язаних з вагітністю, пологами, післяпологовим періодом, які згідно з висновком експертної групи МОЗ України з розгляду випадків материнської смерті віднесені до категорії материнської смертності.

Для встановлення істинної величини показника материнської смертності необхідною умовою є правильна реєстрація і кодування таких випадків.

До випадків материнської смертності не включаються випадки смерті жінок, що стались під час вагітності, пологів та післяпологового періоду від нещасного випадку або випадково виниклої причини.

Випадки смерті жінок під час вагітності, пологів та протягом 42 днів після пологів від ВІЛ та пологового правця включаються до показника материнської смертності, хоча їм присвоюються коди з класу А (відповідно B20-B24 та A34).

Показник материнської смертності розраховується на підставі даних Державного комітету статистики України щодо кількості народжених живими (для країни в цілому, Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва і Севастополя).

Для розрахунку показника материнської смертності використовуються дані таких таблиць Державного комітету статистики України:

- С-8 "Розподіл померлих за статтю, віковими групами та причинами смерті" (відповідно до рубрик O00-O99 класу XI "Вагітність, пологи та післяпологовий період" МКХ-10);

- А-1 "Загальні підсумки природного руху населення за рік" графа 6 "Число народжених (без мертвонароджених)" - обох статей.

Розрахунок показника материнської смертності здійснюється за формулою:

                 кількість випадків

Показник        материнської смертності

материнської = ---------------------------  x 100 000

смертності     кількість народжених живими

Наприклад, у Н-скій області число народжених живими складає 55000, число випадків материнської смерті складає 4. Підставляючи ці значення у формулу, одержимо:

Показник         4 x 100 000

материнської = --------------- = 7,3 на 100 тис. нар. жив.

смертності         55 000

Дані таблиці ф. АС-4 Держкомстату України дозволяють розрахувати показники материнської смертності на даній адміністративній території, а також встановити її структуру і частоту смертності від кожної причини.

Так, наприклад, число жінок, що померли від усіх причин, складає 84. З них померли від:

    кровотечі                       - 12

    гестозів                        - 9

    сепсису                         - 9

    екстрагенітальної патології     - 19

                 (1)

    "інших причин"                  - 26

    позаматкової вагітності         - 3

    абортів                         - 6

Розрахунок структури причин материнської смертності здійснюється таким чином:

 Частка (питома вага)

 вагітних, роділь          Кількість випадків материнської

 і породіль, які померли      смерті від даної причини     x 100

 від даної причини       = -------------------------------

 в загальному числі          Загальна кількість випадків

 померлих                        материнської смерті

Наприклад: всього померло 84 жінки (100%), від кровотечі - 12 жінок.

 Частка жінок, які померли     12 x 100

 від кровотечі в загальному  = -------- = 14,3%

 числі померлих (%)               84

Аналогічно розраховується частка померлих від кожної іншої причини.

Отже, структура причин материнської смертності у даному прикладі виглядає наступним чином:

    кровотечі                         14,3%

    гестози                           10,7%

    сепсис                            10,7%

    екстрагенітальна патологія        22,6%

                 (1)

    "інші причини"                    30,9%

    позаматкова вагітність            3,6%

    аборти                            7,2%

    разом                             100%

---------------

(1) До групи "інші причини" включено випадки смерті жінок від розриву матки, емболії навколоплідними водами, тромбоемболічних, гемотрансфузіологічних, анестезіологічних, анафілактичних ускладнень.

Показники структури причин материнської смертності дозволяють встановити рейтингове місце кожної причини в загальній їх сукупності для проведення аналізу та визначення пріоритетності заходів їх попередження.

Поряд з визначенням структури доцільно розраховувати інтенсивний показник материнської смертності від окремих причин.

Розрахунок частоти настання смерті від окремих причин здійснюється у такий спосіб:

                                 К-сть випадків

                              материнської смерті,

Показник материнської       пов'язаних з кровотечею

смертності від кровотечі = ------------------------  x 100 000

                            К-сть народжених живими

З вищенаведеного прикладу число жінок, які померли від кровотечі 12, загальне число живонароджених умовно - 406823. Розрахунок показника материнської смертності від кровотечі:

 Показник материнської      12 x 100 000

 смертності від кровотечі = ------------ = 2,95

                               406823

Відповідно розраховується показник смертності від будь-якої іншої причини.

Нижче, як приклад, наведено показники материнської смертності від окремих причин:

    кровотечі                        2,95

    гестози                          2,2

    сепсис                           2,2

    екстрагенітальна патологія       4,6

    "інші причини"                   6,4

    позаматкова вагітність           0,75

    аборти                           1,5

    Разом                            20,6

Зазначені інтенсивні показники дозволяють визначати рівень (частоту, поширеність) тієї або іншої причини смерті. Вони дають можливість порівнювати рівні материнської смертності від окремих причин на різних адміністративних територіях, оцінювати їх динаміку з метою прийняття оперативних рішень щодо удосконалення заходів з попередження виникнення випадків материнської смерті.

Начальник відділу охорони
здоров'я матерів та дітей

Н.Я.Жилка

Додаток 3

до Методичних рекомендацій

організації розгляду

випадків материнської смерті

ПОРЯДОК

формування патолого-анатомічного діагнозу та правила оформлення лікарського свідоцтва про смерть у випадках материнської смертності

Принципи формування патолого-анатомічного діагнозу та правила оформлення лікарського свідоцтва про смерть визначаються положеннями Міжнародної класифікації хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям, Десятого перегляду (МКХ-10). Найважливішими з них є: логічність формування, дотримання нозологічного принципу; максимальна обґрунтованість діагнозу клінічним обстеженням, лабораторним, секційним і патогістологічним дослідженням; дотримання принципів етіологічного і патогенетичного трактування, а також послідовності у часі розвитку патологічних процесів і подій, що призвели до летального наслідку.

У випадках материнської смерті винятково важливе значення має дотримання правил побудови патолого-анатомічного діагнозу і заповнення лікарського свідоцтва про смерть.

При побудові патолого-анатомічного діагнозу у випадках материнської смерті першої групи у рубриці "основне захворювання" вказується патологія вагітності, пологів або післяпологового періоду з визначенням терміну вагітності або доби післяпологового періоду. Там же зазначають проведені оперативні втручання, реанімаційні та лікувальні заходи, якщо вони спричинили ускладнення.

У випадках, що належать до другої групи причин у рубриці "основне захворювання" вказуються хвороби, що існували у жінки раніше або виникли під час вагітності і не пов'язані безпосередньо з акушерською патологією. При цьому вказується також термін вагітності, при якому настала смерть або доба післяпологового періоду.

У рубриці "ускладнення" зазначаються ускладнення основного захворювання, післяопераційні ускладнення, ускладнення реанімаційних заходів і терапії, проведених з приводу основного захворювання.

У рубриці "супутні захворювання" вказуються патологічні стани, які патогенетично не пов'язані з основним захворюванням і не відіграли істотної ролі в танатогенезі.

Лікарське свідоцтво про смерть (ф. № 106/о-95) у випадку материнської смерті заповнюється у відповідності вимог галузевих нормативних документів.

При заповненні лікарського свідоцтва про смерть відповідно до рекомендацій ВООЗ з комплексу наявних захворювань або станів необхідно виділити ті, що безпосередньо призвели до смерті та ті, які мали негативний вплив на перебіг основного захворювання чи сприяли смерті.

Причина смерті записується у двох частинах 11 пункту свідоцтва. У першій частині, що розділяється на рядки "а", "б", "в", вказуються етіологічно і патогенетично пов'язані захворювання. У рядку "а" - безпосередня причина смерті, тобто захворювання чи його ускладнення, які призвели до смерті. У рядках "б" та "в" - основне (первинне) захворювання, тобто захворювання, що викликало або обумовило безпосередню причину смерті. Запис причини смерті може закінчитися рядком "а", якщо основне захворювання безпосередньо викликало смерть, або рядком "б", якщо безпосередня причина смерті викликана одним захворюванням.

Таким чином, останній запис повинен відповідати початковій (основній) причині смерті. У кожному рядку записується тільки один патологічний стан.

У другій частині свідоцтва записуються інші важливі стани, які сприяли летальному результату, але не були пов'язані з хворобою чи станом, що безпосередньою призвів до смерті.

При заповненні пункту 11 лікарського свідоцтва про смерть на померлу вагітну, роділлю, породіллю рекомендується запис робити у наступному порядку:

- у випадку смерті внаслідок акушерських ускладнень вагітності, пологів або післяпологового періоду, в результаті втручань, неправильного ведення пологів тощо, відомості про причину смерті записуються в першій частині, рядках "а", "б", "в"; запис повинен чітко вказувати на зв'язок з вагітністю, пологами чи післяпологовим періодом;

- у випадку смерті вагітної, роділлі або породіллі внаслідок хвороби, яка існувала раніше або хвороби, що виникла в період вагітності (діабет, серцево-судинне, онкологічне захворювання, туберкульоз тощо), не пов'язаної з безпосередньою акушерською патологією, але обтяженою фізіологічним впливом вагітності, або нещасного випадку, відомості про причину смерті також записуються в першій частині, рядках "а", "б", "в", але при цьому у другій частині здійснюється запис про вагітність і її термін;

- в усіх випадках смерті жінок протягом 42 днів після пологів у другій частині здійснюється запис: " __ доба післяпологового періоду";

- якщо смерть жінки настала внаслідок причини, пов'язаної з пологами, в період після 42-го дня до одного року, робиться запис: "____ тиждень після пологів".

Ускладнення вагітності, пологів і післяпологового періоду віднесені в МКХ-10 до класу XV і охоплюють патологічні стани, які кодуються рубриками O00-O99 (за винятком захворювань і станів, зазначених на початку класу).

Випадки материнської смерті кодуються рубриками O00-O99 класу XV "Вагітність, пологи та післяпологовий період" МКХ-10. Для кодування випадків материнської смерті другої групи причин використовуються рубрики O98, O99.

У випадках смерті жінок під час вагітності, пологів та протягом 42 днів після пологів від ВІЛ та пологового правця присвоюються коди класу I (відповідно B20-B24 та A34), проте дані випадки включаються до показника материнської смертності.

Для кодування причин материнської смерті у разі грубих медичних помилок, зареєстрованих у протоколах патолого-анатомічного розтину (переливання крові іншої групи або перегрітої крові, введення лікарського засобу помилково, тощо) використовується код O75.4.

У класі XV МКХ-10 виділяють окремі групи захворювань, патологічних станів щодо ускладнень вагітності, пологів, післяпологового періоду. Найбільш типові ситуації, що зустрічаються у практиці лікарів патологоанатомів представлено нижче.

Вагітність з абортивним наслідком (рубрики O00-O08)

Найбільш частою патологією в цій групі є позаматкова (ектопічна) вагітність та ускладнення абортів.

Приклад № 1.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: правобічна трубна вагітність терміном 10 тижнів.

Ускладнення: розрив правої маткової труби, внутрішньочеревна кровотеча (1800 мл крові в черевній порожнині). Операція - лапаротомія, резекція правої маткової труби (гістологічне дослідження операційного матеріалу N, дата). Інтра-, постопераційне переливання препаратів крові і кровозамінників. ДВЗ-синдром, кровотеча з операційних ран, що продовжується, множинні крововиливи в шкіру, слизові та серозні оболонки, свіжі фібринові тромби (мікроскопічно) у просвіті дрібних кровоносних судин легень, печінки, нирок, головного мозку, селезінки. Малокрів'я внутрішніх органів.

Висновок про причину смерті: правобічна трубна вагітність терміном 10 тижнів, розрив маткової труби на фоні масивної внутрішньочеревної кровотечі. Операція тубектомії. ДВЗ-синдром, гостра постгеморагічна анемія.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Гостра постгеморагічна анемія.

б) Розрив маткової труби, кровотеча у черевну порожнину, ДВЗ-синдром.

в) Трубна вагітність терміном 10 тижнів.

II. Операція - правобічна тубектомія (дата).

Код O00.1

Приклад № 2.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: штучний медичний аборт з приводу вагітності терміном 12 тижнів.

Ускладнення: стафілококовий гнійний метроендометрит; септикопіємія: множинні септичні абсцеси легень, лівобічний гнійний плеврит, гостра септична гіперплазія селезінки. Дистрофія паренхіматозних органів.

Висновок про причину смерті: медичний аборт з приводу вагітності терміном 12 тижнів, стафілококовий гнійний метроендометрит, септикопіємія.

Лікарське свідоцтво про смерть

I. а) Септикопіємія.

б) Стафілококовий гнійний метроендометрит.

в) Медичний аборт при вагітності терміном 12 тижнів.

II. -

Код O04.0

Набряки, протеїнурія та гіпертензивні розлади при вагітності, пологах та в післяпологовому періоді (рубрики O10-O16)

Рубрики цього розділу відповідають сучасним підходам до класифікації, діагностики, тактики ведення та лікування гіпертензивних розладів у вагітних, прееклампсії, еклампсії, розробленим згідно з принципам науково-доказової медицини.

Приклад № 3.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: еклампсія при вагітності терміном 37 тижнів з антенатальною загибеллю плода: множинні вогнища некрозу печінки, множинні крововиливи у речовину головного мозку, вогнища некрозу міокарда, набряк мозку з вклинюванням його стовбура і мигдалин мозочка у великому потиличному отворі.

Фонове захворювання: гіпертонічна хвороба: гіпертрофія міокарда лівого шлуночка серця, помірно виражений артеріолосклероз нирок.

Ускладнення: гострий гнійний ендометрит, некроз стінки матки в зоні операційних швів, операція кесарів розтин з видаленням мацерованого плода (дата). Розповсюджений гнійний перитоніт, евентерація. Релапаротомія, екстирпація матки, інтраопераційна зупинка серця (дата).

Висновок про причину смерті: кома після повторних екламптичних нападів. Операція кесаревого розтину з вилученням мертвого мацерованого плода. Через три доби - релапаротомія по причині перитоніту та евентерації. Метроендометрит. При гістологічному дослідженні виявлено розповсюджений гострий гнійний ендометрит. Операція екстирпації матки, зупинка серця під час операції.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Розповсюджений гнійний перитоніт.

б) Гострий гнійний ендометрит.

в) Еклампсія при вагітності терміном 37 тижнів з антенатальною загибеллю плода. Операції - кесарів розтин (дата), екстирпація матки (дата).

II. Гіпертонічна хвороба. Післяпологовий період ____ доба.

Код O15.0.

Приклад № 4.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: еклампсія при вагітності 40 тижнів. Множинні крововиливи у речовину головного мозку, різко виражений набряк і набухання головного мозку.

Фонове захворювання: хронічний пієлонефрит, помірно виражений пієлонефротичний нефросклероз.

Ускладнення: передчасний розрив плідних оболонок, операція кесарів розтин (дата).

Висновок про причину смерті: еклампсія при вагітності терміном 40 тижнів на фоні хронічного пієлонефриту. Хронічний пієлонефрит. Передчасний розрив плідних оболонок, операція кесарів розтин (дата).

Лікарське свідоцтво про смерть.

I. а) Набряк мозку.

б) Еклампсія при вагітності терміном 40 тижнів.

в) -

II. Хронічний пієлонефрит. Операція - кесарів розтин (дата). Післяпологовий період ____ доба.

Код O15.0

Інші хвороби матері, пов'язані переважно з вагітністю (O20-O29)

Приклад № 5.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: гострий тромбоз глибоких вен лівого стегна гомілки при вагітності терміном 26 тижнів.

Ускладнення: повторна тромбоемболія гілок легеневої артерії. Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти. Маткова кровотеча. Операція - малий кесарів розтин (дата).

Висновок про причину смерті: передчасне відшарування нормально розташованої плаценти в терміні 26 тижнів вагітності, операція малого кесарева розтину, вилучений мертвий плід. На секції виявлено гострий тромбоз глибоких вен лівого стегна, тромбоемболія у сегментарних і дольових гілках легеневої артерії, свіжий обтуруючий тромбоембол у просвіті легеневого стовбура.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Тромбоемболія легеневого стовбура.

б) Гострий тромбоз глибоких вен лівого стегна при вагітності терміном 26 тижнів.

в) -

II. Операція - малий кесарів розтин (дата).

Код O22.3

Медична допомога матері у зв'язку зі станом плода

та можливі труднощі розродження (рубрики O30-O48).

Приклад № 6.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: повне передлежання плаценти при вагітності 40 тижнів.

Ускладнення: профузна маткова кровотеча. Операція - кесарів розтин, екстирпація матки без придатків (дата). Велика гематома широкої маткової зв'язки зліва і порожнини малого таза. Загальне малокрів'я. Набряк мозку і легень.

Висновок про причину смерті: повне передлежання плаценти у зв'язку з профузною матковою кровотечею в терміні 40 тижнів, операція кесарів розтин, екстирпації матки без придатків. Геморагічний шок.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Геморагічний шок.

б) Профузна маткова кровотеча.

в) Повне передлежання плаценти при вагітності терміном 40 тижнів.

II. Операція: кесарів розтин і екстирпація матки (дата). Післяпологовий період ____ доба.

Код O44.1

Ускладнення пологів і розродження (рубрики O60-O75)

Приклад № 7.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: розрив матки в нижньому матковому сегменті по лівому ребру, лівому склепінню піхви, промежини, м'яких тканин в ділянці клітора при III пологах вдома великим плодом.

Ускладнення: гостра масивна кровотеча в ранньому післяпологовому періоді. Гостра постгеморагічна анемія. Геморагічний шок VI ст. ДВЗ-синдром. Набряк легень. Набряк головного мозку.

Висновок про причину смерті: розрив матки та м'яких тканин статевих шляхів при пологах великим плодом на дому. Геморагічний шок VI ступеню, гостра постгеморагічна анемія.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Геморагічний шок VI ст.

б) Розрив матки під час III пологів на дому великим

плодом.

в) -

II. -

Код O71.1

Приклад № 8.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: масивна аспірація шлункового вмісту, що розвинулась під час вводного наркозу при невипорожненому шлунку.

Ускладнення: розповсюджені ателектази і вогнища гострої емфіземи легень, рідка кров у порожнинах серця і просвітах великих кровоносних судин, множинні діапедезні крововиливи у серозні і слизові оболонки.

Фонове захворювання: Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти при вагітності терміном 36 тижнів, ускладненої прееклампсією. Профузна маткова кровотеча. Внутрішньоутробна загибель плода.

Висновок про причину смерті: передчасне відшарування нормально розташованої плаценти при вагітності терміном 36 тижнів, прееклампсія. Маткова кровотеча. Оперативне втручання. Регургітація та аспірація шлунковим вмістом з гострою зупинкою дихання і кровообігу.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Масивна аспірація дихальних шляхів шлунковим вмістом в початковому періоді наркозу.

б) -

в) -

II. Прееклампсія. Передчасне відшарування нормально розташованої плаценти при вагітності терміном 36 тижнів, маткова кровотеча, внутрішньоутробна смерть плода.

Код O74.0

Ускладнення, переважно пов'язані з післяпологовим періодом (рубрики O85-O92)

Приклад № 9.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: гострий гнійний метрит, що розвинувся після своєчасних пологів вдома.

Ускладнення: бактеріальний шок, гостре повнокрів'я внутрішніх органів, множинні діапедезні крововиливи в серозні і слизові оболонки, шокові легені, нирки, різко виражена дистрофія печінки.

Висновок про причину смерті: Бактеріальний шок на фоні запального процесу у пологах доношеною вагітністю на дому з порушенням дихання і кровообігу.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Бактеріальний шок.

б) Гострий гнійний метрит після своєчасних пологів, що відбулися вдома.

в) -

II. Післяпологовий період, 6 доба,

Код O86.1

Приклад № 10.

Патолого-анатомічний діагноз:

Основне захворювання: легенева емболія навколоплідними водами, що розвинулася у першому періоді своєчасних пологів на фоні раннього злиття навколоплідних вод.

Ускладнення: гостра дилатація серцевих порожнин, гостре загальне венозне повнокрів'я, рідка кров у порожнинах серця та просвітах великих кровоносних судин, внутрішньоутробна асфіксія плода.

Висновок про причину смерті: емболія дрібних судин легень елементами навколоплідних вод (лусочки плоского епітелію і меконію), спричиненою раннім вилиттям навколоплідних вод, зупинка серця і дихання при повторних пологах.

Лікарське свідоцтво про смерть.

I. а) Легенева емболія навколоплідними водами в першому періоді термінових пологів при ранньому вилитті навколоплідних вод.

б) -

в) -

II. -

Код O88.1

Інші акушерськи стани, не класифіковані в інших рубриках (O95-O99)

До цього розділу включено інфекційні, паразитарні, обмінні, ендокринні, психічні, серцево-судинні, інші захворювання матері, якщо вони ускладнюють перебіг вагітності, пологів, післяпологового періоду або їх ускладнення вимагають акушерського втручання (рубрики O98 та O99).

В акушерській практиці зустрічаються випадки, коли поєднання тяжкого хронічного захворювання з патологією вагітності, пологів або післяпологового періоду у сукупності обумовлюють летальний наслідок. Побудова патолого-анатомічного діагнозу у цих випадках проводиться за принципом основного захворювання, в якому екстрагенітальна патологія може трактуватися як поєднане, конкуруюче або фонове захворювання, в залежності від ролі останньої в патогенезі. За будь-якого варіанту акушерська патологія має бути відображена у лікарському свідоцтві про смерть в частині I або II, що вирішується індивідуально на підставі клініко-анатомічного аналізу випадку.

Приклад № 11.

Патолого-анатомічний діагноз;

Основне захворювання:

1. Мітрально-трикуспідальна ревматична вада серця.

2. Операція - кесарів розтин при вагітності терміном 37 тижнів. Введення прямих антикоагулянтів з метою профілактики тромбоемболічних ускладнень

Ускладнення: міогенна ділатація серцевих порожнин. Хронічне венозне повнокрів'я, мускатна печінка, бура індурація легень, цианотична індурація селезінки, нирок. Анасарка. Множинні великі гематоми м'яких тканин, клітковини малого таза. Операція релапаротомії зі спорожненням заочеревинної гематоми (дата).

Висновок про причину смерті: тяжка ревматична вада серця при вагітності 37 тижнів, прогресуюча серцева недостатність. Кесарів розтин з початком родової діяльності. Коагулопатична кровотеча в ранньому післяопераційному періоді, масивні гематоми в області операційних ран, які поширилися на заочеревинну клітковину і грудну клітку. Релапаротомія, спорожнення заочеревиної гематоми. Серцева недостатность. Основну роль у патогенезі відіграла тяжка декомпенсована вада серця. Оскільки у розвитку декомпенсації істотну роль відіграли вагітність, кесарів розтин і затяжна коагулопатична кровотеча, усі ці стани включено до основного діагнозу.

Лікарське свідоцтво про смерть:

I. а) Прогресуюча серцева недостатність.

б) Ревматична мітрально-трикуспідальна вада серця.

в) -

II. Кесарів розтин при вагітності терміном 37 тижнів (дата), постопераційна коагулопатична кровотеча. Релапаротомія, спорожнення заочеревинної гематоми (дата). Післяпологовий період ____ доба.

Код O99.4

Відповідно до вимог МКХ-10, при складанні діагнозу у випадках смерті, пов'язаних з помилками щодо ведення пологів, оперативних, анестезіологічних втручань і маніпуляцій, кодування здійснюється за рубриками, що відповідають ятрогенній патології (Y40-Y84).

Запис у корінці виданого лікарського свідоцтва про смерть, який зберігається за місцем видачі лікарського свідоцтва про смерть протягом 1 року після закінчення календарного, повинен повністю співпадати із записом, зробленим у відповідних пунктах лікарського свідоцтва про смерть.

Начальник відділу охорони
здоров'я матерів та дітей

Н.Я.Жилка

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

охорони здоров'я України

29.03.2006  № 182

СКЛАД

експертної групи МОЗ України з розгляду випадків смерті жінок, пов'язаних з вагітністю

Жилка Н.Я. - начальник відділу охорони здоров'я матерів та дітей Департаменту організації та розвитку медичної допомоги населенню МОЗ України, голова експертної групи
Камінський В.В. - головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з акушерства і гінекології, завідувач кафедрою акушерства, гінекології та репродуктології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, співголова
Венцківський Б.М. - завідувач кафедри акушерства і гінекології № 1 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
Вдовиченко Ю.П. - перший проректор, завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика
Глумчер Ф.С. - головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з анестезіології та реаніматології, завідувач кафедрою анестезіології та інтенсивної терапії Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
Гнатко О.П. - завідувачка кафедри акушерства і гінекології № 2 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
Голубчиков М.В. - Начальник Центру медичної статистики МОЗ України
Грищенко О.В. - завідувачка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Харківської медичної академії післядипломної освіти
Дашкевич В.Є. - завідувачка акушерським відділенням екстрагенітальної патології вагітних Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України (за згодою)
Задорожня Т.Д. - головний спеціаліст з дитячої патанатомії МОЗ України, завідуюча лабораторією морфології Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України (за згодою)
Зелінський О.О. - завідувач кафедри акушерства та гінекології № 2 Одеського медичного університету
Леуш С.С. - завідувач кафедри акушерства і гінекології Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика
Маркін Л.Б. - завідувач кафедри акушерства та гінекології Львівського державного медичного університету
Медведь В.І. - завідувач відділення внутрішньої патології вагітних Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України (за згодою)
Пирогова В.І. - завідувачка кафедри акушерства, гінекології та перинатології Львівського національного медичного університету
Руденко Н.Г. - Спеціаліст Центру медичної статистики МОЗ України
Ткаченко Р.А. - доцент кафедри анестезіології та реаніматології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця
Мішалов В.Д. - завідувач кафедри судової медицини Київської медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика
Чайка В.К. - завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології Донецького державного медичного університету
Червяк П.І. - головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з патологічної анатомії, начальник відділення патоморфології ВМЦ СБ України
Юзько В.М. - завідувач кафедри акушерства та гінекології з курсом дитячої гінекології Буковинської державної медичної академії
Директор департаменту
організації та розвитку
медичної допомоги населенню


Р.О.Моісеєнко

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

охорони здоров'я України

29.03.2006  № 182

ПРИМІРНЕ ПОЛОЖЕННЯ

про постійно діючу комісію органу охорони здоров'я з розгляду випадків материнської смерті

Постійно діюча комісія органу охорони здоров'я з розгляду випадків материнської та перинатальної смерті (далі - Комісія), створюється при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, Головних управліннях охорони здоров'я Дніпропетровської та Львівської, Головному управлінні охорони здоров'я та медицини катастроф Черкаської, управлінні охорони здоров'я та курортів Вінницької, управлінні охорони здоров'я та медицини катастроф Одеської, управліннях охорони здоров'я обласних державних адміністрацій, Головному управлінні охорони здоров'я та медичного забезпечення Київської та управлінні охорони здоров'я Севастопольської міських державних адміністрацій

2. Склад Комісії та графік засідань затверджується наказом керівника органу охорони здоров'я.

3. До складу Комісії входять: заступник начальника органу охорони здоров'я (голова), головний акушер-гінеколог/головний позаштатний спеціаліст з акушерства і гінекології головні спеціалісти з неонатології, педіатрії, патологічної анатомії, анестезіології та реаніматології, провідні спеціалісти з акушерства і гінекології, неонатології, педіатрії регіону, фахівці профільних кафедр.

4. У своїй роботі Комісія керується цим положенням, законодавчими та нормативними актами МОЗ України.

5. Метою роботи Комісії є глибокий всебічний аналіз випадків материнської смерті, моніторинг кількості випадків материнських втрат в регіоні, а також розробка комплексу організаційних заходів щодо їх зменшення.

6. Основні завдання Комісії:

6.1. Постійний контроль обліку та реєстрації випадків материнської та перинатальної смерті.

6.2. Аналіз первинної медичної документації випадків перинатальної смерті.

6.3. Організація розборів випадків материнської (після отримання та з урахуванням Висновку експертної комісії МОЗ України) та перинатальної смерті у родопомічних закладах регіону із залученням спеціалістів, причетних до випадків.

6.4. Організація громадського обговорення випадків материнської смерті на засіданні регіонального відділення Асоціації акушерів-гінекологів із залученням профільних спеціалістів.

6.5. Ініціювання відповідних організаційних рішень за результатами розборів випадків материнської та перинатальної смерті.

6.6. Інформування широкого загалу лікарів регіону щодо випадків материнської та перинатальної смерті, результатів розбору, прийнятих рішень та вжитих заходів.

7. У своїй роботі Комісія підпорядковується керівнику органу охорони здоров'я і звітує на Колегії 1 раз на рік.

Директор Департаменту
організації та розвитку
медичної допомоги населенню
Начальник Центру медичної
статистики МОЗ України


Р.О.Моісеєнко

М.В.Голубчиков

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ Міністерства

охорони здоров'я України

29.03.2006  № 182

ВИСНОВОК

експертної групи МОЗ України щодо випадку смерті жінки під час вагітності, пологів та післяпологового періоду

1. П.І.Б. _________________________________ 2. Вік ______ років.

3. Місце проживання _____________________________________________

                          (область, район, населений пункт)

4. Заклад охорони здоров'я, де надавалась акушерська допомога

_________________________________________________________________

   (назва, рівень надання акушерсько-гінекологічної допомоги)

5. Заклад охорони здоров'я, де настала смерть ___________________

_________________________________________________________________

   (назва, рівень надання акушерсько-гінекологічної допомоги)

6. Померла: а) вагітною у терміні ______ тижнів

            б) під час переривання вагітності

               у терміні ______ тижнів

            в) після переривання вагітності

               у терміні _____ тижнів на ______ добу

            г) під час пологів у терміні ______ тижнів

            д) після пологів у терміні ______ тижнів на ____ добу

7. Заключний клінічний діагноз __________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

8. Патолого-анатомічний діагноз _________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

9. Відповідність  клінічного  та патолого-анатомічного діагнозів:

так, ні (підкреслити)

9.1. Невідповідність    клінічного    та    патолого-анатомічного

діагнозів обумовлена: ____________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

10. Даний  випадок належить до категорії материнської смертності:

так, ні (підкреслити)

11. Аналіз якості надання медичної допомоги,  під час вагітності,

пологів, післяпологового періоду:

а) на амбулаторному етапі _______________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

б) на стаціонарному етапі _______________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

в) у   роботі  консультантів,  виїзної  акушерсько-гінекологічної

консультативної бригади екстреної медичної допомоги та інтенсивної

терапії __________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

12. Оцінка     обраної    лікарської    тактики:    обґрунтована,

не обґрунтована (підкреслити)

13. Оцінка    адекватності    способу     розродження/переривання

вагітності: вірна, невірна (підкреслити)

14. Смерть: непопереджувана, попереджувана (підкреслити)

"___"___________ 200_ р.

Голова експертної групи ________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

Члени експертної групи  ________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

________________________________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

________________________________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

________________________________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

________________________________________________________

                               П.І.Б. (розбірливо)        Підпис

Директор Департаменту
організації та розвитку
медичної допомоги населенню
Начальник Центру медичної
статистики МОЗ України


Р.О.Моісеєнко

М.В. Голубчиков

------------------------------------------------------------------

|Назва міністерства, іншого   |    |     Медична документація    |

|центрального органу          |    |  Форма первинної облікової  |

|виконавчої влади, у сфері    |    |         документації        |

|управління яких перебуває    |    |          № 057-1/о          |

|заклад ______________________|    |                             |

|_____________________________|    |         ЗАТВЕРДЖЕНО         |

|Найменування та повна адреса |    |      Наказ МОЗ України      |

|закладу _____________________|    |      29.03.2006  № 182      |

|_____________________________|    |                             |

|Ідентифікаційний код         |    |                             |

|за ЄДРПОУ                    |    |                             |

|-------------------------    |    |                             |

||  |  |  |  |  |  |  |  |    |    |                             |

|-------------------------    |    |                             |

|----------------------------------------------------------------|

|        РЕЄСТРАЦІЙНИЙ ТАЛОН ВИПАДКУ МАТЕРИНСЬКОЇ СМЕРТІ         |

------------------------------------------------------------------

                                                         --- ---

1. Код області _________________________________________ | | | |

                                                         --- ---

2. Прізвище, ім'я та по батькові померлої _______________________

__________________________________________________________________

                                                         --- ---

3. Вік матері __________________________________________ | | | |

                                                         --- ---

                                                             ---

4. Мешканка (місто - 1, село - 2) __________________________ | |

                                                             ---

                                                         --- ---

5.Порядковий номер даної вагітності ____________________ | | | |

                                                         --- ---

                                                         --- ---

6. Порядковий номер даних пологів ______________________ | | | |

                                                         --- ---

7. Спостереження за вагітною (здійснювався - 1,              ---

   не здійснювався - 2) ____________________________________ | |

                                                             ---

                                                             ---

8. Початок спостереження за вагітною _______________________ | |

                                                             ---

(до 12 тижнів - 1, від 12 до 32 тижнів - 2, після 32 тижнів - 3)

                                                             ---

9. Оцінка ступеню акушерського та перинатального ризику ____ | |

                                                             ---

         (низький - 1, високий - 2, вкрай високий - 3)

10. Заклад  охорони  здоров'я,  де  відбулись  пологи,  аборт або

                                                         --- ---

операція з приводу позаматкової вагітності ______________ | | | |

                                                         --- ---

---------------------------------------------------------------

фельш.-акушерський     01       міський пологовий         08

пункт -                         будинок

---------------------------------------------------------------

вдома -                02       обласна лікарня           09

---------------------------------------------------------------

перинатальний центр    03       обласний акушерський      10

                                стаціонар

---------------------------------------------------------------

районна лікарня -      04       НДІ                       11

---------------------------------------------------------------

центральна районна     05       інші лікувальні заклади   12

лікарня

---------------------------------------------------------------

медико-санітарна       06       поза лікувальним          13

частина -                       закладом

---------------------------------------------------------------

міська лікарня         07       не вказано                14

---------------------------------------------------------------

10.1. Рівень   надання   стаціонарної   акушерсько-гінекологічної

                                                             ---

допомоги (I рівень - 1, II рівень - 2, III рівень - 3) ______ | |

                                                             ---

                                                         --- ---

11. Заклад охорони здоров'я, де сталася смерть _________ | | | |

                                                         --- ---

11.1. Рівень   надання   стаціонарної   акушерсько-гінекологічної

                                                             ---

допомоги ____________________________________________________ | |

                                                             ---

         (I рівень - 1, II рівень - 2, III рівень - 3)

                                         ------------------------

12. Дата смерті жінки __________________ | || || || || || || || |

                                         ------------------------

13. Період настання смерті (під час ваг.  - 1,  під час розрод. -

                                                             ---

2, після прип. вагітн. - 3) _________________________________ | |

                                                             ---

                                                         --- ---

14. Смерть настала в зв'язку з: ________________________ | | | |

                                                         --- ---

--------------------------------------------------------------

кесарським розтином в т.ч. - 10    Абортом в т. ч:      - 30

--------------------------------------------------------------

проведеним в план. порядку - 11    за мед. показниками  - 31

--------------------------------------------------------------

проведеним в ургент.       - 12    за соц. показниками  - 32

порядку

--------------------------------------------------------------

позаматковою вагітністю    - 20    медичним             - 33

--------------------------------------------------------------

                                   спонтанним           - 34

--------------------------------------------------------------

                                   іншого виду          - 35

--------------------------------------------------------------

                                   неуточненим          - 36

--------------------------------------------------------------

                                   поза лік. закладом   - 37

--------------------------------------------------------------

                                   кримінальним         - 38

--------------------------------------------------------------

15. Смерть  настала  на  ____  тижні  після закінчення вагітності

                                                         --- ---

_________________________________________________________ | | | |

                                                         --- ---

                                                 ---------------

16. Клінічний діагноз __________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

16.1. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

16.2. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

16.3. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

16.4. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

17. Патолого-анатомічний  розтин (проводився - 1,            ---

не проводився - 2) _________________________________________ | |

                                                             ---

                                                 ---------------

18. Патолого-анатомічний діагноз _______________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

18.1. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

18.2. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

18.3. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                 ---------------

18.4. __________________________________________ | || || || || |

                                                 ---------------

                                                             ---

19. Відповідність клінічного та патолого-анатоміч. діагнозів:| |

                                                             ---

                        (так - 1, ні - 2)

                                                         --- ---

20. Основна причина смерті _____________________________ | | | |

                                                         --- ---

----------------------------------------------------------------

прееклампсія , еклампсія   10    інші причина смерті, в    60

                                 т. ч.

----------------------------------------------------------------

розрив матки               20    анестезіолог.             61

                                 ускладнення

----------------------------------------------------------------

кровотеча                  30    тромбоемболія             62

----------------------------------------------------------------

септичні ускладнення, в    40    емболія                   63

т.ч.                             навколоплідними водами

----------------------------------------------------------------

перітоніт після кесарськ.  41    анафілактичні             64

розт.                            ускладнення

----------------------------------------------------------------

екстрагенітальна           50    гемотрансфузіологічні     65

патологія, в т. ч.               ускладнення

----------------------------------------------------------------

захворювання               51

серцево-судинної системи

----------------------------------------------------------------

захворювання               52

сечо-статевої системи.

----------------------------------------------------------------

захворювання               53

шлунково-кишкового тракту

----------------------------------------------------------------

цукровий діабет            54

----------------------------------------------------------------

інша екстрагенітальна      55

патологія

----------------------------------------------------------------

                                         ------------------------

21. Дата заповнення ____________________ | || || || || || || || |

                                         ------------------------

22. Підпис _______________________ 23. Посада _________________.

                                         ------------------------

24. Дата надходження повідомлення ______ | || || || || || || || |

                                         ------------------------

Директор Департаменту
організації та розвитку
медичної допомоги населенню
Начальник Центру медичної
статистики МОЗ України


Р.О.Моісеєнко

М.В. Голубчиков

Додаток 1

до реєстраційного талону

випадку материнської смерті

ІНСТРУКЦІЯ

щодо заповнення форми первинної облікової документації № 057-1/о "Реєстраційний талон випадку материнської смерті"

1. "Реєстраційний талон випадку материнської смерті" (далі - талон) заповнюється на кожний випадок материнської смерті і надсилається (не пізніше чотирнадцятої доби з дня смерті жінки) до Українського інформаційно-обчислювального центру МОЗ України для внесення в національний реєстр даних.

2. У талон вноситься інформація про випадок материнської смерті, закодована наступним чином:

Пункт 1 код області - 2 знаки
Пункт 2 прізвище, ім'я та по-батькові померлої жінки
Пункт 3 вік жінки - число років, що виповнилось - 2 знаки
Пункт 4 код місця постійного проживання (місто - 1, село - 2) - 1 знак
Пункт 5 порядковий номер даної вагітності - 2 знаки (наприклад - 01)
Пункт 6 порядковий номер даних пологів - 2 знаки;
Пункт 7 дані про нагляд за вагітною жінкою (лікарем акушером-гінекологом, сімейним лікарем - 1, акушеркою - 2, не була під наглядом - 3) - 1 знак;
Пункт 8 дані про початок спостереження за вагітною - 1 знак (до 12 тижнів - 1, від 12 до 32 тижнів - 2, після 32 тижнів - 3);
Пункт 9 оцінка ступеню акушерського та перинатального ризику - 1 знак (низький - 1, високий - 2, вкрай високий - 3);
Пункт 10 код закладу охорони здоров'я, де відбулися пологи, аборт або операція з приводу позаматкової вагітності, згідно з наведеним в п. 10 реєстраційного талону випадку материнської смерті переліком - 2 знаки; (ФАП - 01, МСЧ - 06 і т. д.)
Пункт 10.1 рівень надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної допомоги - 1 знак: 1 - I рівень - районні, центральні районні та міські лікарні, в яких відсутні відділення анестезіології та інтенсивної терапії, але забезпечується цілодобове чергування анестезіолога; 2 - II рівень - районні лікарні, центральні районні лікарні та акушерські відділення міських лікарень, міські пологові будинки, в яких є відділення анестезіології та інтенсивної терапії, а також черговий неонатолог - цілодобово; 3 - III рівень - міські, обласні пологові будинки, перинатальні центри та центри репродуктивного здоров'я, які є клінічними базами кафедр акушерства та гінекології III-IV рівня акредитації, а також пологові відділення обласних лікарень, що мають у своєму складі відділення акушерської реанімації та інтенсивної терапії новонароджених, ІПАГ АМН України.
Пункт 11 код закладу охорони здоров'я, де сталась смерть жінки згідно з наведеним у п. 10 реєстраційного талону випадку материнської смерті переліком - 2 знаки
Пункт 11.1 рівень надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної допомоги - 1 знак - заповнюється аналогічно п. 10.1.
Пункт 12 дата смерті жінки: вісім знаків (перші два знаки день, другі два знаки - місяць, чотири знаки - рік) (1 березня 2002 року --> 01032002)
Пункт 13 дані про період настання смерті жінки - 1 знак (під час вагітності - 1, під час пологів - 2, після припинення вагітності - 3);
Пункт 14 дані про обставини, у зв'язку з якими стала смерть жінки згідно з наведеним у п. 14 реєстраційного талону переліком - 2 знаки;
Пункт 15 тиждень після припинення вагітності, на якому сталась смерть жінки - 2 знаки;
Пункт 16 коди основного захворювання чи патологічного стану, що спричинили смерть та супутніх захворювань/станів (пункти 16.1, 16.2, 16.3, 16.4 ) - згідно МКХ-10 5 знаків для кожного діагнозу;
Пункт 17 дані щодо проведення патолого-анатомічного розтину 1 знак (проводився - 1, не проводився - 2);
Пункт 18 коди основної причини смерті, супутніх захворюванювань/станів (пункти 18.1, 18.2, 18.3, 18.4), зазначених у патолого-анатомічному діагнозі, згідно МКХ-10 - 5 знаків для кожного діагнозу;
Пункт 19 дані щодо співпадання клінічного та патолого-анатомічного діагнозів - 1 знак (так - 1, ні - 2);
Пункт 20 код основної причини смерті згідно з наведеним у п. 20 реєстраційного талону випадку материнської смертті переліком - 2 знаки;
Пункт 21 дата заповнення талону - 8 знаків: (перші два знаки - день, наступні два знаки - місяць, останні чотири знаки - рік);
Пункт 22 Прізвище, ім'я та по-батькові особи, яка заповнювала талон
Пункт 23 Посада особи, яка заповнювала талон
Пункт 24 дата надходження повідомлення про випадок смерті восьмизначне число (див. п. 21).

3. У разі відсутності даних місце, відведене для кодів, залишається вільним.

4. У разі передачі інформації по каналах зв'язку доцільно передавати номер пункту та дійсне значення.

5. При передачі додаткових даних або уточнень обов'язково наводяться: код області, прізвище, ім'я та по-батькові жінки та дата смерті.

Начальник відділу охорони
здоров'я матерів і дітей
Начальник Центру медичної
статистики МОЗ України

Н.Я.Жилка

М.В.Голубчиков


-->


На сайті також шукають: А-церумен, Постеризан інструкція, Тіоцетам застосування, Феністил побічні дії, Пепонен протипоказання