ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ПРОТІОНАМІД
(PROTHIONAMIDE)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: protionamide; тіоамід a-пропілізонікотинової кислоти або 2-пропіл-тіокарбамоїл-4-піридин;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки жовтого кольору, двоопуклі, вкриті оболонкою;
склад: 1 таблетка, вкрита оболонкою, містить протіонаміду – 250 мг;
допоміжні речовини: лактоза, крохмаль кукурудзяний, магнію стеарат, целюлоза мікрокристалічна, гідроксим етилцелюлоза, кремнію діоксид колоїдний, натрію крохмальгліколят;
оболонка: гідроксипропілм етилцелюлоза, полі етиленгліколь 400, тальк, титану діоксид, лак хіноліновий жовтий.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармактерапевтична група. Засоби, що впливають намікобактерії. Протитуберкульозні засоби. Код АТС J04А D01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Протіонамід -протитуберкульозний препарат другого ряду.
Механізм дії нині відомий не повністю. Загалом відомо, що протіонамід пригнічує синтез білків мікобактерій. Має бактеріостатичну дію на M.tuberculosis. Посилює фагоцитоз у місцях туберкульозного запалення, що приводить до його розсмоктування.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньоПротіонамід легко і майже повністю всмоктується із шлунково-кишкового тракту.
Період напівабсорбції становить 2 год, пік рівня у сироватці досягається між 90 - 180 хв. після прийому дози. Швидко розподіляється в тканинах, у незначній кількості (10%) зв’язується з білками. Метаболізується в печінці до S-оксиду, який самможе проявляти інгібуючу та бактерицидну активність. Виводиться з сечею.
Показання для застосування. Протіонамід застосовується як засіб другого ряду для лікування різних форм туберкульозу. Застосовується тільки разом з іншими протитуберкульозними препаратами.
Спосіб застосування тадози. Дорослим призначають у початковій дозі 250 мг 2 рази на добу, через 5 днів дозу збільшують до 500 мг 2 рази на добу.
Максимальна доза – 1000 мгна добу.
Протіонамід слід приймати разом з їжею, запиваючи невеликою кількістю води.
Побічна дія.
З боку травної системи: стоматит, може відчуватися металевий смак у роті, нудота, блювання, діарея, порушення функції печінки, анорексія.
З боку ЦНС та периферичної нервової системи: неврит, головний біль, слабкість, поганий сон, невроз, депресія.
Інші: тахікардія, артеріальнагіпотензія.
Протипоказання. Гострий гастрит, виразкова хвороба, гострий гепатит, цироз печінки. Вагітність, період лактації; дитячий вік до 14 років.
Передозування. Не перевищувати рекомендовану дозу. У разі передозування відзначається посилення побічної дії. Лікування симптоматичне.
Особливості застосування. З обережністю призначають препарат хворим на цукровий діабет, з психічними відхиленнями, з порушеннями функції печінки.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з ізоніазидом підвищується рівень Протіонаміду в плазмі. Источник
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці, при температурі не вище 25°С. Термін придатності – 3 роки.