ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ПЕНТОКСИФІЛІН
(Pentoxifylline)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: pentoxifylline; 3,7-дигідро-3,7-диметил-1-(5-оксогексил)-1Н-пурин-2,6-діон;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, рожевого кольору, двоякоопуклої форми, нарозламі видно два шари;
склад: 1 таблетка містить 0,1 г пентоксифіліну ;
допоміжні речовини: цукор молочний, крохмаль картопляний, м етилцелюлоза, полівінілпіролідон, кислота стеаринова, олія вазелинова, азорубін, віск бджолиний, тальк.
Форма випуску. Таблетки, кишково розчинні.
Фармакотерапевтична група. Периферичні вазодилататори. Код АТС C04АD03.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Пентоксифілінналежить до периферичних вазодилататорів з ангіопротекторною дією. Покращуємікро циркуляцію та реологічні властивості крові за рахунок розширення кровоносних судин, зменшення агрегації тромбоцитів, збільшення еластичності еритроцитів та зниження в’язкості крові. Препарат покращує забезпечення тканинкиснем. Механізм дії зумовлений блокадою аденозинових рецепторів, блокадоюфосфодіестерази та накопиченням внаслідок цього цАМФ у тромбоцитах.
Фармакокінетика. Пентоксифіліншвидко всмоктується у травному тракті. При першому проходженні через печінку утворюється ряд фармакологічно активних метаболітів. Максимальна концентрація уплазмі крові досягається через 1 год після прийому внутрішньо і значно зменшується через 8 год - менш 10% від введеної дози. Більша частина (приблизно 94%) виводиться з сечею у вигляді нетоксичних метаболітів. Менше 4% прийнятої дози виводиться з калом.
У пацієнтів з тяжкими порушеннями функції нирок екскреція метаболітів уповільнена. У пацієнтів з порушеною функцією печінки подовжений період напів виведення.
Показання для застосування. Цереброваскулярна патологія, зокрема атеросклероз мозкових судин; діабетична нефроангіопатія та інші діабетичніангіопатії, порушення периферичного кровообігу (хвороба Рейно, ендартеріїт таін.); судинна патологія очей (гостра і хронічна недостатність кровопостачання сітківки та судинної оболонки); функціональні порушення слуху.
Спосіб застосування та дози. Таблетки призначають дорослим внутрішньо: початкова доза по 2 таблетки 3 рази на день, не розжовуючи. При досягненні терапевтичного ефекту (1 - 2 тижні) – по 1 таблетці 3 рази на день. Курс лікування визначає лікар, зазвичай 2 - 3 тижні і більше.
Побічна дія. Можливе виникнення нудоти, блювання, болю та відчуття тяжкості в епігастральній зоні, діареї, головного болю, запаморочення, тахікардії, стенокардії, артеріальної гіпотензії, гіперемії шкіри обличчя, зрідка - свербежу, кропив’янку, ангіо невротичного набряку, кровотечі з судин шкіри та слизових оболонок.
Протипоказання. Інфаркт міокарда (гостра стадія), тяжкі форми атеросклерозу коронарних і церебральних судин, масивні кровотечі, вагітність, підвищена індивідуальна чутливість до компонентів препарату.
Передозування.Симптоми передозування виникають через 4 - 5 год після застосування препарату і зберігаються протягом 12 год. Можливі гіперемія шкіри обличчя, артеріальнагіпотензія, клоніко-тонічні судоми, втрата свідомості, блювота кольору кавової гущі, пропасниця. Поряд із симптоматичною терапією та промиванням шлунка особливу увагу приділяють контролю та підтриманню функції дихання, артеріального тиску та усуненню судом. При цьому вводять плазмозамінні розчини (з обережністю, можливе виникнення набряків), при судомах – діазепам.
Особливості застосування. З обережністю призначають пацієнтам з вираженим атеросклерозом коронарних та мозкових судин, особливо при супутній артеріальній гіпертензії, порушеннях серцевого ритму, нападах стенокардії, а також пацієнтам з артеріальною гіпотензією. У цих випадках дозу препарату слід підвищувати поступово. Необхідна обережність при призначенні препарату пацієнтам з пептичною виразкою шлунка або дванадцяти палої кишки, а також тим, які нещодавно перенесли оперативне втручання (через можливий ризик кровотечі), тому необхідний систематичний контроль гематологічних показників (гематокриту тавмісту гемоглобіну в крові).
Перед призначенням препарату хворим на хронічну серцеву недостатність слід досягти компенсації кровообігу.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Може посилювати дію антигіпертензивнихзасобів та посилювати гіпотензивний ефект при комбінації з симпатолітиками, гангліо блокаторами, периферичними вазодилататорами. Пентоксифілін підвищуєглікемізуючу дію інсуліну та пероральних протидіабетичних засобів, а також потенціює дію гепарину та фібринолітичних препаратів. Источник
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому, захищеному від світла місці, при температурі від 15°С до 30°С. Термін придатності – 2 роки.