IН С Т Р У К Ц I Я
для медичного застосування препарату
Тіаміну хлорид
(ThiaminЕ chloridЕ)
Загальна характеристика:
мiжнародна та хімічна назви: Thiamine;(3-[(4-аміно-2-метилпіримідин-5-іл) метил]-5-(2-гідроксиетил)-4-метилтіазолухлорид гідро хлорид);
основнi фiзико-хiмiчні властивостi: прозора безбарвна чи зізлегка жовтуватим відтінком і слабким характерним запахом рідина;
склад: 1 мл розчину містить 0,05 гтіаміну гідро хлориду;
допоміжні речовини: унітіол, вода дляін'єкцій.
Форма випуску. Розчин 5% для ін'єкцій.
Фармакологічна група. Препарати вітаміну В1. Код АТС A11D A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Тіамін входить до складукокарбоксил ази (кофактора дегідрогенази піровиноградної таα-кетоглутарової кислот, а також транскетолази) і деяких інших коф акторів, тому він бере участь у регуляції вуглеводного обміну, сприяє утилізації глюкози, згорянню піровиноградної і молочної кислот, кетонових тіл, ліквідації метаболічного ацидозу. Дифосфат тіаміну є синергістом інсуліну. Транскетолаза -ключовий фермент пентозного циклу і необхідна для утворення нікотинамід нихнуклеотидів, жирних кислот, ацетилхоліну і особливо серотоніну, тому при нестачі вітаміна В1 порушуються функції ЦНС, особливо пам׳ ять. Тіаміну хлорид, який містить четвертинний атом азоту, впливає на проведення нервового збудження в синапсах, має гангліоблокуючий та курареподібний ефекти. Препарат може послаблювати курареподібну дію деполяризуючих м’язовихрелаксантів.
Фармакокiнетика. Швидко і повно абсорбується при в/мін'єкції. Розподіляється по всіх тканинах, створюючи у них депо, особливо вмозку, серці, нирках, надниркових залозах. Вітамін В1 захищає мембрани клітин від токсичного впливу продуктів перекисного окислювання. Утканинах, особливо в печінці, препарат перетворюється в активні метаболіти: моно-, ди- і три фосфати. Щодня метаболізується близько 1 мг вітаміна В1. Метаболізм тіаміну здійснюється переважно у печінці, препарат виводиться ізсечею у вигляді піримідину і ще 9 метаболітів, а також у вигляді незмінноготіаміна. Період напів виведення тіаміна становить 9 - 18 діб.
Показання для застосування. Тіаміну хлорид застосовують при гіповітамінозі та авітамінозі В1, у тому числі у хворих, які знаходяться назондовому харчуванні, при синдромі мальабсорбції та на програмному гемодіалізі. Тіаміну хлорид застосовують у комплексній терапії невритів, полі невритів, радикуліту, невралгій, периферичних паралічів, енцефалопатій, неврастенії, виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки, атонії кишечнику, захворювань печінки, дистрофії міокарда, спазмів периферичних судин (ендартериїт та інш.), дерматозів неврогенного походження, при свербежу шкіри, піодермії, екземі, псоріазі. Також препарат використовують при зниженому надходженні вітаміну В1 в організм: порушення всмоктування у кишечнику, голодування, хронічний алкоголізм, і при підвищеній потребі увітаміні В1: вагітність, лактація, період інтенсивного росту.
Спосіб застосування та дози. Дорослим вводять розчин тіаміну хлоридувнутрішньом’язово по 0,025-0,05 г (0,5-1мл) 1 раз на добу. Курс лікування - 10- 30 ін’єкцій.
Побічна дія. Можливі алергічні реакції (свербіж шкіри, кропивниця, набряк Квінке), анафілактичний шок. Указані реакції виникають при схильності пацієнта до алергічних реакцій, у жінок в клімактеричний та перед клімактеричний періоди, у хворих на алкоголізм. У такому разі препарат необхідно відмінити. Лікування симптоматичне.
Протипоказання.Гіпер чутливість до препарату.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами. Не рекомендоване одночаснепарентеральне введення тіаміну хлориду з вітаміном В12(цианкобаламін) і вітаміном В6 (піридоксин), оскільки цианкобаламінпосилює алергізуючий ефект тіаміну, а піридоксин гальмує перетворення його вфосфорильовану біологічно активну форму (дифосфат тіаміну). Не слід змішувати водному шприці тіаміну хлорид з пеніциліном або стрептоміцином (утворення комплексних сполук з порушенням активності антибактеріальних препаратів), атакож тіаміну хлорид та кислоту нікотинову (руйнування самого тіаміну).
Передозування. При застосуванні рекомендованих доз явищ передозування не спостерігалось.
Особливості застосування. Внутрішньом”язове введення тіаміну супроводжується падінням артеріального тиску і порушенням скорочення скелетних та дихальних м'язів, пригніченням ЦНС і дихання, які з'являються із-за здатності тіаміну надавати гангліоблокуючий та міорелаксантний ефекти. Надвеликі дози тіаміну можуть порушувати активність ферментів печінки. Підшкірні ін'єкції, а іноді і внутрішньом”язові - болючі.
Вагітність та період лактації.
Препарат можна застосовувати у періоди вагітності та лактації.
Источник
Умови та термiн зберiгання. Зберігати у захищеному відсвітла та недоступному для дітей місці, при температурі 15 – 25°С. Термін зберігання - 3 роки.