ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ФОЛІЄВА КИСЛОТА
(ACIDUMFOLICUM)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: Folic acid;
(2S)-2-[4-[[(2-аміно-4-гідроксиптеридин-6-іл) метил]аміно]бензамідо]глутамінова кислота;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки блідо-жовтого кольору, з плоскою поверхнею;
склад: 1 таблетка містить кислотифолієвої 0,001 г;
допоміжні речовини: цукор, крохмаль картопляний, кальцій стеариновокислий.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Фолієва кислота та їїпохідні. В 03В ВО 1.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Фолієва кислота належить до вітамінів групи В і в організмі людини синтезується кишечною мікрофлорою. Якендо-, так і екзогенна фолієва кислота відновлюється до тетрагідрофолієвоїкислоти – коферменту, який необхідний для багатьох процесів метаболізму. Фолієва кислота бере участь у синтезі амін окислот, нуклеїнових кислот, піримідинів, пуринів, обміні холіну. У поєднанні з вітаміном В12(ціанокобаламіном) стимулює процес кровотворення, частково еритропоез. Необхідна для нормального розвитку інших клітин крові, в тому числі утворення ідозрівання мегалобластів. Наслідком дефіциту фолієвої кислоти є гальмування переходу мегалобластичної в нормобластичну фазу кровотворення.
При вагітності фолієва кислота захищає організм віддії тератогенних факторів.
Фармакокінетика. Після введення внутрішньо повністю всмоктується у дванадцяти палій кишці та проксимальному відділі тонкої кишки. Вже через 3-6 годин у крові виявляється близько 98,5 % введеної кількості препарату. Всмоктуванню фолатів передує їх відновлення у просвіті кишок специфічним ензимом дигідрофолатредуктазою. Близько 87 % фолатів, що надійшли в кров, знаходяться в еритроцитах, 10-13 % - у сироватці крові. Із кровіфолати надходять у печінку, де вони депонуються і зазнають перетворень. Приблизно 50 % введених фолатів виводиться з організму з сечею, решта – зкалом.
Показання для застосування. Фолієву кислоту призначають як стимулятор еритропоезу при макроцитарних гіперхромних анеміях, що викликані дефіцитом фолієвої кислоти, зокрема мегалобластичних, у вагітних, для лікування спру з метою нормалізації гемопоезу, усунення або зменшення клінічних проявів захворювання. Препарат також застосовують при анемії і лейкопенії, обумовлених іонізуючою радіацією, хімічними речовинами, в тому числі ліками, при анеміях внаслідок резекції шлунка або частини кишечнику, мегалобластичниханеміях, обумовлених туберкульозом останнього і хронічними гастроентеритами (при цих захворюваннях показана і без розвитку анемії), перніціозних анеміях, пелагрі. Препарат призначають для профілактики дефіциту фолієвої кислоти уперіоди вагітності та лактації.
Спосіб застосування тадози.Фолієву кислоту приймають внутрішньо після їди.
З терапевтичною метою дорослим призначають по 1(0,001 г) – 2 (0,002 г) таблетки 1-3 рази на день. Добова доза – до 5 (0,005 г) таблеток.
Дітям залежно від віку та захворювання препарат призначають з 3-х років в дозі від
¼ таблетки (0,00025 г) до 2 таблеток (0,002г) на добу.
Курс лікування – 20-30 діб.
При вагітності доза становить 0,0004 г на день, при годуванні груддю – 0,0003 г на день.
Побічна дія. Фолієва кислота звичайно добре сприймається, але іноді можливі алергічні реакції, які усуваються при відміні препарату, зниженні його дози або призначенні проти алергічних засобів.
Протипоказання. Підвищена чутливість доФолієвої кислоти.
Передозування. На сьогодні про випадки передозування Фолієвої кислоти не повідомлялося.
Особливості застосування. При перніціозній анеміїФолієву кислоту слід призначати тільки разом з ціанокобаламіном, оскільки вона, стимулюючи гемопоез, не попереджує розвиток неврологічних ускладнень; при спру– з аскорбіновою кислотою, ціанокобаламіном.
Фолієву кислоту застосовують також разом з препаратами заліза; вона входить до складу полівітамінних препаратів.
Фолієва кислота неефективна для терапії а пластичної анемії, не запобігає неврологічним ускладненням (фунікулярний мієлоз і т. ін.).
Тривалий час приймати препарат не рекомендується (особливо у великих дозах) через можливе зниження концентрації вітаміну В12.
Немає посилань на те, що Фолієвакислота може негативно впливати на водіїв та інших людей, що працюють зтехнікою.
При лікуванні Фолієвою кислотою анемій роблять систематично аналіз крові.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. При одночасному застосуванні з хлорамфеніколом, неоміцином, полі міксинами, тетрациклінами всмоктування Фолієвої кислоти зменшується.
При одночасному застосуванні Фолієва кислота зменшує ефекти примідону, ПАСК, сульфасалазину, гормональних контрацептивів для прийому внутрішньо, хлорамфеніколу, фенітоїну, підвищуючи його метаболізм.
Умови та термін зберігання. В сухому, захищеному відсвітла місці при температурі від 15 до 25оС.
Зберігати в недоступному для дітей місці. Источник
Термін придатності – 3 роки.